Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Do czego służy glebogryzarka? Jak się ją obsługuje?

27.08.2021


Jeżeli szukasz najważniejszych informacje na temat glebogryzarek to nasz artykuł został stworzony z myślą o tobie.

Wszystko staramy podać sie w zrozumiały sposób nawet dla osób zielonych w temacie.

W artykule poruszamy kwestie takie jak:

  • Do czego służy glebogryzarka?
  • Jakie są rodzaje glebogryzarek?
  • Jak je obsługiwać?

Zapraszamy do czytania!

 

Do czego służy glebogryzarka?

Pielęgnacja ogrodu wymaga przeprowadzania regularnych zabiegów uzdatniających glebę. Szczególnie ważne jest jej odpowiednie spulchnienie oraz napowietrzenie, czyli to, co do czego glebogryzarka została stworzona.
 

Co prawda powyższe zadania można wykonywać ręcznie, ale ich pracochłonność szybko wyczerpie nawet najsilniejszego ogrodnika. Zatem jak pracuje glebogryzarka i na co uważać podczas jej zakupu? O tym dowiesz się, czytając nasz dzisiejszy artykuł.

 

Co to jest glebogryzarka?

Jak wygląda glebogryzarka? To mechaniczne urządzenie wyposażone w wał wykonany z wytrzymałych stopów metali, na którym zamontowane są specjalne noże. Ich zadaniem jest łatwe i precyzyjne wgryzanie się w ziemie, a następnie jej dokładne mieszanie i spulchnianie.
 

To jednak nie wszystko, co robi glebogryzarka. Urządzenie równie łatwo może rozprawić się z wszelkiego rodzaju chwastami, gałązkami, a nawet mniejszymi korzeniami.
 

Dlatego też bardzo często stosuje się je do wstępnej uprawy ziemi oraz przygotowywania pozarastanych nieużytków, które często można znaleźć na zapuszczonych działkach budowlanych. Glebogryzarka może także posłużyć do wprowadzania nawozów bezpośrednio w strukturę gleby.

jak działa glebogryzarka od strony technicznej? Każde urządzenie wyposażone jest w wydajny silnik – w zależności od wariantu może być to wariant elektryczny lub spalinowy.
 

Jego zadaniem jest napędzanie wału wraz z przymocowanymi do niego nożami tnącymi. Sprzęt po uruchomieniu zaczyna szybko obracać wałem, dzięki czemu noże mogą „wgryzać” się w glebę i wykonywać swoją pracę.
 

Warto tutaj także dodać, że profesjonalne glebogryzarki wysokiej klasy wyposażone są także w niezależny napęd kółek jezdnych, dzięki czemu bardzo jest nimi operować – same się poruszają, a operator nie musi szarpać się i siłować ze sprzętem.
 

Jest to szczególnie przydatne, jeśli do obrobienia masz znaczny areał lub wiesz, że czeka na Ciebie konieczność rozprawienia się z wyjątkowo uporczywymi chwastami i korzeniami.

 

Glebogryzarka spalinowa czy elektryczna?

Wybór glebogryzarki podobnie jak i innych urządzeń wymaga podjęcia zasadniczej decyzji, jaką jest kwestia zasilania. Na rynku można znaleźć zarówno sprzęty z silnikami spalinowymi, jak i elektrycznymi. Oba rozwiązania mają pewne wady i zalety, dlatego też postanowiliśmy nieco przybliżyć Ci ten temat.

 

Glebogryzarki elektryczne

Urządzenia zasilane energią elektryczną idealnie nadają się do okazjonalnych prac ogrodowych na stosunkowo małych areałach. Wyposażane są w silniki o mocy wynoszącej zazwyczaj od 1 200 do 2 000 watów. Umożliwia to swobodną pracę w przydomowym ogrodzie, a przy odrobinie wprawy może nawet wystarczyć do rozprawienia się z drobnymi korzeniami.

Glebogryzarka elektryczna to także ogromna wygoda – sprzęt nie wymaga wcześniejszego przygotowywania mieszanki paliwa z olejem, jak ma to miejsce w urządzeniach wyposażonych w dwusuwowe silniki.
 

