Branża budowlana przeżywa ponowny rozkwit

12.07.2017 Inne

Od pewnego czasu budownictwo ponownie zaczęło się rozwijać po okresie stagnacji i zastoju. Dowodzi tego raport Market Monitor, przygotowany przez analityków firmy Atradius Credito y Caucion.

Widzimy to również na własne oczy przechadzając się ulicami miast oraz miasteczek, gdzie deweloperzy angażują się w nowe inwestycje. W Polsce najlepiej ma się kondycja budownictwa mieszkaniowego, a także powierzchni biurowych, które wręcz na masową skalę zaczynają zabierać coraz większe połacie przestrzeni miejskiej. Taka koniunktura ma się utrzymać także w 2017 roku, więc deweloperzy oraz zwyczajni pracownicy budowlani zacierają ręce. Kryzys dotknął jednak segment realizujący inwestycje publiczne czy Odnawialne Źródła Energii.

Duży wpływ na ten stan rzeczy miały wybory parlamentarne z 2015 roku. Wiązało się to z zapowiedziami rozwoju budownictwa mieszkaniowego, ale także infrastruktury komunikacyjnej, głównie kolejowej. Dyrektor regionalny ds. oceny ryzyka Atradius Credito y Caucion Arkadiusz Taraszkiewicz wyjaśnia: Widać to w poszczególnych segmentach, np. budownictwo kolejowe odnotowało spowolnienie w pierwszej połowie 2016 r., ale już jest zauważalna poprawa w związku z rozstrzygnięciem się niektórych przetargów na ważne linie kolejowe. Zdaje się to jednak nie dotyczyć infrastruktury drogowej, ponieważ wiele przetargów publicznych wciąż nie doszło jeszcze do skutku.

Jak zostało powyżej wspomniane, okres świetności odnawialnych źródeł energii mamy już chyba za sobą. Dotyczy to głównie energii pochodzącej z wiatru, czyli wiatraków, jakie na potęgę gościły na naszych polach i nieużytkach. Jest to spadek szacowany nawet na 50 procent. Taraszkiewicz ocenia że największym wyzwaniem i niewiadomą dla branży mogą się okazać nowe regulacje dotyczące odwróconego obciążenia VAT dla podwykonawców. Mogą one bezpośrednio wpłynąć na płynność firm budowlanych ze względu na dotychczas małą świadomość
wśród podatników, jak to prawo stosować, oraz duże pole do interpretacji. Niestety, nie objedzie się także bez upadłości niektórych firm budowlanych. Związane to jest, jak zwykle, z opóźnieniami w realizacji płatności. Wydaje się jednak być dość normalnym procesem.

Wielka Brytania natomiast, przez ostatnie 8 lat przeżywała spadek rozwoju budownictwa. Ten trend i dla tego kraju ma się odwrócić. Obecnie wzrost będzie wynosić nawet o 1,9 proc. Pozytywne rokowania w tym zakresie obejmą również Niemcy. Tam intensywnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe, stąd obroty w tej branży wzrosną o 5 proc. w 2017 roku (do ponad 112 mld euro). Także w Stanach Zjednoczonych widać zwyżkowy trend, który ma się utrzymać nawet do 2019 roku. Wszystko się jednak jeszcze okaże. Przekonamy się jakie kroki poczyni nowy prezydent i czy jago zapowiedzi uda się wcielić w życie. Do tego sukcesu ma się też przyczynić wzrost stóp procentowych.

Branża budowlana ulega ciągłym fluktuacjom, na co ma wpływ wiele czynników. W raporcie czytamy: Nie dziwi duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o aktywność firm w tym sektorze w poszczególnych krajach. Jednakże nawet na rynkach, gdzie wzrost w budownictwie był bardzo dynamiczny w ostatnich latach, niezmiennym pozostaje, że konkurencja jest duża, marże niskie, odbiorcy publiczni na ogół płacą późno, a odsetek niepowodzeń biznesowych pozostaje wyższy niż w większości innych branż. Wiele zależy więc od nastrojów inwestorów, ale także rozwoju gospodarki państwa.

Przełomem mogą być coraz chętniej stosowane nowe technologie, jak druk 3D, drony czy choćby zaawansowane materiały budowlane. Nie bez znaczenia jest także obserwowany właśnie trend ponownego osiedlania się ludności na obszarach miejskich. Na taki stan rzeczy ma z pewnością wpływ chęć zarobkowania i większe możliwości rozwoju. Nikogo więc nie dziwi, że rośnie też zainteresowanie mieszkaniami. Konieczna będzie cała infrastruktura społeczna. Poszerzają się bowiem miasta oraz tereny przemysłowe. Rośnie liczba ludzi na Ziemi, a co za tym idzie zagospodarowywania nowych obszarów. 

Niewątpliwie wpływ na rynek ma także rozwój sieci internetowej. Coraz częściej spotkać możemy firmy zajmujące się dystrybucją bądź produkcją materiałów budowlanych, posiadające sklep internetowy. Jest to bardzo wygodna opcja dla wielu potencjalnych klientów.

Znajdź nas

Allegro Facebook