Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy
19.10.2022

Czy budowa komina wymaga pozwolenia? Czy jego remont jest opłacalny, a może lepiej od razu zlecić wykonanie nowego? Jak w zasadzie go postawić i jakie rodzaje wyróżniamy? Jak widać, w tym temacie nie brakuje praktycznych pytań, na które warto znać odpowiedzi zarówno na etapie budowy, jak i w trakcie kompleksowego remontu lub adaptacji starszego obiektu. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o kominach i ich budowie.


Budowa komina

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak zbudowany jest komin oraz jakie jest jego podstawowe przeznaczenie. Z całą pewnością jego obecność w domu należy uznać za niezbędną do odprowadzania produktów spalania – spalin, dymu i zanieczyszczonego powietrza – z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów grzewczych czy kominków. Stanowi też ważny element wentylacji grawitacyjnej.

Budowa komina zapewnia różnicę temperatur między wlotem a wylotem, dlatego nie potrzeba mechanicznych wyciągów, aby pozbyć się z obiektu niebezpiecznych i niepożądanych spalin czy dymu. Tak działa w praktyce siła wyporu.

Standardowo w domu potrzebne są kanały:

  • dymowe,
  • spalinowe,
  • wentylacyjne.


W praktyce, szczególnie w domach jednorodzinnych, wykonuje się kominy wielokanałowe, których przewody biegną blisko siebie. Jeszcze innymi kanałami mogą być przewody służące do odpowietrzania kanalizacji albo z wlotem powietrza do zamkniętych palenisk wewnątrz budynku.

Chimney, Fire, Warmth, Burn, Hot, Flame
 

Czy można nie mieć komina?

Teoretycznie jest możliwe, żeby nie mieć w domu komina. Jeżeli w budynku nie masz zamontowanego żadnego pieca, kotła, kominka czy jakiegokolwiek urządzenia spalającego paliwo, a zamiast wentylacji grawitacyjnej używasz mechanicznej, nie potrzebujesz standardowych przewodów kominowych. To jednak dość rzadka okoliczność, dlatego budowa komina jest zwykle uwzględniana w zdecydowanej większości obiektów.


Elementy budowy komina

Bez wdawania się w specjalistyczne szczegóły, budowa komina jest stosunkowo prosta. Konstrukcja uwzględnia takie elementy jak:

  • fundament,
  • drzwiczki rewizyjne,
  • kanały (wentylacyjne, spalinowe),
  • wlot spalin,
  • kratka wentylacyjna.


Zanim jednak skupisz się na schemacie komina, przedstawmy poszczególne rodzaje tej wyjątkowej i niezbędnej konstrukcji, która zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom budynku.

Kitchen, Historical, Fireplace, Chimney

Podział kominów ze względu na przeznaczenie

Jednym z podstawowych kryteriów podziału kominów jest wspomniane już przeznaczenie przewodu.


Komin dymowy

Na każde urządzenie grzewcze, np. kocioł na ekogroszek, przypada jeden kanał do odprowadzania szeroko rozumianego dymu. Właśnie tym przewodem odprowadzane są wszelkiego rodzaju spaliny towarzyszące korzystaniu z pieca czy kominka, a więc pył, sadza, para wodna czy gazy. Kanał na dym musi być podłączony bezpośrednio do urządzenia grzewczego, a jego przekrój musi mieć średnicę minimum 15 cm lub powierzchnię minimalną 196 cm2.

Chimney, Brick, Orange, Wall, Roof

Komin spalinowy

Kanały spalinowe służą konkretnie do usuwania szkodliwych związków, które wydzielają się w trakcie spalania olejów opałowych i gazu. Warto wspomnieć, że oznacza to konieczność wyprowadzania komina zarówno z pieca grzewczego, jak i np. podgrzewacza wody. Kanałem spalinowym jest również przewód w okapie kuchennym. Budowa kanału determinuje minimalne wymagania względem wymiarów:

  • stalowe kominy spalinowe muszą mieć minimalną średnicę 12 cm,
  • murowane kominy spalinowe muszą mieć minimalny przekrój 14 na 14 cm.


Ze względu na swoje przeznaczenie kanały spalinowe są narażone na zniszczenie przez substancje żrące, które powstają, gdy spaliny łączą się z parą wodną. Właśnie dlatego tak istotna jest jakość budowy komina, a także jego szczelność w trakcie wielu lat eksploatacji.


Komin wentylacyjny

Wspominaliśmy już, że specjalny komin to niezbędny element wentylacji grawitacyjnej. Aby odprowadzić zanieczyszczone powietrze z budynku – tam, gdzie nie ma okien i gdzie znajdują się wyloty zamaskowane kratkami (kuchnia, łazienka) – potrzebne jest połączenie z przewodem, który zapewnia pozbywanie się zanieczyszczonego powietrza. Za minimalny przekrój kanału komina wentylacyjnego uważa się 160 cm2.

Glasses, Alcohol, Whiskey, Beverages

Podział kominów ze względu na materiał wykonania

Budowa komina, a właściwie jego obudowy pozwala rozróżnić kilka rodzajów ze względu na podstawowy materiał wykonania. Oto one.


