Dlaczego warto używać dobrych klejów do przyklejania styropianu

21.06.2013 Chemia budowlana

Dobry klej do styropianu = spokój na lata

Budowa domu to spora inwestycja, zarówno pod względem nakładu kosztów finansowych jaki i czasu. Ocieplenie domu stanowi przy tym bardzo ważny etap prac, a jego dobre wykonanie będzie gwarantować trwałość i estetykę zewnętrzną przez wiele lat. Jeśli zatem budynek ma być dobrze zaizolowany, wytrzymały i ładny, trzeba wybrać do tego celu właściwe materiały, odpowiedni styropian i dobry klej.

Najczęściej wybieranym materiałem izolacyjnym jest styropian, ponieważ jest to materiał lekki, odporny, nieszkodliwy dla zdrowia i tani. Ponadto styropian można łatwo zamontować, a dobrze zamontowany może służyć przez wiele lat, chroniąc budynek przed wilgocią i zniszczeniem. Dobry montaż styropianu na ścianach domu zależy jednak od doboru właściwych elementów montażowych, w tym również kleju do styropianu.

Dlaczego warto stosować dobry klej do styropianu?

Najpopularniejszym styropianem używanym do ociepleń jest styropian ekspandowany (ESP), czyli wykonany z płyt polistyrenu ekspandowanego. Do jego montażu poleca się różne kleje, aczkolwiek wybierając ten najlepszy należy zwrócić uwagę na szkody, które może wyrządzić klej źle dobrany. Przede wszystkim najważniejszą kwestię stanowi tutaj przyczepność kleju. Bardzo duża ilość klejów dostępnych na rynku nie posiada tzw. wytrzymałości wstępnej czyli przyczepności do styropianu w początkowym okresie użytkowania. Okazuje się, że po zamocowaniu płyt styropianowych do podłoża i po zamontowaniu łączników następuje wygięcie materiału izolacyjnego spowodowane brakiem pasma obwodowego kleju, i jego niską efektywnością powierzchni klejenia. Wygięcie styropianu może dalej prowadzić do odspojenia się kleju. Kolejne uszkodzenia potrafią spowodować drgania wywołane kotwieniem łączników . Na pierwszy rzut oka wszystko może się wydawać dobrze wykonane, ale z czasem warstwy zewnętrzne ocieplenia mogą zacząć pękać, a nawet odpadać od ściany. Właśnie tego typu problemy i niechciane zjawiska, są najważniejszym kryterium przy wyborze właściwego kleju.

 

Jaki klej do styropianu?

 

Spośród wszystkich klejów dostępnych na rynku warto szukać materiałów, które charakteryzuje wysoka przyczepność do podłoża i styropianu, optymalna wytrzymałość mechaniczna, wysoka paroprzepuszczalność, i wysoka odporność na powstawanie rys skurczowych. Ponadto warto zwrócić uwagę na łatwość nanoszenia kleju i jego wydajność. Śmiało zatem można tutaj polecić zaprawę klejową do styropianu Kabe Kombi S, którą wykorzystuje się do przyklejania płyt styropianowych klasy ESP 70 lub ESP 100. Zaletą tego kleju, poza cechami wymienionym wyżej, jest możliwość wykorzystania go do mocowania izolacji na różnych podłożach mineralnych takich jak: beton, tynk cementowy, piaskowiec, beton komórkowy, cegły, bloczki, pustaki, materiały ceramiczne, jak również na podłożach, które zostały już pokryte farbą elewacyjną lub tynkiem cienkowarstwowym. Klej Kabe Kombi S używa się do ocieplania ścian zewnętrznych budynków metodą lekką – mokrą czyli metodą BSO (Bezspoinowy System Ociepleń). BSO jest to metoda, którą najczęściej wykorzystuje się w budownictwie mieszkaniowym ponieważ posada dużą skuteczność, jest stosunkowo łatwa do wykonania i w efekcie końcowym zapewnia estetyczny wygląd budynku. Wykorzystanie w tej metodzie kleju Kabe Kombi S dodatkowo podnosi trwałość ocieplenia i stanowi gwarancję jego wieloletniości. Klej Kabe Kombi S jest ponadto bardzo wydajny – opakowanie zawiera 25 kg produktu, natomiast na metr kwadratowy zużycie wynosi około 4 kg.

Docieplenie domu to duża inwestycja, a jego złe wykonanie może obniżyć współczynnik przenikania ciepła, co dalej spowoduje znaczne wydłużenie czasu, w ciągu którego inwestycja ma się zwrócić. Jeśli dojdą do tego uszkodzenia termoizolacji wówczas koszty mogą znacznie wzrosnąć, a tego każdy inwestor stara się uniknąć. Sposobem na zapewnienie sobie spokoju i na szybki zwrot poniesionych nakładów, będzie na pewno bardzo dobry klej i właściwy montaż warstwy izolacyjnej.

 

 

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook