Jakie są masy bitumiczne i ich rodzaje

09.01.2019 Chemia budowlana

W tym artykule zdobędziesz najważniejsza wiedzę na temat mas bitumicznych. Poznasz ich zastosowania oraz rodzaje. 

Dzięki temu będziesz w stanie dobrać idealną masę do swoich potrzeb. Przeczytaj co przygotowaliśmy.

Co to są masy bitumiczne i do czego służą? 

Masy bitumiczne cieszą się znacznie większą popularnością niżeli papy, folie czy też membrany, gdyż ich zastosowanie nie jest tak skomplikowane jak w pozostałych elementach. Ich specyfiką jest generowanie szczelnej powłoki, gdzie nie występują spoiny i precyzyjnie kryją one każdy ze składników o niestandardowych kształtach.

Masy bitumiczne wykorzystywane zostają do ochrony fundamentów oraz ścian w piwnicach, ale oprócz tego używa się ich do uszczelniania pokryć dachowych.

Jednakże, masy bitumiczne spełniają więcej ról, a dokładniej korzysta się z ich na balkonach i tarasach, gdzie ich zadaniem jest ochrona przeciw wilgoci.

Po wybraniu właściwej masy nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z niej w trakcie uszczelniania łazienki i innych pokoi, gdzie występuje znaczna wilgotność.

Dzisiejszy masy bitumiczne różnią się od tych, które były produkowane jeszcze kilka lat temu, gdyż opierają się one na rozpuszczalnikach bądź można również spotkać bezrozpuszczalnikowe.

Masy posiadają także odpowiednie ilości asfaltu, dzięki czemu właściwości izolacyjne są na bardzo dobrym poziomie, a oprócz tego montaż masy jest znacznie przyjemniejszy. Z kolei za ulepszoną przyczepność odpowiadają środki adhezyjne, a znacznie lepsza elastyczność to rola syntetycznych kauczuków.
 

masy bitumiczne

Rodzaje mas bitumicznych

Wyróżnia się kilka odmian mas bitumicznych, oto one:
 

Masy Asfaltowo – Żywiczne

Są to półpłynne masy do hydroizolacji, które są produktem gotowym. Ich właściwości klejące nie pozostawiają wiele do życzenia. Ich zadaniem jest tworzenie izolacji przeciwwilgociowych, jednakże, kiedy zostanie nałożone kilka warstw mogą spełniać rolę izolacji przeciwwodnej.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby służyły sklejaniu papy oraz aby używać ich do konserwacji pokrycia dachowego, w których skład wchodzą bitumiczne pokrycia. Nie powinno korzystać się z nich w trakcie tworzenia izolacji w środku domu, jednakże polecane są one do wszystkich porowatych powierzchni podłoża. Aby właściwie nałożyć ten rodzaj masy bitumiczne niezbędna jest szczotka dekarska bądź pędzel.
 

Masy Asfaltowo – Kauczukowe

To masy rozpuszczalnikowe lub wodorozcieńczalny. W skład mas rozpuszczalnikowych wchodzi asfalt, rozpuszczalniki organiczne, a także sztuczny kauczuk i wypełniacze.

Drugi typ posiada emulsję asfaltową, wypełniacze mineralne, wodę, środki wulkanizujące, a także lateks kauczukowy. Kiedy masa zostanie nałożona, przybiera formę elastycznej, gumowej warstwy. Ten rodzaj masy bitumicznej to idealne rozwiązanie dla pokryć pionowych oraz poziomych izolacji przeciwwilgociowych oraz przeciwwodnych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich na zewnątrz oraz w środku budynku. Wybrane produkty zostają wzbogacone o włókna zbrojące, które dają możliwość na nakładanie masy na powierzchnie, które pokryte są wodą. Masy asfaltowo – kauczukowe służą do przyklejania styropianu oraz pozostałych produktów polistyrenowych, a temperatura nie odgrywa większej roli w trakcie ich nakładania.

Masy Asfaltowo – Polimerowe 

Ich konsystencja przypomina wyglądem gęstą pastę. Najlepiej sprawdzają się w trakcie tworzenia pionowych oraz poziomych izolacji przeciwwilgociowych, nie są zbyt często wybierane do izolacji przeciwwodnych.

Mogą być używane w temperaturze między 5 a 25oC. Mogą one zostać nałożone na delikatnie zmoczone powierzchnie. Powłoka, która zostaje wytworzona dzięki tej masie jest elastyczna, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem dla podłoży, które charakteryzują się znacznym pękaniem oraz pojawianiem się rys. Można je nakładać na styropian oraz styrodur.
 

Masy Asfaltowo – Aluminiowe

To płynna masa, która składa się z pigmentu aluminiowego, który sprawia, iż w momencie schnięcia, powierzchnia, która zostaje pokryta przyjmuje odcień srebra. Ten rodzaj masy jest skierowany do odnowienia bitumicznych pokryć dachowych, jednakże nie jest ona stosowana do pokrycia smołowego oraz smołopochodnego.

Przez kolor, pokryta masą powierzchnia służy odbijaniu promieni słonecznych, dzięki czemu dach nie nagrzewa się tak mocno. Ta masa bitumiczna powinna być wyborem osób pragnących zabezpieczyć eternitowe pokrycia przed pyleniem.

Nie istnieją żadne przeciwwskazania do wyboru masy asfaltowo – aluminiowej do uszczelnienie dachowej obróbki blacharskiej. Nie można jednak zapominać, że jest to masa, której nie wolno używać w pomieszczeniach, a to przez wzgląd na szkodliwe substancje z których się składa.
 

Jednoskładnikowe Masy Bitumiczne 

Wykorzystywane przede wszystkim do konserwacji oraz renowacji bitumicznych pokryć występujących na dachu, głównie w sytuacji, kiedy papa uległa uszkodzeniu.
 

Dwuskładnikowe Masy Bitumiczne

Masa odpowiada za stworzenie grubowarstwowej powłoki o znacznej elastyczności. Jest ona wprost stworzona do izolacji przeciwwilgociowych oraz przeciwwodnych i nie ma żadnych przeciwwskazań do używania ich na wszystkich materiałach mineralnych. Te masy bitumiczne są idealne zarówno w izolacjach poziomych, jak i pionowych, a do tego nie niszczą styropianu.
 

Gdzie kupić masy Bitumiczne?

Pisanie porad budowlanych nie jest łatwym zadaniem. Na bezpieczeństwo i skuteczność naszych prac składa się wiele czynników, i najczęściej należy je rozpatrywać je bardzo indywidualnie. 

Mamy nadzieje że ten poradnik dał ci podstawową i kluczową wiedzę na temat mas bitumicznych. Chcielibyśmy Cię zaprosić do naszej internetowej hurtowni budowlanej, a konkretniej do naszej sekcji z masami bitumicznymi. Kliknij i sprawdź nasz asortyment.

Dzięki za przeczytanie artykułu.

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook