Ocieplenie poddasza

18.11.2014 Docieplenia

Jak wykazują analizy kosztów ogrzewania, warto ocieplać wszystkie przegrody budynku. W ten sposób nie tylko spełnimy minimalny standard cieplny przegród, ale i zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania!

Będąc na etapie budowy, ocieplania czy remontu domu, warto pamiętać o energooszczędnym ociepleniu poddasza. Dzięki takim działaniom zapobiegniemy nawet do 25% strat ciepła przez połacie dachowe.

 

Jakie materiały wybrać - ocieplenie poddasza

Decydując się na ocieplanie poddasza użytkowego należy stosować materiały które dają pewność i są sprawdzone. Są to materiały niepalne – posiadające dodatkowe zabezpieczenia przed ogniem, dobrze pochłaniające dźwięki, oraz paro- przepuszczalne. Wszystkie te kryteria spełniają wyroby ze skalnej wełny mineralnej. Przegroda musi być wykonana tak, aby bezpiecznie odprowadzała parę wodną na zewnątrz. Równie ważny jest prawidłowy i dokładny montaż całego ocieplenia.

Poprawne rozwiązania

Poddasza podzielić możemy ze względu na sposób odprowadzania pary wodnej na zewnątrz. Są to poddasza typu nieszczelnego i szczelnego dla pary wodnej.

  • Połać dachowa typu nieszczelnego dla pary wodnej występuje przy stosowaniu na krokwiach wiatroizolacji o wysokiej paroprzepuszczalności (>600–800 g/m²/dobę lub parametr SD < 0,03 m ). Para wodna z suchych pomieszczeń przenika do szczeliny wentylacyjnej o grubości 2-3 cm między wiatroizolacją a pokryciem dachowym ułożonym na łatach i kontrłatach, następnie przez otwory wywiewne w kalenicy do atmosfery. Ocieplenie powinno mieć grubość o 1-2 cm mniejszą niż wysokość krokwi, dzięki czemu zapobiegniemy wypychaniu wiatroizolacji w kierunku szczeliny wentylacyjnej.

  • Połać dachowa typu szczelnego dla pary wodnej występuje przy stosowaniu na krokwiach pełnego deskowania z papą albo 

  • wiatroizolacji jako folii wstępnego krycia (FWK) o niskiej paroprzepuszczalności (<600 g/m²/dobę). Niezbędna jest tutaj drożna szczelina wentylacyjna o grubości 3-6 cm między deskowaniem pełnym lub folią wstępnego krycia a ociepleniem. Drożna szczelina wentylacyjna zapewni wentylację połaci i pomoże w odprowadzaniu nadmiaru wilgoci na zewnątrz. Grubość ocieplenia powinna stanowić różnicę między wysokością krokwi, a grubością szczeliny wentylacyjnej.

Ocieplenie energooszczędne

W celu minimalizacji liniowych mostków termicznych poprzez krokwie oraz w celu zapewnienia szczelności izolacji należy stosować ocieplenie dwuwarstwowe. Grubość takiego ocieplenia wynosi min. 25-30 cm. Należy stosować dwie warstwy izolacji : między krokwiami i pod nimi.

Pierwsza warstwa ocieplenia to np. wielkowymiarowe płyty z wełny mineralnej ( 10 -20cm), które układa się między drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Z 6m odcinków docina się kawałki o 1,5-2cm szersze od odległości w świetle między krokwiami. Naddatek ten oraz sprężystość skalnej wełny pozwolą na wykorzystanie sił tarcia i utrzymywanie się tak dociętego ocieplenia między nimi.

 

Aby uzyskać energooszczędne poddasze należy ocieplić połacie poddasza nie tylko miedzy krokwiami. Dlatego stosujemy drugą warstwę ocieplenia, której grubość jest równa różnicy miedzy łączną grubością energooszczędnego ocieplenia, a grubością pierwszej warstwy izolacji. Drugą warstwę układamy między spodem krokwi, a okładzinami poddasza np. boazerią lub płytami gipsowo-kartonowymi).

Warstwa ocieplenia ułożona pod krokwiami doskonale eliminuje podłużne mostki termiczne, jakimi są krokwie, jętki i kleszcze drewnianej więźby dachowej. Ponadto, obudowanie ich z trzech stron niepalną wełną skalną zabezpiecza je przed działaniem ognia. Dodatkowo, iz

olacje o odpowiedniej grubości dzięki swej masie pochłaniają hałas wywołany padającym na pokrycie dachu deszczem lub gradem.

Prawidłowy montaż ocieplenia

Każda pora roku jest dobra, aby rozpocząć ocieplenie poddasza. Bardzo ważna jest dokładność montażu – szczelność na stykach płyt, którą uzyskujemy poprzez dociskanie płyt do siebie, wykorzystując sprężystość skalnej wełny mineralnej. Miejsca, na które należy zwrócić szczególną uwagę to narożniki i załamania dachu oraz połączenia ścian ze skosami połaciowymi dachu. Ocieplenie poddasz powinno się łączyć z ociepleniem ścian i stropu nad poddaszem. Nie możemy również zapomnieć o poprawnej wentylacji poddasza użytkowego, którą zapewni nam wysokoparoprzepuszczalna membrana dachowa albo drożna szczelina wentylacyjna.

jak ocieplać z wełny mineralnej

Biorąc pod uwagę fakt, że eksploatacja domu trwa długie lata, należy bardzo poważnie rozważyć decyzję o wyborze energooszczędnego ocieplenia poddasza. Ocieplając dom wyrobami ze skalnej wełny mineralnej, niezależnie od rodzaju paliwa zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania. Odpowiednia jakość izolacji zapewni Nam również wysoki komfort użytkowania, wynikający z trwałości, stabilności i bezpieczeństwa całej izolacji.

Efektywność energetyczna budynków

Ważnym elementem polityki Unii Europejskiej jest poprawa efektywności energetycznej budynków, ponieważ rosnące ceny paliw i energii stanowią bardzo duże obciążenia dla domowych i państwowych budżetów. Oznaczenia klas energetycznych w sprzętach AGD pomagają nam zaoszczędzić energię elektryczną. Na podobnej zasadzie w najbliższym czasie będziemy mogli sprawdzić energooszczędność budynku, dzięki tzw. Świadectwom energetycznym. Dokument ten, będzie określał klasę energetyczną obiektu. Jak przewidują eksperci w Polsce ocena efektywności energetycznej budynku zależeć będzie od jego wskaźnika zintegrowanej charakterystyki energetycznej – EP, a na jego podstawie obiekt zostanie przyporządkowany do klasy energetycznej od A (najwyższa) do G (najniższa). Dobry przykładem jest tutaj budynek referencyjny, czyli taki, który spełnia minimum aktualnych wymagań, jego wskaźnik EP wynosi 1 i znajdzie się on w klasie energetycznej D.

Świadectwo energetyczne będzie bardzo pomocne przy sprzedaży, zakupie czy najmie budynków. Dzięki takiemu rozwiązaniu, właściciel obiektu uzyska cenę sprzedaży lub czynszu odpowiednią do jakości budynku, zaś nabywca i najemca wybierze obiekt tańszy w eksploatacji.

Tu dostaniesz wełnę mineralną w super cenie: Wełna Gliwice

 

 

Znajdź nas

Allegro Facebook