Jak działa glebogryzarka elektryczna? Wariant zasilany prądem jest także bardzo prosty w obsłudze – zamiast siłować się z linką szarpaną w celu aktywowania rozrusznika, wystarczy tylko wcisnąć przycisk lub wajchę urządzenia. Glebogryzarki elektryczne są także dość lekkie i kompaktowe, przez co łatwo można znaleźć na nie miejsce w garażu.
 

Niestety prąd ma także pewne ograniczenia, z których największym jest konieczność stałego dostępu do źródła energii elektrycznej. Trzeba także liczyć się z koniecznością ciągnięcia za sobą długiego przedłużacza, co jest szczególnie problematyczne, jeśli Twój ogród znajduje się dość daleko od budynku.

 

Glebogryzarki spalinowe

Spalinowe warianty glebogryzarek to prawdziwe woły robocze, które poradzą sobie dosłownie ze wszystkim – od uprawy przydomowych ogrodów, przez usuwanie korzeni drzew i krzewów, a kończąc na przygotowywaniu działek budowlanych pod wykonywane w przyszłości prace.

Jeśli jednak zastanawiasz się, czy glebogryzarka wyrówna teren, to niestety musimy Cię rozczarować. Chociaż sprzęt może trochę rozgarnąć otaczającą go ziemię, to nie rozwiąże jednak tego problemu całkowicie.
 

Glebogryzarki spalinowe idealnie nadają się do obróbki dużych areałów oraz regularnej, wielogodzinnej pracy. Takie urządzenia najczęściej wyposażone są w silniki benzynowe o mocy od 2 do 5 koni mechanicznych.
 

W tym segmencie bardzo ciekawie prezentuje się DEGET GT30, czyli dwusuwowa glebogryzarka o mocy 3 koni mechanicznych. Jeśli jednak wolisz wygodę silnika czterosuwowego, to lepszym wyborem będzie 4-konny DEGET GT36.
 

Oczywiście można także spotkać sprzęty o dużo większej mocy, czego najlepszym przykładem może być popularny wśród profesjonalistów DEGET WM600 posiadający czterosuwowy silnik o mocy 7 koni mechanicznych.
 

Spalinowe warianty najlepiej pokazują, co się robi glebogryzarką – praktycznie wszystko. Silnik benzynowy umożliwia pracę zarówno wokół domu, jak i na oddalonych działkach bez stałego dostępu do źródła prądu elektrycznego.
 

Dlatego też tak często decydują się na nie profesjonalne firmy, które muszą być gotowe do realizowania inwestycji w każdej sytuacji. Spalinowa glebogryzarka to także idealny sprzęt dla osób, które się dopiero budują lub chcą doprowadzić do porządku zapuszczoną działkę.
 

Jak działa glebogryzarka spalinowa – konieczne jest pamiętanie o zalewaniu jej paliwem lub w przypadku silników dwusuwowych mieszanka paliwa z olejem. Należy także liczyć się z większą wagą samego urządzenia oraz nieco kłopotliwym rozruchem w niskich temperaturach.

 

Jak obsługiwać glebogryzarkę?

Wiesz już, do czego służy glebogryzarka czas zatem przejść do je praktycznego stosowania. Tutaj tak naprawdę nie ma jakiejś skomplikowanej filozofii – wystarczy zaciągnąć urządzenie na miejsce pracy, rozstawić je, uruchomić, a następnie rozpocząć obrabianie gleby. Sprzęt wykonuje zdecydowaną większość pracy za nas, szczególnie jeśli wyposażony jest w niezależny napęd.
 

Należy jednak zwrócić uwagę na to, by ziemia została dobrze wymieszana i spulchniona – czasami może zdarzyć się, że gleba w niektórych miejscach jest szczególnie twarda oraz zbrylona, przez co trzeba poświęcić jej zdecydowanie więcej czasu.
 

W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się obrobienie jednego kawałka dwa razy. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ to, co daje glebogryzarka, to właśnie duża wydajność oraz przyjemność płynąca z pracy, która sprawia, że nawet największy ogród można bardzo szybko obrobić.
 

Zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej internetowej hurtowni budowlanej, w której znajdziesz wiele przydatnych narzędzi i akcesoriów budowlanych w atrakcyjnych cenach.

Powrót do listy

Promocje