Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy
26.11.2022

Wiedza o tym, jak zrobić domek na drzewie krok po kroku, przydaje się każdemu, kto chce zapewnić dziecku wiele wrażeń poprzez wzbogacenie ogrodu czy działki o tę wyjątkową konstrukcję. Sprawdź, jakich materiałów potrzebujesz, co uwzględnić w projekcie i także jak przeprowadzić prace krok po kroku.


Domek na drzewie – projekt, który przynosi radość

Od pokoleń domki na drzewie rozpalają dziecięcą wyobraźnię i są wręcz symbolem beztroskich lat, kiedy kreatywność w wymyślaniu zabaw zdaje się nie mieć granic. To od pomysłowości dziecka zależy, jak stosunkowo prosta, drewniana konstrukcja, zostanie wykorzystana w trakcie wakacji czy na co dzień, w ciepłe dni, kiedy jest okazja do spędzania czasu w ogrodzie czy na działce. Domek może być bazą piratów, zamkiem, bunkrem czy po prostu oazą, w której można znaleźć trochę spokoju. Konstrukcja organizuje zabawę gromadki dzieci w różnym wieku, ale jest też świetnym rozwiązaniem dla maluchów , które potrzebują odrobiny własnej przestrzeni i lubią spędzać czas samemu, np. na czytaniu książek.

Samodzielne wykonanie domku na drzewie przynosi opiekunowi dziecka naturalną satysfakcję, ale to nie jedyny powód, żeby zdecydować się na budowę. Gotowe projekty dostępne na rynku mogą nie być dostosowane do Twojej przestrzeni, są kosztowne, a poza tym narzucają określoną estetykę i funkcjonalność. Tymczasem nie trzeba bardzo specjalistycznego sprzętu, ogromnej wiedzy budowlanej i drogich materiałów, żeby stworzyć jedyną w swoim rodzaju konstrukcję, która cieszy dziecko i wspaniale wzbogaca wyposażenie ogrodu lub działki rekreacyjnej. Nie należy jednak bagatelizować żadnego etapu planowania, projektowania ani konstruowania domku na drzewie. W grę wchodzi przecież bezpieczeństwo dzieci, stąd odpowiednie przygotowania i odpowiedzialne podejście do prac są więcej niż niezbędne!

Zwierzę, Animals, Woods, Brazylia, Las

Budowa domku na drzewie – co wybrać?

Zanim poradnik wskaże, jak zrobić domek na drzewie krok po kroku, trzeba zacząć od podstaw, a więc dokładnego zaplanowania. W pierwszej kolejności zastanów się, czy dysponujesz odpowiednią przestrzenią dla takiej konstrukcji. Istnieje kilka możliwości wykonania domku na drzewie.


Domek między drzewami

Jeżeli w Twoim ogrodzie lub na działce znajduje się sporo drzew, być może kilka z nich stoi na tyle blisko siebie, żeby konstrukcja oparła się właśnie o nie, np. na planie trójkąta czy prostokąta. To jednak stosunkowo rzadka sytuacja, a poza tym większa liczba drzew może ograniczać przestrzeń domku i utrudniać jego skonstruowanie.

Domek Na Drzewie, Las, Drzewa, Charakter

Domek przybity do drzewa

Być może część osób kojarzy budowę domku na drzewie dla dzieci z przybiciem tej konstrukcji do drzewa (drzew). Nie możemy jednak powiedzieć, że to dobry pomysł. Zdrowych roślin nie należy uszkadzać w ten sposób, dlatego stabilne, a przy okazji bezpieczne dla drzewa domki są zazwyczaj oparte na wspornikach.


Domek rozpięty między drzewami

Można spotkać się też z projektami domków na drzewie, które są rozpięte na łańcuchach i linach wysoko między drzewami. Choć wygląda to dość efektownie, w praktyce może okazać się niebezpieczne, np. ze względu na silny wiatr kołyszący konstrukcją. Trzeba też użyć wsporników.

Drzewa, Natura, Domek Na Drzewie, Las

Domek na wspornikach

Najlepszym domkiem na drzewie wydaje się ten zbudowany na wspornikach. Oto jego najważniejsze zalety.

 • Konstrukcja jest stabilna, a przez to bezpieczna dla dzieci.
 • Nie ingeruje się w strukturę zdrowego drzewa.
 • Można obudować domek według własnej koncepcji.
 • Wystarczy choćby jedno drzewo, aby skonstruować estetyczny i funkcjonalny domek.


Jakie drzewo na domek?

Przyjmuje się, że konar drzewa powinien mieć przynajmniej 30 cm średnicy, a samo drzewo powinno być rozłożyste, zdrowe i silne. Poleca się wybór np. dębów, lip, orzechów, buków czy jabłoni.


Jak zrobić domek na drzewie krok po kroku

Załóżmy, że masz już wyobrażenie, gdzie mógłby znajdować się domek na drzewie, a przy tym – dziecko wykazuje zainteresowanie korzystaniem z takiej konstrukcji. Warto teraz zastanowić się, jakie wejście uwzględnić w projekcie. Istnieją różne rozwiązania.

