Jakie okna dachowe wybrać? Kilka słów wprowadzenia

26.11.2018 Inne

Ludzie przywiązują ogromną uwagę w trakcie wybierania elementów do ich nowego, wymarzonego domu, a jednym z nich są okna dachowe. Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się tego typu oknami, gdyż posiadają one długą listę zalet, wśród których wyróżnia się przede wszystkim wszechstronne użytkowanie, a także ogromny wybór i na dodatek przystępną cenę. Okna dachowe mogą zostać wzbogacone o elementy, których zadaniem jest chronienie zarówno przed wszelkiego rodzaju inspektami, jak również przez promieniami słonecznymi.

Okna dachowe posiadają kilka cech, jednakże ich najważniejszym zadaniem jest dostarczanie odpowiedniej ilości światła do poddasza, należy jednak mieć na uwadze, że w razie zmiany pogody nie można zapomnieć o zamknięciu ich, gdyż deszcz oraz wiatr mogą wpłynąć negatywnie na wygląd nawet najpiękniejszego wnętrza. Jednakże okna dachowe mogą również zostać wzbogacone o specjalne czujniki, które reagują na zmianę pogody i wtedy wszystkie zmartwienia odchodzą w niepamięć.

Posiłkując się historią tego typu okien należy wiedzieć, że w przeszłości wymagane były dachy, które posiadały nachylenie większe niż 15o, jednakże w dzisiejszych czasach uległo to zmianie i okna dachowe mogą zostać wykorzystane nawet w płaskich dachach. Jest to wszystko związane z wynalezieniem przez producentów specjalnych zestawów przeznaczonych do instalacji posiadających odpowiednią podpórkę, a także właściwy kołnierz przeznaczony do uszczelniania.

Aby nabyć okna dachowe należy udać się do odpowiedniego punktu sprzedaży, gdyż to moment, kiedy wybiera się jednoczenie pokrycie na dach.

Okno dachowe

 

Rodzaje okien dachowych

Posiłkując się klasyfikacją okien dachowych wyróżnia się okna obrotowe, okna wysokoosiowe, uchylne oraz uchylno-obrotowe. Należy dokładnie przemyśleć, który z rodzajów będzie najlepszy do domu, gdyż jest to decyzja podejmowana na wiele lat, gdzie dużą rolę odgrywa również kąt pod jakim jest nachylony dach. 

Okna dachowe obrotowe posiadają oś obrotu skrzydła, które znajduje się w połowie wysokości. Cechą charakterystyczną jest odchylanie występującej na górze części do wnętrza poddasza, w związku z tym warto mieć na uwadze, aby w sytuacji umieszczenia okna nisko nie uderzyć się o nie głową czy też inną partią ciała. Cena okien obrotowych jest najbardziej atrakcyjna dla klientów, dzięki temu cieszą się one największą popularnością, a oprócz tego można je używać w dachach, gdzie kąt nachylenia posiada duży przedział, gdyż od 15 do nawet 90o. Panie domu ucieszą się, gdyż nie ma większych trudności z myciem tego typu okien dachowych, a w innym przypadku może to być nieco utrudnione.

Okna dachowe wysokoosiowe posiadają oś obrotu, która występuje na ¾ wysokości ramy. W momencie otwarcia okna, jego górna część znajduje się w grubości dachu. Ten typ jest wręcz idealny dla dachów posiadających nachylenie pomiędzy 20 a 65o. Cena nie jest aż tak atrakcyjna, a to ze względu na obecność siłowników, których zadaniem jest podnoszenie skrzydła.

Okna dachowe uchylne posiadają oś obrotu, która znajduje się w górnej krawędzi ramy. Zostają one wzbogacone o sprężyny bądź siłowniki, dzięki czemu nie wystąpi niespodziewane zamknięcie okna. Ważna informacja jest związana z trudnością w trakcie mycia, gdyż są one nieporęczne, jeżeli okno zostało wmontowane w pojedynkę, w parach jest znacznie łatwiej.

Okna dachowe uchylno-obrotowe posiadające dwie osie obrotu. Jedna z osi występuje na górnej krawędzi i dzięki niej istnieje możliwość na uchylanie o kąt 35 a 45o. Z kolei zadaniem postawionym przed drugą osią jest obracanie skrzydła o 180o i jest ona zlokalizowana w połowie ościeżnicy. Okna tego rodzaju zostały tak skonstruowane, aby nie było większych trudności w ich myciu. Warto zaznaczyć, że ten model okna dachowego jest najlepszy, jednakże ze względu na znaczną różnicę w cenie pomiędzy oknami obrotowymi nie są one tak popularne jak na to zasługują. Okna uchylno – obrotowe służą dachom posiadającym 15 do 55o kąt nachylenia, jednakże występują również modele przeznaczone do otwierania pod kątem mniej więcej 70o (noszą one nazwę modeli ewakuacyjnych).

Okno dachowe obrotowe

Biorąc pod uwagę typ konstrukcji wyróżnia się okna kolankowe, balkonowe oraz włazy dachowe.

Okna kolankowe posiadają okna fasadowe, a także połać (występującą w dachu). Ich cechą charakterystyczną jest zdecydowane pole widzenia na tereny znajdujące wokół.

Z kolei okna dachowe balkonowe zostały stworzone z dolnej części, która po otwarciu odpowiada za utworzenie balustrady, która następnie formuje się w swoisty daszek (koloru przezroczystego). Zostaje ona wykorzystana w dachach, które nie posiadają ścianki kolankowej, a kąt nachylenia musi zmieścić się między 40 a 50o.

Ostatnią grupą są włazy dachowe, które zostają otwierane na bok, a wśród cech charakterystycznych wyróżnia się komfortowe oraz przede wszystkim bezpieczne wyjście na dach. Ich lokalizacja zostaje uplasowana z reguły niedaleko komina. Okna nie zamykają się niepostrzeżenie, a to wszystko dzięki obecności siłowników, które oprócz wspomnianego zadania odpowiadają za łatwe otwieranie włazu dachowego.

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook