Wylewka anhydrytowa knauf fe 50 w pomieszczeniach

11.02.2017 Chemia budowlana

Wylewki anhydrytowe w domach i mieszkaniach

Podłoga to jeden z najistotniejszych elementów każdej budowli. Jednym z czynników decydujących o jej jakości jest wylewka, która powinna być równa, wytrzymała na obciążenia oraz odporna na pęknięcia. Powinna także szybko wysychać. W przypadku instalowania systemu ogrzewania podłogowego istotne jest także to, aby sprawnie przewodziła ciepło pochodzące od instalacji grzewczej. Przykładem tego rodzaju wylewki jest Knauf FE 50 Largo.

Gładkie i równe posadzki

Jedną z zalet wylewki Knauf FE 50 Largo jest tworzenie niemal idealnie równej i gładkiej powierzchni. Dzieje się to za sprawą płynnej konsystencji, która nadaje wylewce naturalne właściwości samopoziomujące. Wykonywanie wylewki jest niezwykle proste i nie wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu lub korzystania z pomocy ekipy remontowej. Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów prac renowacyjnych. Dodatkową zaletą wylewki Knauf FE 50 Largo jest to, że na jej powierzchni nie powstaje warstwa spieku, dzięki czemu nie trzeba jej szlifować.

Oszczędność czasu

Wykonanie wylewki anhydrytowej Knauf 50 FE Largo jest bardzo sprawne i szybkie. Stosowana w jej przypadku technologia pozwala na znaczne skrócenie cyklu budowy domu i wzniesienie go w zredukowanym czasie. Ponadto dzięki niej możliwe jest wylanie dużych powierzchni w krótkim okresie i bez angażowania znacznych nakładów robocizny.

Szybkie wysychanie

Wylewki anhydrytowe charakteryzują się między innymi bardzo krótkim czasem wysychania. Zależy on przede wszystkim od grubości wylewki, cyrkulacji powietrza oraz temperatury panującej w danym pomieszczeniu. Dzięki wysokim parametrom wytrzymałościowym wylewek anhydrytowych możemy stosować je w cieńszych warstwach, na przykład na styropianie. W przeciwieństwie do wylewek cementowych nie potrzebują okresu pielęgnacji, co oznacza, że już po dwóch dniach możliwe jest wietrzenie pomieszczeń i tworzenie przeciągów.

Reasumując, czas wysychania wylewek anhydrytowych jest naprawdę krótki dzięki niewielkiej grubości oraz możliwości szybkiego wietrzenia. Czas ten jest jeszcze krótszy w przypadku wykonywania wylewki na ogrzewaniu podłogowym. Wówczas już po 7 dniach od wylania można włączyć ogrzewanie. W przypadku wylewek cementowych okres ten wynosi 28 dni. Dzięki temu można znacznie szybciej rozpocząć prace okładzinowe i wyraźnie skrócić czas realizacji całej budowy.

Brak efektu „miski”

Przed wybraniem wylewki należy zadać pytanie, czy wielkość wylewanej powierzchni nie przekracza 25m2. Jeśli tak jest, widok dylatacji może negatywnie wpłynąć na estetykę podłogi. Zaletą wylewki anhydrytowej Knauf FE 50 Largo jest to, że podczas jej wykonywania nie występuje skurcz charakterystyczny dla wylewek cementowych. Nie wymaga ona dylatacji, przez co stwarza wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne. W przypadku stosowania wylewki Knauf 50 FE Largo nie występują także odkształcenia znane jako „efekt miski”, które często zdarzają się przy wylewkach cementowych.

Najlepsze rozwiązanie dla ogrzewania podłogowego

Wylewka anhydrytowa Knauf FE 50 Largo to doskonałe rozwiązanie w przypadku stosowania podłogowych systemów grzewczych. Jej wysoki współczynnik przenikania ciepła (λz = 1,66 - 1,87 W/mk) w znaczący sposób wpływa na jego przewodzenie z instalacji do wnętrza pomieszczenia. Proces ten jest także ułatwiony dzięki płynnej konsystencji wylewki nie zawierającej pęcherzy powietrza.

Do stosowania na drewnianych stropach

Technologia wylewki anhydrytowej Knauf FE 50 Largo wymaga zastosowania minimalnej otuliny rur grzejnych – nie większej niż 35 mm. Pozwala to na znaczne zmniejszenie czynnika oporu przewodzenia ciepła oraz zredukowanie ciężaru wylewki. Dzięki temu wylewkę można stosować na drewnianych stropach.

Wylewka anhydrytowa Knauf FE 50 Largo jest dostępna pod postacią suchej mieszanki do rozrobienia z wodą pakowanej w worki. Można także zamówić ją w silosie do wykonania wszystkich posadzek w domu.

Uwaga: na powierzchniach większych niż 15m2 wylewka powinna być wykonywana maszynowo.

Ile wylewki potrzebujemy?

Aby obliczyć, jak wiele wylewki Knauf FE 50 Largo potrzebujemy na określoną powierzchnię, można skorzystać z prostego wzoru:

Ilość wylewki = Z*G*P

Z – średnie zużycie wylewki (19 kg/m2 na każdy 1 cm grubości)

G – uśredniona grubość wylewki (minimum 3,5 cm)

P – powierzchnia pomieszczenia (długość x szerokość)

W celu wyliczenia potrzebnej liczby worków należy podzielić otrzymany wynik przez wagę worka, czyli 30 km. Warto dodać tutaj także około 10% rezerwy.

 

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook