Maj bez zmian - ceny niskie, branża budowlana w kryzysie

24.06.2013 Inne

Branża budowlana cały czas z nadzieją czeka na poprawę koniunktury i przede wszystkim na wzrost cen materiałów. Wydawać by się mogło, że sezon letni przyniesie znaczne ożywienie i ruch w przedsiębiorstwach budowlanych, ale niestety wszystko nadal stoi w miejscu. Wykresy i badania przeprowadzone w maju br. są wyraźnym ostrzeżeniem dla wszystkich działów branży. Zapowiadają również chłodne lato dla inwestorów i deweloperów.

Majowe wahania cen bez większych zmian

Majowe badania jak zwykle opublikowała Grupa Polskich Składów Budowlanych, którą tworzą największe polskie hurtownie materiałów budowlanych. Dzięki PSB można na bieżąco poznawać i monitorować aktualne ceny rozmaitych produktów branżowych, począwszy od cementu, na wyposażeniu łazienek skończywszy. Grupa Polskich Składów Budowlanych pozwala uzyskać bardzo wiarygodne wyniki odnośnie spadków i wzrostów cen, oraz popytu w określonych działach. Ponadto wyniki publikowane przez PSB można porównywać ze sobą i analizować.

Branża budowlana według Grupy Polskich Składów Budowlanych znajduje się obecnie w kryzysie, a ten nie pozwala podnosić cen na poszczególne towary. Niskie ceny natomiast przekładają się na gorszą kondycję przedsiębiorstw budowlanych i nie pozwalają na ich rozwój. W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku (pierwszego kwartału) dzisiejsza sprzedaż towarów budowlanych jest aż o 10% niższa. Ponadto zainteresowanie cały czas spada i z każdym miesiącem jest niższe o kolejne punkty procentowe – sprzedaż w maju 2013 była o 2% niższa, niż sprzedaż w kwietniu 2013.

Dane PSB informują, że największy spadek cen odnotowano w maju, w stosunku do silikatów, gazobetonów, instalacji wodochronnych, instalacji termicznych, kostki brukowej, techniki grzewczej, wentylacji i kanalizacji. Ceny tych towarów obniżyły się nawet o blisko 4%.

Ceny swoich produktów zdecydowali się podnieść producenci wyrobów stalowych ( o blisko 5%), materiałów ściennych ceramicznych, pokryć dachowych i opierzenia (2%), a także producenci farb, lakierów, cementu, tapet, drewna, wapna, materiałów drewnopochodnych i suchej zabudowy.

Dużo materiałów budowlanych utrzymało w maju swoje ceny z poprzednich okresów.

Brak pozwoleń na budowę

Największym problemem zastoju, ciągle obniżających się cen towarów i braku popytu na materiały budowlane jest przede wszystkim znaczne zmniejszenie ilości wydawanych zezwoleń na budowę. Bez zezwolenia nie można bowiem rozpocząć prac budowlanych, a jak nie ma budowy, to nie potrzebne są materiały budowlane.

Główny Urząd statystyczny zawiadamia, że w pierwszym kwartale tego roku inwestorzy rozpoczęli o prawie 20% mniej inwestycji niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Inwestorzy indywidualni również nie otrzymali przewidywanej ilości zezwoleń (o 20% mniej niż przed rokiem). Najtrudniejsza sytuacja dotyczy jednak deweloperów, którzy w tym roku musieli znacznie zmniejszyć swoją aktywność, z uwagi na brak popytu na gotowe już budynki mieszkalne. Ilość pozwoleń na budowę uzyskana do tej pory przez deweloperów jest o 40% mniejsza, niż ilość uzyskana od stycznia do kwietnia 2012 roku.

Sytuacja nie napawa zatem optymizmem, aczkolwiek światełko w tunelu ma się pojawić w 2015 roku. Jeśli jednak spadki cen i obniżenie sprzedaży będą się nadal utrzymywać, to taka sytuacja będzie stanowić spore zagrożenie dla wielu firm branży budowlanej.

PSB uspokaja – rynek polski ma swoje cechy charakterystyczne i w przypadku materiałów budowlanych najwyższą aktywność zakupową corocznie odnotowuje się w 3 kwartale, a zatem najlepsze ma w tym roku dopiero nadejść.

Znajdź nas

Allegro Facebook