Dofinansowania termoizolacji domów jednorodzinnych - "Ryś" w tym roku

29.06.2015 Inne

 

Jeszcze w tym roku uruchomiony ma być program o nazwie „Ryś”, w którym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ma zamiar przeznaczyć 300 mln złotych na dopłaty do termomodernizacji domów jednorodzinnych. Wsparcie dla termoizolacji domów jednorodzinnych do tej pory stanowiło niewielki procent dofinansowań. Szefowa NFOŚiGW zwraca uwagę na ten fakt, że w latach 1999-2014 jedynie 2% wszystkich wniosków dotyczyło domów jednorodzinnych i chce to zmienić. 

 

 

Dofinansowanie termoizolacji domów jednorodzinnych jest koniecznością

 

50% wszystkich budynków mieszkalnych stanowią właśnie domy jednorodzinne, w których koszty ogrzewania wynoszą więcej niż w budynkach wspólnotowych czy użyteczności publicznej(średnio 216 kWh/mkw./rok w domu jednorodzinnym, a w budynku wielorodzinnym - 159 kWh/mkw./rok). Program dofinansowań termoizolacji dla właścicieli domów wydaje się więc koniecznością. Powodem dlaczego właściciele domów jednorodzinnych nie zgłaszali się do programów dofinansowań były skomplikowane procedury i koszty, którym sprostać mogły tylko wspólnoty mieszkaniowe i instytucje. Program „Ryś” ma to zmienić.

 

warynskiego731 budynków jednorodzinnych – to mało, jeśli porównać ich liczbę z 32 756 tys. budynków wielorodzinnych dofinansowanych z premii banku BGK.

 

Program Ryś jeszcze w tym roku

Nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki ma być realną odpowiedzią na zapotrzebowanie, którego celem ma być wsparcie dla domów jednorodzinnych. Nie wiele jeszcze na ten temat wiadomo, oprócz tego że powstał zespół pracujący nad programem "Ryś", który ma być gotowy jeszcze w tym roku.

 

 

Znajdź nas

Allegro Facebook