Dylatacja - czym tak na prawdę jest i kiedy ją stosować?

25.07.2017 Inne

Dylatacja to na pewno określenie, z którym każdy was się kiedyś spotkał. Lecz czym tak naprawdę jest i kiedy należy ją zastosować?

 

Dylatacja – definicja

dylatacja

Czym jest dylatacja? Wiele osób zadaje to pytanie, ale nie zawsze uzyskują prawidłową odpowiedź. Dylatacja to specjalnie stworzona szczelina bądź przerwa, której funkcją jest usprawnienie pracy części w domu, które są zdylatowane. Szczególnie stosowana przy większych wymiarach czy rozpiętościach.

Dylatacja jest bardzo ważna, ponieważ pozwala zapobiec problemom podczas budowy, jak również przy późniejszym użytkowaniu domu.

Wykonywana jest przykładowo z materiałów takich jak styropian czy specjalny sznur dylatacyjny, na który składa się lina budowlana, zabezpieczona izolacją, uszczelnieniem i materiałem zapobiegającym nasiąkliwości.

Możliwości wyboru jest dużo, dylatacja może być także wykonana z systemowego sznura dylatacyjnego ze spienionego polietylenu z zamkniętymi porami. Spotkać można także wariant z pianki polipropylenowej o zamkniętej strukturze.

W niektórych przypadkach zostawia się przerwę technologiczną, która w przyszłości będzie wypełniona sznurem dylatacyjnym bez używania uszczelniacza. Dzięki takiemu rozwiązaniu, może się on swobodnie kurczyć i rozszerzać, a co za tym idzie, elementy domu mogą swobodnie
„pracować”.

Dylatacja i jej rodzaje

Dylatacja technologiczna – jest używana standardowo wówczas gdy, może kurczenie się materiałów wykorzystanej przy budowie (np. wylewka betonowa), bądź ich pęcznienie.

Dylatacja konstrukcyjna – taki rodzaj dylatacji jest wykorzystywany do oddzielania części i elementów konstrukcyjnych budynku. Sprawia to, że elementy te odpowiednio się „osiadają”.Takie rozwiązanie dotyczy przede wszystkim elementów statycznych w budynku, a zastosowanie takiej dylatacji umożliwia jego elementom swobodną pracę. Na te elementy wpływają takie czynniki jak różnica temperatur, obciążenia lub warunki gruntowe. Takie dylatacje najczęściej spotkać można przy posadowieniu fundamentów, długich poziomych odcinkach, zmianach konstrukcji lub przy nowo dobudowanych elementach istniejącego już budynku.

Dylatacja termiczna – jej celem jest zapobieganie odkształceniom termicznym, powstającym na skutek naprężeń związanych z dużą różnicą temperatur. Najczęściej stosowana przy pracach drogowych, jednak pojawia się także przy konstrukcjach stalowych w budownictwie. Nie oznacza to jednak, że przy nie można takiej dylatacji wykorzystać przy budowach domów jednorodzinnych. Wtedy wykorzystuje się ja na tarasach, balkonach czy podjazdach.

Dylatacja przeciw drganiowa – stosowana przy budowach, które mają miejsce na tzw. szkodach górniczych lub przy zwiększonej aktywności sejsmicznej (trzęsienia ziemi). Zdarzają się sytuacje w których na budowie powstają duże drgania, spowodowane działaniem dużych maszyn czy urządzeń, wtedy taką izolację stosuje się pomiędzy płytą bądź fundamentem na którym takie urządzenie jest umieszczone.

Kiedy stosować dylatację?

04-wygladzanie-fugi

Warto pamiętać, że dylatacja to nie tylko element konstrukcyjny czy technologiczny, ale także często estetyczny. Dzięki odpowiedniej dylatacji w budynku, uniknąć można pęknięć bądź zarysowań na posadzkach, stropach czy ścianach. Ważną cechą jest także zapobieganie powstawaniu niepożądanych odkształceń, takich jak pęknięcia czy wybrzuszenia płytek położonych na podłogach, szczególnie często spotykane zjawisko przy większych powierzchniach. Kolejnym miejscem, przy którym warto zastosować dylatację są ściany nośne i ciężkie ściany działowe. W takich miejscach ścian nie można stawiać bezpośrednio na posadzkach, ponieważ spowodowałoby to zniszczenie warstwy posadzki swoim ciężarem. W takim wypadku stawiamy ściany na warstwie nośnej, czyli płycie betonowej zbrojonej siatką, a między ścianami a podłogą wykonuje się właśnie dylatacje, przykładowo stosując listwy styropianowe, bądź drewniane o grubości około 2 cm. Takie rozwiązanie stosuje się przy przewidywanym układaniu ogrzewania podłogowego. Należy wiedzieć, że na podłożu z jastrychu, bądź specjalnego styropianu ze szczelinami na rurki ogrzewania podłogowego nie można stawiać ścianek. Przy stosowaniu dylatacji trzeba pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni technologicznej, w zależności od tego jaki rodzaj dylatowania chcemy zastosować. Wówczas gdy dylatacja ma mieć za zadanie uszczelnienie, należy wcześniej miejsce to zaimpregnować i zagruntować.

Podsumowując, dylatacja to nie tylko zwykła szczelina umożliwiająca pracę elementów, ale także element spełniający inne funkcje, które pomagają w izolacji bądź konstrukcji np. ścian.

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook