Beton komórkowy – podstawowe informacje o najczęściej wybieranym materiale do ścian wewnętrznych i zewnętrznych

04.09.2019 Materiały budowlane

Beton komórkowy jest obecnie najbardziej uniwersalnym materiałem do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Ma doskonałe parametry techniczne i właściwości użytkowe. Sprawdzamy, jak wygląda proces produkcji gazobetonu i jakie jego cechy zasługują na szczególną uwagę inwestorów.

Z czego i jak powstaje beton komórkowy?

Podstawowe składniki wykorzystywane do produkcji bloczków betonu komórkowego (zwanego też gazobetonem) to: cement, wapno, gips, piasek kwarcowy i woda – dobór poszczególnych surowców zależy od technologii produkcji materiału. Tradycyjny beton komórkowy charakteryzuje się białym kolorem – jeśli jednak w składzie znajdą się również składniki takie jak popioły lotne, będzie miał on kolor szary. Taki beton znany jest pod nazwą suporeks.

Poza wymienionymi komponentami niezwykle istotnym surowcem, niezbędnym do produkcji betonu komórkowego, jest również proszek bądź pasta aluminiowa, dzięki którym w strukturze masy powstają mikropory wypełnione powietrzem. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki aluminium wchodzą w reakcję z wodorotlenkiem wapnia, powodując spulchnianie i napowietrzanie betonu.

Produkcja betonu komórkowego przebiega w kilku etapach, począwszy od przygotowania poszczególnych składników, przez ich dozowanie oraz mieszanie, wyrastanie i dojrzewanie mieszkanki, aż po dzielenie masy na bloki i autoklawizację, czyli ostateczne utwardzenie materiału. Warto wspomnieć, że proces produkcji gazobetonu jest dokładnie kontrolowany i sterowany komputerowo, co pozwala na utrzymanie jego wysokiej jakości i stałych parametrów.

Dlaczego wykonawcy coraz częściej wybierają gazobeton – zalety materiału

Beton komórkowy doskonale nadaje się do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych, a to za sprawą zalet, jakimi się wyróżnia. W pierwszej kolejności na uwagę zasługuje niewielka waga materiału – porowatość zapewnia bloczkom lekkość, a to z kolei przekłada się na łatwość ich transportu, obróbki i montażu. W rezultacie zastosowanie betonu komórkowego znacznie przyspiesza prace budowlane.

Porowatość ma jednak również inne korzyści – to właśnie dzięki niej ściany z betonu komórkowego zyskują doskonałe parametry izolacyjne. Gazobeton należy do materiałów ciepłych, co pozwala na budowę ścian o mniejszej grubości (wszystko zależy od współczynnika przenikania ciepła konkretnego produktu). Ma też świetne właściwości akustyczne, szczególnie dobrze pochłaniając dźwięki powietrzne. Materiał ten może być więc bez przeszkód stosowany w nowoczesnym, zrównoważonym budownictwie, w którym coraz częściej dąży się do energooszczędności.

Ponadto gazobeton nadaje się do budowy ścian każdego rodzaju – zarówno ścian zewnętrznych jednowarstwowych i wielowarstwowych (bez ocieplenia lub z ociepleniem), jak i nośnych i działowych ścian wewnętrznych. W rozwiązaniach systemowych dostępne są również dodatkowe elementy uzupełniające bloczki, takie jak nadproża czy kształtki, ułatwiające wykończenie wznoszonych konstrukcji.

Parametry betonu komórkowego – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Beton komórkowy dostępny jest w różnych wersjach – dotyczy to nie tylko rozmiarów, w jakich produkuje się bloczki, ale również ich parametrów technicznych. Wybierając materiał do budowy ścian, należy zwrócić uwagę na jego najważniejsze właściwości. Kluczowa będzie jego gęstość, od której zależą inne ważne cechy, a konkretnie termoizolacyjność i wytrzymałość.

Bloczki betonowe mogą mieć gęstość w granicach 300-700 kg/m3. Im jest ona wyższa, tym większą wytrzymałością charakteryzuje się beton komórkowy, ale tym gorsze są jego właściwości termoizolacyjne. Oznacza to, że wraz ze wzrostem gęstości gazobetonu rośnie jego współczynnik przewodzenia ciepła, a co za tym idzie straty ciepła – do budowy obiektów energooszczędnych najlepiej nadają się więc bloczki o najniższej gęstości. Jednocześnie większa gęstość zapewnia lepszą izolację akustyczną, czym warto się kierować podczas wyboru bloczków do budowy ścian działowych.

Jak już wspomnieliśmy, gęstość decyduje też o wytrzymałości materiału, a ta – podobnie jak izolacyjność akustyczna – jest tym wyższa, im większa gęstość. Z tego powodu zastosowanie bloczków o niskiej gęstości nie zawsze jest możliwe – wybór produktu musi być więc zgodny z założeniami projektu i obciążeniem, jakie zgodnie z nim będą przenosić przegrody.

Ważną kwestią podczas zakupu bloczków gazobetonu są również ich wymiary, w tym szerokość, wysokość i grubość – będą się one różnić m.in. w zależności od rodzaju wznoszonej przegrody. Warto zwrócić też uwagę na to, czy gazobeton jest profilowany i poszczególne elementy można łączyć na pióro i wpust. Budowa ścian z takich elementów jest uproszczona i pozwala uniknąć wykonywania spoin pionowych – do spoin poziomych wystarczy natomiast odpowiednia zaprawa murarska, taka jak cienkowarstwowa zaprawa do gazobetonu. Dodatkową zaletą opisanego rozwiązania jest też możliwość wyeliminowania mostków cieplnych.

Gazobeton – kiedy zastąpić go innym materiałem?

Mimo wielu zalet i korzyści wynikających ze stosowania gazobetonu nie w każdych warunkach jego użycie będzie uzasadnione. Trzeba pamiętać, że produkty tego typu należą do nasiąkliwych, a nasiąkliwość jest tym większa, im wyższa porowatość bloczków. Oznacza to, że wykonane z nich ściany nie powinny być narażone na długotrwały kontakt z wodą, co zagraża m.in. konstrukcjom nieotynkowanym czy ścianom fundamentowym. W określonych sytuacjach lepiej więc sięgnąć po inne materiały do budowy ścian, wśród których znajduje się np. pustak ceramiczny czy pustak silikatowy.

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, ciepłe i proste w budowie. Duża różnorodność gazobetonu powoduje, że mogą mieć różne przeznaczenie i parametry techniczne, a przy tym spełniać zarówno rygorystyczne normy, jak i oczekiwania współczesnych inwestorów.

Znajdź nas

Allegro Facebook