Jak nałożyć gotową masę szpachlową Profinisz?

04.12.2019 Chemia budowlana

W dzisiejszym artykule pokażemy Wam proces nakładania gotowej masy szpachlowej Profinisz. Nasz deweloper spisał się na medal. Mieszkanie oddane w terminie, usterek brak, klucze przekazane. Nasze mieszkanie odebraliśmy w tzw. „stanie deweloperskim” więc teraz musimy położyć podłogę, wykończyć łazienkę, zamontować kuchnię no i oczywiście całe pomalować. Na całe szczęście ściany wytynkowane gipsowymi tynkami maszynowymi nie zostały „pobielone”. Taki zabieg wykonuje spora część deweloperów. Poprawia on efekt wizualny lokalu. Niestety bardzo mocno utrudnia dalsze prowadzenie prac wykończeniowych.

Ponieważ nasze ściany wykazują minimalne nierówności i rysy wgłębne całość postanowiliśmy wyrównać masą szpachlową PROFINISZ firmy Farby KABE Polska.

Właściwości masy Profinish

Możemy ją nakładać w jednej warstwie od 1-3 mm. Jest biała, bezzapachowa, niepyląca po wyschnięciu a przede wszystkim jest gotowa. Jej długi czas otwarty gwarantuje, że w odróżnieniu od tzw. suchych mas szpachlowych, które musimy rozrobić na budowie, konsystencja będzie cały czas taka sama podczas jej nakładania. Nie musimy się więc obawiać, że nie zdążymy wykorzystać jej w całości, że przyschnie nam w wiaderku, czy na tyle zmieni swoje właściwości aplikacyjne, że dalsza praca nią będzie niemożliwa. Takie sytuacje, nierzadkie zresztą na budowach, narażają wykonawcę jak i samego inwestora na dodatkowe, niezaplanowane koszty.

Gruntowanie podłoża

Gotową masę szpachlową możemy nakładać na suche, stabilne, wysezonowane i odtłuszczone podłoże, wolne od infekcji bakteryjnych i grzybowych. Wszystkie chłonne podłoża muszą zostać zagruntowane. Do tego celu użyjemy preparatu gruntującego BUDOGRUNT WG. Aby stwierdzić czy nasze podłoże jest chłonne możemy wykonać prosty test. Polewamy ścianę wodą i obserwujemy czy będzie ona spływać czy też gwałtownie wsiąkać w podłoże. Jeśli będzie wsiąkać bezwzględnie musimy ograniczyć jej chłonność. Kiedy wszystkie warunki dobrze przygotowanego podłoża będą już spełnione możemy przystąpić do nakładania naszej gotowej masy szpachlowej PROFINISZ.

Przygotowanie masy szpachlowej

Przed przystąpieniem do bezpośredniej aplikacji ręcznej, szpachlę musimy dokładnie wymieszać. Do tego celu dobrze jest użyć mieszarki mechanicznej z regulowaną prędkością obrotów. Używamy niskich obrotów tak aby nie napowietrzyć materiału. 

Ręczne nakładanie gotowej masy szpachlowej

Masę szpachlową nanosimy na podłoże cienką, równomierną warstwą o grubości od 1 do 3 mm, przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej. W przypadku nakładania masy specjalnym wałkiem. Grubość produktu punktowo może znacznie przekraczać wymagane maksymalne 3 mm, ale po tym zabiegu całość należy wygładzić tzw.„lizakiem”, tak aby grubość warstwy spełniała wymagania producenta. W przypadku większych nierówności masę należy nakładać w kilku warstwach po utwardzeniu warstwy poprzedniej. Nie musimy się jednak obawiać rozwarstwień między poszczególnymi warstwami. Masa została tak zaprojektowana, aby takie zjawisku w przypadku PROFINISZA nie występowało.

Mechaniczne nakładanie masy szpachlowej Profinisz

Do mechanicznego nakładania użyjemy szpachli o handlowej nazwie PROFINISZ AKORD. Receptura została nieco zmodyfikowana w stosunku do klasycznego PROFINISZA nakładanego ręcznie tak aby można ją było łatwo i bezproblemowo nakładać przy pomocy urządzeń do hydrodynamicznego nanoszenia, takich jak np. Mark V firmy Graco czy AIRLESSCO TS1750 firmy ASTECO. Specjalnie opracowana receptura pozwala nakładać produkt bardzo wydajnie i ekonomicznie. Przy jego nakładaniu nie ma strat z tytułu nanoszenia, 100 procent materiału trafia na ścianę. Użycie bardzo wydajnych urządzeń pozwala na redukcję ilości pracowników z 3 do 1. Bardzo długi „czas otwarty” szpachli sprawia, że nie musimy się także obawiać, że masa przyschnie nam w przewodach, czy maszynie czym narazi nas na dodatkowe koszty związane z naprawą sprzętu. Podczas natrysku masy pistolet należy prowadzić prostopadle do podłoża w odległości ok. 0,5÷0,6 m. W zależności od końcowego efektu jaki chcemy uzyskać oraz rodzaju sprzętu jakim dysponujemy do nanoszenia masy zalecamy stosowanie dysz o średnicy od 0,023 do 0,051 cala.

 

Nałożona na podłoże warstwa masy szpachlowej o grubości do 3 mm nadaje się do dalszej obróbki już po ok. 12 godzinach. W tym czasie możemy spokojnie zaplanować następne kroki oraz przygotować produkty do szlifowania i gruntowania. Jak sami widzicie, gotowa masa szpachlowa bardzo ułatwia pracę i w odróżnieniu od suchych mas, jej konsystencja będzie cały czas spójna. A jak wiadomo nie od dziś szybkość prac i oszczędność zasobów to na budowie to podstawa. 

Znajdź nas

Allegro Facebook