Jak zadbać o czystą elewację

23.07.2013 Inne

Dbałość o czystą elewacje stanowi jeden z podstawowych elementów dbałości o każdy budynek. Nie każdy bowiem wie, że choć dom jest otynkowany i pomalowany, to i tak po kilku latach użytkowania grożą mu pleśnie, grzyby, kurz i inne zabrudzenia.

Złe utrzymywanie ścian budynku może dalej prowadzić do ich szybszego niszczenia czyli pękania tynku, zmiany jego koloru, odpadania, a nawet, jeśli na ścianach będą rozwijać się mikroorganizmy, do problemów zdrowotnych domowników.

Należy zatem pamiętać, że odpowiedni dobór systemu ocieplenia domu i kontrolowanie stanu elewacji w każdym roku to podstawa, pozwalająca zachować zarówno estetyczny wygląd ścian, jak również wspomagająca trwałość budynku. Nie oznacza to jednak, że co roku trzeba ściany myć lub malować, ale trzeba być przygotowanym na to, że po kilku latach użytkowania ściany będą wymagały czyszczenia, lub odnowienia.

 

Brudna elewacja

 

Głównym zagrożeniem dla wszystkich elewacji jest kurz i brud np. błoto, zacieki, ptasie odchody itp. Tego typu zanieczyszczenia można dość łatwo usunąć stosując strumień zwykłej wody pod ciśnieniem. Woda może być zimna, ale jeśli nie pomaga trzeba podwyższyć jej temperaturę, zwiększyć ciśnienie i skorzystać ze szczotek, oraz detergentów.

 

Drugim równie istotnym problemem są wszelkiego rodzaju grzyby i pleśnie, które bardzo często rozwijają się na ścianach domów powodując nie tylko ich niszczenie, ale również działając kancerogennie, wywołując alergie i wpływając na zdrowie układu oddechowego człowieka. Grzyby i pleśnie pojawiają się najczęściej i najszybciej na ścianach domów znajdujących się w pobliżu lasów, rzek, jezior i innych podmokłych terenów, a zatem wszędzie tam, gdzie warstwa tynku ma do czynienia z duża wilgotnością powietrza i podłoża. Ponadto bardzo często przyczyną powstawania tego typu zanieczyszczeń jest zwykły wiatr, który przenosi pyłki roślin, zarodniki grzybów i pleśni itp. Zanieczyszczeniom mikroorganizmami sprzyjają również czynniki pozaklimatyczne, na które wpływ ma sam inwestor. Chodzi tu przede wszystkim o zbyt rzadkie mycie ścian budynku, zły dobór sytemu ociepleniowego, złe wykonanie opierzenia i obróbek blacharskich, umiejscowienie w bliskiej odległości od ścian bujnej roślinności, która podwyższa poziom wilgotności powietrza itp. Jak zatem widać przyczyny niszczenia i zabrudzenia elewacji mogą być różne, niezależnie jednak od tego skąd się wzięły mikroorganizmy, trzeba z nimi rozpocząć walkę zaraz po tym jak je zauważymy.

 

Usuwanie pleśni i grzybów

 

Czyszczenie elewacji z pleśni i grzybów jest trochę bardziej skomplikowane niż czyszczenie z kurzu, czy błota. Nie wystarczy polać ścian wodą, bowiem to tylko może rozprzestrzenić niechciane mikroorganizmy i stworzyć im odpowiedni mikroklimat do dalszego rozwoju. Trzeba zabrać się do tego z głową i całą procedurę rozpocząć od mechanicznego usunięcia problemu – można to zrobić szczotką lub wodą pod ciśnieniem). Następnie trzeba zastosować specjalne środki grzybobójcze i pleśniobójcze, które zdezynfekują zabrudzoną powierzchnię. Ostatnim etapem może być zastosowanie farby elewacyjnej, która w swoim składzie zawiera preparaty biobójcze, gwarantujące zabezpieczenie ścian.

Warto również pamiętać, że to, jak długo ściany będą wyglądały ładnie i estetycznie, oraz jak długo będą wolne od różnych zanieczyszczeń, w dużym stopniu zależy od wybranego systemu ocieplenia domu. Najczęściej poleca się stosowane całościowego systemu dociepleń jednego producenta, a także dokładne zapoznanie się ofertą dostępną na rynku, co umożliwi wybranie tynku najlepszej jakości i najdłuższej trwałości.

Czyszczenie elewacji konieczne jest raz na kilka lat, nawet jeśli nie są widoczne znaczne zabrudzenia. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy, że warstwa osadzającego się kurzu jest bardzo gruba, i że pod nią ukrywa się zupełnie inny dom – jasny, świeży, estetyczny i zdrowy. Czysta elewacja na pewno sprawi również dużo radości wszystkim domownikom i poprawi ich samopoczucie ponieważ będą się czuli jakby wchodzili do całkiem nowego domu.  

Znajdź nas

Allegro Facebook