Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy
05.04.2021

Jeżeli zastanawiasz się czym pomalować styropian albo czy można pomalować styropian, to nasz krótki poradnik jest dla ciebie.

Po jego przeczytaniu będziesz znać odpowiedzi na te 2 konkretne pytania.

Bez zbędnego przedłużania, przejdźmy do artykułu.

 

Czym pomalować styropian i jak się zabrać do tego zadania?

Styropian to fenomenalny materiał izolacyjny, ale gama kolorów, w jakiej występuje, jest bardzo uboga. W zasadzie do wyboru mamy tylko 3 – biały, szary i różowy. Dlatego też, jeśli chcemy jakoś inaczej przyozdobić nasze ściany, to musimy zdecydować się na zastosowanie farby.
 

Niestety, nie wszystkie specyfiki się do tego nadają. Zatem czym pomalować styropian? Tego dowiesz się w dalszej części naszego artykułu.

 

Czy można pomalować styropian?

Styropian jest bardzo wrażliwy na wiele różnych preparatów. W szczególności dotyczy to farb, które w swoim składzie zawierają rozpuszczalniki lub inną „żrącą” chemię budowlaną. W takiej sytuacji zapewne nasuwa Ci się pytanie: jakimi farbami malować styropian?

Zasadniczo odradza się malowanie gołego styropianu. Zamiast tego eksperci polecają zatopienie w nim siatki zbrojeniowej przy pomocy odpowiedniego kleju, nałożenie tynku a następnie zatarcie całej powierzchni „na gładko” i zagruntowanie. Będziemy mieć wtedy pewność, że farba nie popęka i nie będzie się samoczynnie odspajać.
 

Jednak taki patent sprawdza się głównie w przypadku zewnętrznych elewacji budynku. Niestety, trudno sobie wyobrazić tynkowanie garażu ocieplonego od środka warstwą izolacji. Dlatego mamy dla Ciebie inną propozycję – pokażemy Ci, jak pomalować styropian na kilka innych sposobów.

 

Uważaj na farbę

Jak już nieco wcześniej wspomnieliśmy, styropian to materiał niezwykle wrażliwy na wszelkie rozpuszczalniki i inne aktywne dodatki zawarte w składzie większości farb dostępnych do kupienia na rynku. Dlatego też w szczególności należy wystrzegać się farb w puszce – potrafi ona dosłownie rozpuścić powłokę zarówno EPS’u, jak i XPS’u, całkowicie degenerując ich właściwości izolacyjne.

Stosunkowo bezpieczną alternatywą dla farb w puszce są preparaty akrylowe. Nie rozpuszczają one styropianu i umożliwiają dobre pokrycie całej powierzchni roboczej.
 

Równie dobrze potrafią się sprawdzić także farby latexowe, jednak stosując je, należy dokładnie zwrócić uwagę na ich skład, ponieważ niektóre ich składniki mogą przereagować ze styropianem.
 

Pamiętaj również, że dobrą praktyką jest sprawdzenie, jak dana farba będzie się zachowywać po aplikacji. W tym celu całkowicie pokryj nią kawałek styropianu i pozostaw go na kilka dni.
 

Jeśli po upływie tego czasu zauważysz jakieś niepokojące oznaki zachodzącej reakcji chemicznej, to wybrana przez Ciebie farba nie będzie się nadawać do dalszej pracy ze styropianem.

 

Malowanie styropianu wcale nie jest takie łatwe

Styropian ze względu na swoją fakturę jest materiałem stosunkowo trudnym do pomalowania. Jego porowata powierzchnia pochłania sporo farby, a nakładanie jej poszczególnych warstw nie należy do łatwych zadań, szczególnie jeśli zdecydujesz się na malowanie przy pomocy wałka lub pędzla.


 

Jednak mamy dla Ciebie pewien patent, jak pomalować styropian szybko i dokładnie. Użyj elektrycznego pistoletu natryskowego. Zapewni on bardzo dobre krycie i szybką aplikację farby.
 

Dodatkowo umożliwi on położenie jednolitej warstwy, dzięki czemu uda Ci się uniknąć zacieków i przejść tonalnych pomiędzy poszczególnymi pociągnięciami wałka.
 

Malowanie natryskowe musisz rozpocząć od przygotowania swojego pistoletu. Sprawdź, czy jest drożny i gotowy do pracy, a następnie dopasuj szerokość jego strumienia do swoich preferencji.
 

Następnie przygotuj samą farbę – większość producentów pistoletów zaleca rozcieńczenie pigmentu do odpowiedniego poziomu. W przeciwnym wypadku pistolet może się zapychać.
 

Pamiętaj również, że farba musi być dokładnie rozmieszana – możesz w tym celu posłużyć się wiertarko-wkrętarką z założonym mieszadłem. Gdy już odpowiednio ją wymieszasz, to zacznij powoli przelewać ją do zbiornika pistoletu.
 

Aby uniknąć problemów, farba musi zostać przelana przez filtr. Pozwoli to wyłapać wszystkie większe zanieczyszczenia, które mogłyby zapchać dyszę pistoletu natryskowego.
 

Ostatnim krokiem jest samo malowanie – farbę kładź bez pośpiechu, wykonując pistoletem ruchy w linii poziomej, raz przy razie. Czynność tę powtarzaj do czasu, aż uzyskasz jednolitą powierzchnię.

Powrót do listy

Promocje