Poznaj trzy sekrety trwałych spoin

16.01.2018 Inne

Duży wpływ na szybkość prac remontowych mają używane do remontu materiały. Dzięki płytom gipsowo-kartonowym można znacznie skrócić czas przeznaczony na renowację mieszkania.

Zastosowanie profili stalowych i układanie płyt na stelażu pozwalają w stosunkowo krótkim czasie zmienić wnętrze starego pokoju w nowoczesne lokum z prostymi, gładkimi ścianami. Fabrycznie proste płyty są łatwe do położenia, a miejsca ich styku, które już do najprostszych nie należą. są wyrównane przed montażem na placu budowy. Dlatego to właśnie wyrównanie łączeń, czyli spoinowanie, ma kluczowy wpływ na końcowy efekt prac renowacyjnych.

Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowym nie jest żadnym sekretem firm budowlanych. Wystarczy tylko zastosować odpowiednią masę do spoinowania, taśmę zbrojącą oraz właściwie wykonać samą usługę zakupując odpowiednie materiały w hurtowni budowlanej. Jeśli konstrukcja suchej zabudowy została wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną nie ma możliwości, by spoinowanie się nie udało, gdyż podstawą powodzenia jest odpowiednie połączenie trzech wyżej wymienionych elementów. Sprawia ono, że łączenia pomiędzy płytami będą niezwykle trwałe, bez spękań i nie zaważą na estetyce wnętrza.

 

Pośpiech podczas spoinowania nie jest dobrym pomysłem

Poza błędami w sztuce budowlanej największym problemem kończącym się złym spoinowaniem jest pośpiech wykonawcy. Brak czasu jest zwykle równoznaczny z brakiem staranności, a to pierwszy krok od niewłaściwego wykonania usługi budowlanej. W tym przypadku lepiej nie pracować pod presją zbliżającego się terminu oddania lokalu. Podczas szpachlowania metodą tradycyjną należy zostawić sobie dość dużo czasu, gdyż zarówno nanoszenie odpowiedniej grubości masy na krawędzie płyt oraz wtopienie w nią taśmy zbrojącej i wyrównanie powierzchni jest czasochłonne.

Dużo czasu można jednak zaoszczędzić używając urządzeń, dzięki którym wie z trzech czynności można wykonywać automatycznie i to w dodatku w tym samym czasie. Taka metoda zapewnia nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy, co jest ważnym atutem zarówno dla wykonawcy jak i inwestora. Podczas spoinowania za pomocą urządzenia automatycznego DELKO TOOL wykonawca może zaoszczędzić nawet dwie trzecie czasu zarezerwowanego na usługę budowlaną. Zaoszczędzony czas jest korzyścią dla jednej i drugiej strony zaangażowanej w prace remontowe. Choć czas to pieniądz, to jednak używanie narzędzia do spoinowania DELKO TOOL nie tylko pozwala zaoszczędzić na nich obu, ale także jego konstrukcja pozwala na precyzyjne dozowanie ilości masy potrzebnej do wykonania łączeń krawędzi płyt. Działanie dozownika jest niesamowicie proste: wystarczy tylko ustawić pokrętłem odpowiednią wartość na przedniej części urządzenia, a przyrząd sam obliczy optymalną ilość masy do osiągnięcia zapisanej grubości podczas całego procesu jej nakładania.

 

Etapy poprawnego spoinowania płyty GK

Przed przystąpieniem do spoinowania cała powierzchnię przyciętych krawędzi obligatoryjnie trzeba zagruntować.

 

Etap przygotowania materiału

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do spoinowania będzie przygotowanie materiału do pracy. Do automatu DELKO TOOL należy użyć odpowiedniej masy. Producent rekomenduje gotową masę szpachlową Knauf FILL&FINISH LIGHT. Jest ona ultralekkim materiałem i charakteryzuje się szerokim zastosowaniem w budownictwie. Można go używać zarówno jako spoiny płyt, jak również jako wykończenie powierzchni nawet o najwyższym standardzie Q4. Należy pamiętać, że tuż przed przystąpieniem do pracy gotową masę Knauf FILL&FINISH LIGHT należy wymieszać z wodą, by uzyskać pożądaną konsystencję.

 

Etap przygotowania urządzenia

Po przygotowania odpowiedniej masy możemy przystąpić do ustawienia urządzenia. W tym celu należy otworzyć DELKO TOOL i założyć na odpowiednią końcówkę dociskającą taśmę papierową Knauf. W urządzeniu znajdują się dwie końcówki: jedna jest przystosowana do spoinowania krawędzi na płaskich powierzchniach, a druga do spoinowania połączeń w narożnikach. Do wnętrza automatu dodajemy też wcześniej przygotowaną masę szpachlową i ustawiamy pokrętło na żądaną wartość, by urządzenie podawało masę o optymalnej grubości. Tak przygotowany automat wystarczy zamknąć, by był gotowy do pracy.

 

Etap spoinowania

Nakładanie masy na łączenie zaczynamy od przyłożenia urządzenia DELKO TOOL do miejsca, w którym płyty zaczynają się łączyć. Przy odrobinie wprawy płynnym i jednostajnym ruchem wystarczy przeciągnąć urządzenie wzdłuż całego łączenia. Przez cały czas spoinowania rolka aplikatora musi być dociśnięta do podłoża. Po skończeniu spoinowania na końcu łączenia należy odciąć taśmę, najlepiej przy pomocy szpachelki.

 

Etap dociskania i wyrównania spoiny

Ostatnim etapem będzie użycie szpachelki w celu dociśnięcia taśmy wzdłuż całej jej długości i zebranie za jej pomocą nadmiaru masy szpachlowej. Wykonana spoina musi pozostać do całkowitego wyschnięcia zanim przystąpimy do kolejnego etapu, czyli szpachlowania całej powierzchni płyty gk. Także całą powierzchnię możemy wykańczać przy pomocy gotowej masy szpachlowej Knauf FILL&FINISH LIGHT, tyle, że nie ma już konieczności ponownego gruntowania spoin.

 

 

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook