Termomodernizacja budynku – podstawowe informacje

23.05.2018 Docieplenia

W domu ciągle jest zimno, a rachunki za ogrzewanie są wciąż wysokie? Oznacza to prawdopodobnie, że powinniśmy zastanowić się nad termomodernizacją budynku. W tym artykule dowiecie się o zaplanowaniu takich prac oraz czy wymagane są pozwolenia na budowę oraz jakie prace można wykonać bez „papierkowej roboty”.

 

Termomodernizacja - jakie przynosi korzyści?

Pierwszą podstawową korzyścią jest bez wątpienia zmniejszenie kosztów utrzymania budynku, co wynika ze zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania. Oprócz tego, jeżeli zdecydujemy się na ocieplenie wraz z wymianą okien i modernizacją instalacji, zapewniony zostanie komfort dla użytkowników budynku i jednocześnie wzrośnie wartość remontowanej nieruchomości. Jest to bez wątpienia bardzo dobra inwestycja na przyszłość, która bardzo często zwraca się podczas sprzedaży. Warto zwrócić uwagę na to aby otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (jest to dokument określający ilość energii niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku).

Zanim wprowadzone zostały takie świadectwa, kupujący czy też wynajmujący dany budynek miał kłopoty ze sprawdzeniem jak wyglądają rzeczywiste koszty ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji czy też oświetlenia. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest to dokument bardzo ważny, bardzo często uważany za równie istotny jak akt własności.

 

Sprawdzenie elementów

Najczęściej okazuje się, że ciepło ucieka przez zewnętrzne ściany, fundamenty czy dach budynku. Warto również zbadać drzwi, okna i duże okna balkonowe, w szczególności gdy są stare. Nie można zapomnieć także o nadprożach czy wieńcach, które mogą być nieocieplone.

Przed przystąpieniem do prac związanych z termoizolacją, należy przeprowadzić audyt energetyczny budynku. Ekspertyza pozwoli wskazać, które elementy wymagać będą ocieplenia, które uszczelnienia, a które całkowitej wymiany. Warto również zbadać dom termowizyjnie co upewni nas odnośnie elementów wymagających prac. Kolejnym krokiem będą formalności.

 

Formalności

Niektóre z prac termomodernizacyjnych wymagają jedynie zgłoszenia w starostwie, natomiast większe remonty projektu oraz pozwolenia na budowę. Zaletą termomodernizacji jest wsparcie przez rząd, dzięki czemu możemy ubiegać się o tzw premię termomodernizacyjną. Po zdobyciu funduszy, należy zebrać wykonawców, dobrać materiały oraz opracować harmonogram prac.

 

Kiedy wymagane jest zgłoszenie, a kiedy pozwolenie?

 

Zgłoszenia – wymagane są przy pracach remontowych takich jak wymiana pokrycia dachu, instalacji gazowej/grzewczej/wodnej, ocieplania ścian zewnętrznych (przy wysokości nie przekraczającej 12m), docieplenia dachu, montażu urządzeń na budynku czy przebudowie poddasza.

Pozwolenie na budowę – wszelkie przebudowy wymagają takiego pozwolenia, zarówno zmiana wielkości okien, stworzenie nowych otworów okiennych i drzwiowych, zmiana konstrukcji dachu czy tworzenie nowych instalacji.

Bez formalności – można wymieniać okna i drzwi zewnętrzne (bez zmiany ich rozmiarów), posadzki i grzejniki i wykonywać konserwacji bieżącej, która może być przykładowo malowanie ścian.

W sytuacji gdy dom ma kilku właścicieli, remont całego budynku lub wspólnych jego części wymagać będzie zgody wszystkich.

 

Kolejność prac

Najlepszym okresem na rozpoczęcie prac termomodernizacyjnych będzie wiosna, tak aby zakończyć wszystko do jesieni. Kolejność prac zależy oczywiście od tego co wykaże wcześniej przeprowadzony audyt. Czasami może okazać się, że konieczna będzie jedynie wymiana okien czy docieplenie ścian piwnic. Zdarza się jednak, że zakres prac będzie znacznie szerszy.  Aby sprawdzić  czy termomodernizacja przebiegła zgodnie z naszymi założeniami najlepiej porównać zdjęcia termowizyjne przed i po wykonaniu prac.

Znajdź nas

Allegro Facebook