Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy
30.07.2022

Budując dom lub remontując dach, jako inwestor musisz zastanowić się nad doborem pokrycia. Do najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie należą blachodachówki i gonty bitumiczne. Jeśli rozważasz te opcje i nie wiesz, na którą się zdecydować, zapraszamy do lektury poniższego artykułu. Wyjaśniamy, czym się kierować i jakie aspekty brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Analizujemy zalety i wady obu rodzajów pokrycia i staramy się pomóc Ci w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, które z nich będzie lepsze.

Potrzebne materiały:

 

 

Co to są gonty bitumiczne?

Gont bitumiczny to pokrycie przeznaczone na dachy pochylone pod kątem od 12-15 do 75 stopni. Składa się z odpowiednio wyciętej asfaltowej (papowej) powłoki zewnętrznej (membrany) pokrytej folią metalową bądź posypką kolorową, a także z osnowy, która jest z kolei wykonana z włókna szklanego. To ona odpowiada za szczelność budowy całego elementu. Przejdźmy zatem przedstawienia zalet, wad i cen gontu bitumicznego i na tej podstawie przeanalizujemy, czy i kiedy warto go wybrać.

 

Jak długo wytrzymuje gont bitumiczny?

Wytrzymałość gontu bitumicznego może się różnić w zależności od jakości materiału, warunków klimatycznych i właściwej instalacji.

Ogólnie jednak, dobrze wykonany i prawidłowo zainstalowany gont bitumiczny może wytrzymać od 20 do 30 lat lub nawet dłużej.

O popularności gontów bitumicznych stosowanych jako pokrycia dachowe decydują ich liczne korzystne właściwości, które pozytywnie przekładają się na wygodę, estetykę, bezpieczeństwo i wytrzymałość nieruchomości.

Choć kwestie wizualne zależą od indywidualnego gustu, to można stwierdzić, że gont bitumiczny prezentuje się ładnie i pod warunkiem odpowiednio dobranego kształtu oraz koloru może stanowić ważny element designu budynku.

Ogromny wybór rozmiarów, form, wzorów i barw ułatwia zresztą precyzyjną selekcję pod kątem indywidualnych wymagań i potrzeb inwestora.

Czy gont bitumiczny jest trwały?

Zdecydowanie tak – to rozwiązanie na pokolenia, które pomimo upływu czasu zachowuje swoje pierwotne właściwości i skutecznie spełnia funkcję pokrycia dachowego.

Doskonale radzi sobie w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach atmosferycznych – jest wysoce odporny na intensywne promieniowanie słoneczne, siarczyste mrozy czy ciągły kontakt z wilgocią. Po latach użytkowania jego twardość i solidność struktury pozostają bez zmian.

Również lekkość gontów bitumicznych powoduje, że chętnie stosuje się je w ramach pokryć dachowych. Niewielka waga elementów sprawia, że stanowią bardzo niewielkie obciążenie konstrukcji dachu. Z kolei elastyczność materiałowa ułatwia dopasowanie form nawet do dachów o skomplikowanej budowie, z wieloma nierównościami.

Czy gont bitumiczny jest dobrym izolatorem?

Owszem – poleca się go z uwagi na szczelność zarówno akustyczną, jak i cieplną, co przekłada się na wygodę funkcjonowania we wnętrzu i na efektywność grzewczą. Za niewątpliwy atut gontu bitumicznego można uznać też prostotę i krótki czas montażu oraz relatywnie niską cenę zakupu.

 

Czy gont bitumiczny można kłaść bezpośrednio na deski?

Tak, gont bitumiczny można kłaść bezpośrednio na deski, ale zaleca się stosowanie podkładu dachowego w celu zapewnienia dodatkowej ochrony przed wilgocią i zapewnienia równomiernej podstawy dla gontów.


Wady

Poza wieloma ważnymi, opisanymi powyżej zaletami omawiany materiał ma też pewne wady. Ważne pytanie, na które należy odpowiedzieć: czy gont bitumiczny jest palny? Tak – właśnie tę kwestię należy uznać za pewien minus. Decyduje o tym oczywisty fakt wykonania z papy, czyli materiału palnego, choć – co ważne – nie łatwopalnego. Należy więc mieć świadomość, że w praktyce ta wada nie ma żadnego wpływu na użytkowanie gontu, dopóki nie dojdzie do pożaru. Wówczas może on przenosić ogień i sam ulec zapłonowi.

Jako wadę gontu bitumicznego wymienia się także ryzyko porastania mchem. To materiał nieodporny na rozwój czynników biologicznych, o czym trzeba pamiętać szczególnie wówczas, gdy budynek jest zlokalizowany nieopodal lasu czy parku. Aby ograniczyć ryzyko porastania mchem, stosuje się deskowanie, jednak powoduje to wzrost kosztów inwestycji. Zaleca się też konserwację za pomocą odpowiednich preparatów przeciw mchom.

 

 

Blachodachówka

Przejdźmy teraz do blachodachówek, które mogą być układane na dachach o nachyleniu od 8-10 stopni, więc ich zastosowanie jest szersze niż gontu bitumicznego. Jakie jeszcze mają zalety i o jakich ich wadach pamiętać?

 

Zalety

Przyjmuje się, że blachodachówki przewyższają gont bitumiczny pod względem trwałości, która jest nawet dwu-trzykrotnie dłuższa, bo wynosi 20-30 lat. W odróżnieniu od gontów bitumicznych blachodachówki są ponadto wysoce odporne na rozwój mchów i innych roślin. Jeśli chodzi o dostępność wzorów, to rynek jest równie bogaty – bez względu na indywidualne potrzeby i gusta uda Ci się znaleźć odpowiednie formy i kolory. Atrakcyjna estetyka i dobre właściwości termoizolacyjne to kolejne zalety blachodachówki, podobnie jak prostota montażu.

 

 

Wady

Za wadę może zostać uznana cena – blachodachówka jest po prostu droższa. Podczas deszczu i tym bardziej gradu może być też głośna. Pewnym ograniczeniem jest fakt, że nie nadaje się do skomplikowanych dachów z wieloma nierównościami.

 

 

Co wybrać

Ponieważ właściwości użytkowe, wytrzymałościowe i izolacyjne obu rozwiązań są do siebie podobne, a ich estetyka atrakcyjna, decydującą kwestią są indywidualne wymagania i cena. Na pytanie, co tańsze: gont bitumiczny czy blachodachówka? Śmiało można odpowiedzieć, że ten drugi rodzaj produktu. Jeśli jednak zależy Ci maksymalnej trwałości, odporności na mech i designie charakterystycznym dla blachodachówki, dopłać różnicę i ciesz się dobrym wyborem!

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!