Jak przygotować podłoże pod malowanie farbami?

11.12.2019 Inne

Ostatnio pokazywaliśmy jak nakładać gotową masę szpachlową i przygotować ściany do dalszej obróbki. W tym artykule opowiemy i pokażemy Wam, jak przygotować podłoże z masy szpachlowej pod malowanie farbami Kabe. Jest to bardzo ważny etap, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jeżeli chcemy uzyskać zadowalający efekt.

Warto pamiętać przed przystąpieniem do pracy, że duży wpływ na czas wysychania masy szpachlowej ma chłonność podłoża oraz cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu.

Szlifowanie powierzchni

Masę szpachlową możemy szlifować ręcznie za pomocą pacy z siatką lub papierem ściernym o gramaturze minimum 180. Do mechanicznego obrabiania powierzchni użyjemy szlifierki wysięgnikowej, potocznie nazywanej „żyrafą”. PROFINISZ, dzięki innowacyjnej recepturze i zastosowaniu technologii polimerowej nie jest podatny na przetarcia i powstawanie miejscowych wgłębnych nierówności po tarczy szlifierki.

Odpylanie powierzchni

Wyszlifowaną powierzchnię przed przystąpieniem do dalszych prac musimy bardzo dokładnie odpylić. Do tego celu najlepiej użyć odkurzacza przemysłowego lub uprzednio zwilżonej i odsączonej z wody ścierki.

Gruntowanie

Powierzchnia PROFINISZA przed przystąpieniem do malowania powinna zostać starannie zagruntowana. Na polskim rynku dostępna jest bardzo bogata oferta produktów gruntujących zalecanych do ograniczania chłonności. Spotkać możemy grunty uniwersalne, głębokopenetrujące, które nie zmieniają naturalnego koloru podłoża oraz bardzo bogatą ofertę farb gruntujących, których właściwości penetrujące są nico słabsze ale za to podłoże zostanie podbarwione, najczęściej na kolor biały.

My do zagruntowania powierzchni użyjemy gruntu wypełnionego AQUALIT Farby KABE Polska. Unikalna technologia zastosowana w tym produkcie, łącząca w sobie dwa spoiwa: akrylowe i potasowe szkło wodne czyni z niego produkt idealny, który doskonale ogranicza chłonność malowanego podłoża i maksymalnie wzmacnia przyczepność międzywarstwową farby do podłoża, a w szczególności farb lateksowych. Ponadto produkt ten, nie zmienia właściwości retencyjnych przegrody i pozwala na bezproblemowe oddawanie wilgoci technologicznej z muru, a co najważniejsze ujednolica kolorystykę podłoża. AQUALIT możemy także podbarwić na kolory pastelowe, zbliżone do docelowego wymalowania. Zabieg ten w wielu przypadkach przy zastosowaniu farb o wysokiej sile krycia, takich jak OPTILATEX, PROLATEX, AKRYLATEX W czy AQUATEX pozwala na wykonanie tylko jednej operacji co radykalnie obniża koszty prac malarskich. Te czynniki pozwalają na obniżenie kosztów malowania o blisko 50%. Opakowanie zawiera produkt gotowy do użycia. Preparatu nie wolno rozcieńczać.

Nanosimy go na podłoże w jednej warstwie za pomocą pędzla, wałka malarskiego lub przez natrysk (w tym także metodą airless).

 

Czas schnięcia AQUALITU (w temperaturze +20°C i wilgotności względnej powietrza 55%) wynosi ok. 3 godzin. Po tym czasie możemy przystąpić do nakładania farby. Pamiętajcie, że szlifowanie i odpowiednie zagruntowanie powierzchni, pozwoli na ujednolicenie kolorystyki oraz wzmocni przyczepność farby. 

Znajdź nas

Allegro Facebook