Kominy stalowe

Budowa komina stalowego może być jednowarstwowa lub dwuwarstwowa.

  • Kominy stalowe jednowarstwowe są wkładem jednościennym – wybiera się je w obudowach wykonywanych z keramzytobetonowych pustaków czy cegieł.
  • Kominy stalowe dwuwarstwowe są zbudowane z dwóch ścian – wewnętrzna jest izolacją termiczną, a zewnętrzna ochronnym płaszczem, dlatego najczęściej sięga się po taki materiał jak szlachetna, stalowa blacha.


Do kominów stalowych zalicza się:

  • kwasoodporne, giętkie przewody,
  • wkłady kominowe,
  • kominy systemowe SPS oraz WSPS.

Cabin, House, Home, Woods, Trees

Kominy murowane

Standardową, znaną od lat budową komina jest konstrukcja murowana, tradycyjnie wybierana w domach mieszkalnych. Taki komin jest cięższy np. od stalowego, może być też wyprowadzany na zewnątrz obiektu, o ile przylega do ściany nośnej. Budowa komina zewnętrznego jest zatem możliwa, choć należy rozważyć wszystkie „za i przeciw” tego wyboru.


Z czego wykonuje się kominy murowane? To przede wszystkim:

  • ceramiczne pustaki (kominowe),
  • cegła ceramiczna,
  • cegła klinkierowa z licówkami.


Kominy betonowe

Budowa komina betonowego jest stosunkowo prosta – kształtki z lekkiego betonu keramzytowego otaczają przewód wentylacyjny. Niestety, tego rodzaju konstrukcja nie jest trwała, ponieważ beton narażony na działanie różnic temperaturowych zaczyna kruszeć i staje się podatny na uszkodzenia.


Kominy ceramicznego

Budowa komina ceramicznego jest dwuwarstwowa. O ile zewnętrzną część stanowi zwykle lekki beton, o tyle wewnątrz używa się wkładu z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej. Obie warstwy rozdziela wełna – to standard w budowie kanału ceramicznego.

Chimney, Flower, Ireland, Old, Roof

System kominowy – co to i czy warto?

Alternatywą wobec standardowej, samodzielnej budowy komina, np. ceramicznego, jest zakup gotowego do montażu systemu kominowego. W zależności od wariantu może to być np. komin systemowy ceramiczny (do kotłów, kominków) złożony z pustaków kominowych, ceramicznych rur, zakończeń, otuliny, a nawet drobnych akcesoriów z metalu. Taki zestaw jest praktycznie gotowy do „złożenia”, choć, rzecz jasna, wymaga umiejętności budowlanych. Istnieją też systemowe kominy stalowe (zarówno jednościenne, jak i dwuścienne) oraz wentylacyjne.


Czy budowa komina wymaga pozwolenia?

Oto najważniejsze fakty przy poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Czy komin wymaga pozwolenia na budowę?”.

  • Jeżeli projekt domu uwzględnia rodzaj i lokalizację przewodów kominowych, uzyskanie zezwoleń na budowę obiektu jest równoznaczne z pozwoleniem na budowę takiego komina.
  • Jeżeli w projekcie domu nie było komina, ale jednak decydujesz się na jego montaż, musisz uzyskać odrębne, urzędowe pozwolenie – tego wymaga obowiązujące Prawo budowlane.
  • Budowa komina zewnętrznego, który jest powieszony na ścianie, nie wymaga zezwolenia, ponieważ jest pozbawiony fundamentów i konstrukcji samonośnej. Inaczej, gdy komin jest wyższy niż 3 m lub zamierzasz przebudować istniejący komin – wówczas uzyskanie zgody to wymóg.
  • Zgody wymaga również adaptacja budynku gospodarczego do funkcji kotłowni.
  • Wybudowanie komina bez niezbędnej zgody może skutkować prawnymi konsekwencjami w sytuacji np. pożaru budynku.
  • W celu uzyskania aktualnych i szczegółowych informacji na temat pozwoleń skontaktuj się ze Starostwem Powiatowym.

Fireplace, Fire, Wood, Burn, Blaze

Co wziąć pod uwagę przed budową komina?

Jak widzisz, istnieją różne rodzaje kominów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru jednego z nich weź pod uwagę m.in.:

  • możliwość zastosowania konkretnego przewodu w konkretnym urządzeniu grzewczym,
  • aktualne normy i wymagania względem budowy lub modernizacji kominów,
  • układ budynku, lokalizację nośnych ścian itd.,
  • cenę materiałów budowlanych (ewentualnie gotowego systemu kominowego) oraz koszt fachowych usług,
  • względy funkcjonalne i estetyczne.


Zarówno kominy systemowe, jak i materiały niezbędne do budowy komina z cegły, ceramicznego czy zewnętrznego znajdziesz w asortymencie Mal-Drew. Wybierz wysokojakościowe produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i trwałość przewodów kominowych! 

Zobacz też nasz inny artykuł: https://www.maldrew.com.pl/blog/poszycie-dachu-z-plyt-osb 
W którym pokazujemy jak zrobić poszycie z płyt OSB
Pozdrawiamy!


Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu. Zapraszamy również do naszego sklepu internetowego.

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!