Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy
22.09.2014

Dachówka z betonu, ale jak to?

Wielu ludzi mogłoby oburzyć się na fakt, że na swoim dachu mieliby położyć beton, bo przecież beton to powinien leżeć na ziemi, że to ciężkie, kruszy się, niszczy i jeszcze mchem porasta. I takich ludzi można jeszcze znaleźć na tej planecie, natomiast jeżeli ktoś nie jest skłonny wierzyć w każdy mit który usłyszy, będzie chciał sprawdzić parametry obu dachówek. Czas obalić kilka mitów.
 

"Cementowa dachówka zaraz się rozwali!"

Istnieje obiegowe przekonanie, że dachówka cementowa jest gorsza od ceramicznej, dlatego że się niszczy, po x latach kruszy się, a nasz dach wygląda jak po przejściu apokalipsy. W ostatnich kilkunastu latach, dachówki cementowe zmieniły się znacznie bardziej niż ceramiczne przez wieki.

Technologia już dawno wyrównała przewagę dachówek ceramicznych(choć te wiekowe dachówki betonowe nadal sprawują się bardzo dobrze na wielu dachach). Co do trwałości dachówki betonowej, to jest ona liczona w dekadach, czy jest ona lepsza niż ceramicznych?Klasyczna dachówka ceramiczna

Na pewno nie gorsza, ale o tym dokładnie przekonają się dopiero nasi wnukowie. Co to znaczy? Obojętnie czy położymy pokrycie dachowe cementowe czy ceramiczne to przetrwa ono kilkadziesiąt lat. Obecnie producenci dachówek dają gwarancję na conajmniej 30 lat, choć przetrwa ono 100 lat i więcej.
 

"Beton na dachu? Przecież to się zawali!"

Ludzie błędnie myślą, że dachówka betonowa jest jakoś szczególnie ciężka. Faktem jest jednak, że "cementówka" to waga pół-średnia i jest lżejsza od słynnej dachówki ceramicznej! Średnia waga dachówki betonowej to około 43 kg na metr kwadratowy. A ile waży ceramiczna? Zależnie od formatu: duży format 36 do 38 kg/m2, mniejsze 42-50 kg/m2, a najpopularniejsza karpiówka waży około 70 kilogramów na metr kwadratowy.
 

Porost mchu i zabrudzenia na dachówce

Prawda jest taka, że nasz dach porośnie mchem przy sprzyjających do tego warunkach niezależnie czy mamy dachówkę cementową, ceramiczną czy nawet blachodachówkę. Im gładsza powłoka tym mniejsze prawdopodobieństwo porostu i zabrudzeń, natomiast jeżeli nasz dach jest koło lasu, narażony na wilgoć, stoi w cieniu itp. to tak czy siak od czyszczenia dachu nie uciekniemy(należy zaznaczyć, że nie wszystkim mech przeszkadza).

Dachówka ceramiczna z mchem i pobrudzona

Ceramika jest gładszym materiałem niż beton, natomiast dachówka cementowa malowana jest specjalnymi powłokami, które zapewniają jej nie gorszą gładkość niż dachówce ceramicznej.
 

Więc jaka dachówka?

Nie można zaprzeczyć przewagi dachówki ceramicznej. Jest ona niczym mercedes wśród samochodów, klasa wyższa. Bardzo wytrzymała, zawsze pewna, nie wypłowieje, nie zniszczy się z biegiem czasu. Jeżeli mamy duży budżet, chcemy budować z materiałów jak najlepszych, to nasz dach pokryjemy najlepszą ceramiką. 

Jeżeli jednak zależy nam na maksymalnej optymalizacji kosztów to z czystym sumieniem możemy wybrać dachówkę cementową. W większości przypadków spełni ona swoje zadanie. 

Jak widzicie prowadzenie budowy lub remontu to ciągły rachunek korzyści i strat. Warto zwrócić uwagę na to by saldo było dla nas dodatnie.

Jeśli interesuje Cię także temat wyboru między dachówką a blachodachówką, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na blogu: https://www.maldrew.com.pl/blog/dachowka-czy-blachodachowka-co-wybrac 
Tam znajdziesz obszerną analizę obu rozwiązań, która pomoże Ci dokonać świadomego wyboru i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego dachu.

 

Nie ma sensu budowa ze "złota" ani kupować kiepskiej jakości materiałów które prawie rozpadają się w rękach. A już na pewno nie warto przepłacać z materiały. Zapraszamy więc na nasz sklep internetowy, który łączy w sobie wszystkie 3 powyższe zalety.

Powrót do listy