 • Stabilnym i bezpiecznym wyborem są standardowe schody samonośne z balustradą. Pytanie jednak, czy domek znajduje się na tyle nisko, żeby było to opłacalne, estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie techniczne.
 • „Klasycznym” wyborem zdaje się drabina sznurowa – najprostsza w montażu, lekka, a przy tym dająca świetny efekt wizualny. Faktem jest jednak, że wspinanie się po niej wymaga wprawy, bo jest chwiejna i nie każde dziecko szybko się do niej przyzwyczai.
 • Możesz również zainwestować w drewnianą, sztywną drabinę, która po trwałym zamocowaniu do konstrukcji będzie po prostu solidnym wejściem.

Domek Na Drzewie, Z Drewna, Stodoła

Platforma na drzewie – jaka wysokość?

Domki na drzewie mają być z założenia ekscytujące i tajemnicze, ale ze względów bezpieczeństwa nie możesz montować ich w koronach drzew, na dużych wysokościach. Lepiej zdecydować się na wysokość nieprzekraczającą 2-2,5 m. Zabawa zabawą, ale z konstrukcji mają korzystać dzieci w różnym wieku. Lepiej uniknąć przykrych konsekwencji upadku z dużej wysokości i już w projekcie uwzględnić montaż na relatywnie niskiej wysokości (choć zarazem dającej poczucie, że jest to domek na drzewie, a nie na podłożu).


Domek na drzewie – z jakiego materiału?

Projekt domku na drzewie można zamówić w jednej z wielu firm, które zajmują się ich przygotowywaniem. Możesz również postawić na własne pomysły, zwłaszcza że nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Domek na drzewie da się zbudować tak naprawdę z dowolnych materiałów drewnianych i drewnopochodnych, jakimi dysponujesz – oczywiście pod warunkiem, że są w dobrym stanie i wytrzymują obciążenie dzieci, które bawią się nad ziemią.

Popularnym wyborem są płyty OSB typu 4 i MFP, które mają właściwości antyogniowe i dobrą odporność na działanie wilgoci. Niektórzy stawiają też domki na drzewie z palet, ale jeśli były one wcześniej używane, powinny zostać gruntownie oczyszczone, zeszlifowane i zaimpregnowane.


Przygotuj wsporniki

Jako wsporniki najlepiej sprawdzają się deski drewniane o prostokątnym przekroju z bokami o szerokości ponad 10 cm. Im większy i cięższy domek, tym solidniejsze powinny być jego wsporniki. Należy wbić je w ziemię na przynajmniej 10 cm i umocnić mieszanką betonową.


Wykonaj podłogę i ściany

Do wsporników można teraz przymocować wkrętami belki, między którymi przybija się grube deski tarasowe odporne na działanie czynników atmosferycznych. Płyta OSB lub MFP lepiej sprawdzi się jako ściana. Jeśli chodzi o narzędzia ręczne, na tym etapie potrzebna jest wyrzynarka do wycinania otworów w miejscach, w których deski natrafiają na pień lub gałęzie drzewa. Trzeba przecież wkomponować konstrukcję, a to wymaga niemałej pracy nad precyzyjną obróbką desek czy płyt.

Zwierzę, Animals, Woods, Brazylia, Las

Pora na dach

Gdy masz już gotową podłogę, a płyty lub deski tworzą także ściany (oczywiście poza miejscem na drzwi i otwory okienne), pora umocować dach płaski lub dwuspadowy. Jego pokryciem może być blacha falista albo płyta bitumiczna. Dodatkową ochronę przed dostępem wody stanowi folia ukryta pod deskami.


Impregnacja

Ostatnim etapem jest impregnacja desek i płyt. W zależności od preferencji i projektu możesz też zdecydować się na malowanie farbą, lakierem, bejcą czy drewnochronem.


Jak ozdobić domek na drzewie?

Powyżej przedstawiliśmy oczywiście jedynie zarys budowy domku na drzewie, ponieważ wszystko zależy od Twojego projektu, a także dostępnych materiałów i wiedzy budowlanej. Jeżeli nie czujesz się na siłach do samodzielnego projektowania domku, skorzystaj z gotowego projektu, w którym każdy etap montażu zostanie dokładnie opisany przez producenta.

Ważną zaletą własnego domku na drzewie jest natomiast możliwość ozdobienia go i wyposażenia „po swojemu”. Możesz np.:

 • zamontować drzwi, okna i okiennice,
 • wokół domku stworzyć balkon z balustradą,
 • doprowadzić oświetlenie,
 • pomalować konstrukcję kilkoma farbami zewnętrznymi.


Granicą jest jedynie wyobraźnia, a konkretnie marzenia dzieci, które będą korzystały z domku na drzewie.

Jak widzisz, koszt budowy takiej konstrukcji wcale nie musi być duży, a najwięcej wysiłku wymaga tak naprawdę bezpieczny i przemyślany projekt. Wszystkie niezbędne narzędzia i materiały zamówisz w hurtowni Mal-Drew. Powodzenia!

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

 • Świetna opinia
 • 30 dni na zwrot!
 • Od 40 lat na rynku
 • Zakupy na termin!