W 2015 roku rynek budowlany zanotuje 8 % wzrostu.

27.10.2014 Inne

Jak prognozują firmy analityczne rynek budowlany, po spadkach w latach 2012-2013, zacznie w tym roku odnotowywać wzrost, by w 2015 roku sięgnąć 8%.

 

Jak czytamy w raporcie „Sektor budowlany w Polsce, II połowa 2014 – prognoza rozwoju na lata 2014-2020” według prognoz firmy analitycznej PMR, rynek budowlany, który jeszcze 2 lata temu notował spadki, w 2015 roku rozwinie się o kolejne 8% względem roku 2014, który dzięki utrzymaniu tempa na obecnych budowach zakończy się jednocyfrowymi wzrostami. Kontynuacja wzrostów będzie możliwa, dzięki stabilnej sytuacji w budownictwie drogowym oraz rozpędzającym się inwestycjom w energetyce.

 

Mocny wzrost rynku budowlanego

 

Według raportu, na polskich placach budów dzieję się wiele. Branża kolejowa nadrabia zaległości. I połowa 2014 roku zakończyła się wzrostem produkcji budowlano montażowej o 50% w odniesieniu do temu samego okresu w roku 2013. Podobne tempo utrzymują budowle hydrotechniczne – 49%, oraz obiekty z zakresu energetyki.

 

Powstające właśnie elektrownie i elektrociepłownie pozwoliły uzyskać prawie 20 % zwyżki po pierwszej połowie 2014 roku. Taki dynamiczny wzrost szybko się nie powtórzy, jednak w najbliższej przyszłości segment ten będzie notował bardziej stonowane dynamiki i wysoką wartość przerobów. Taki rozwój spraw możliwy będzie dzięki rozstrzygnięciom kolejnych przetargów energetycznych oraz planowana na I kwartał 2015 roku decyzja o rozpoczęciu budowy kompleksu petrochemicznego przez grupę Azoty i Lotos. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, w swoich portfelach zleceń firmy budowalne miałaby do zagospodarowania ok. 12 mld zł.

 

Rynek budowlany, sytuacja rynkowa będzie jeszcze lepsza?

 

Brak problemów finansowych wykonawców, szybkie tempo budownictwa energetycznego oraz nowa pula przetargów w drogownictwie wpłynęły na wyniki badań wśród pracowników wysokiego szczebla zarządzania oraz pionów operacyjnych 200 największych polskich firmy budowlanych.

W ocenie obecnej i przyszłej sytuacji rynkowej firmy budowlane są dużo bardziej optymistyczne aniżeli po panice rynkowej mającej miejsce w 2012 roku. Analitycy firmy PMR uważają, że na lepsze postrzeganie sytuacji w branży budowlanej wpływ ma również stabilna sytuacja w polskiej gospodarce oraz wzrost w budownictwie w I połowie 2014 roku.  

 

 

 

Znajdź nas

Allegro Facebook