Czy muszę gruntować ściany? Jakie powierzchnie należy zagruntować?

03.04.2018 Chemia budowlana

Jeżeli zastanawiasz się po co gruntujemy podłoże oraz jak gruntować zróżnicowane powierzchnie - od ścian przez powierzchnie drewniane, aż do metali - ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Ponadto dowiesz się jakie podkłady gruntujące stosuje się do metalu czy drewna. Poniższy wpis szczegółowo wytłumaczy Ci ideę gruntowania, proces, oraz przedstawi środki które do gruntowania są wykorzystywane. Środki te wchodzą w skład szeroko rozumianej chemii budowlanej.

 

Gruntowanie przed malowaniem

 

Jeżeli przytrafiło Wam się kiedyś pomalować ścianę nie gruntując jej wcześniej to pewnie dobrze wiecie czemu ten proces służy. Nałożenie nowej warstwy na starą farbę bez użycia podkładu gruntującego lub na ścianę deweloperską bez użycia gruntu może mieć negatywne konsekwencje. Jeżeli ściana nie zostanie wcześniej zagruntowana to możemy mieć pewność, że już kilka godzin po jej pomalowaniu zostaniemy niemiło zaskoczeni. Farba zacznie “odchodzić” a włożony przez nas trud i czas pójdzie na marne! Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że podkład pod farbą był niespójny i nie tworzył jednolitej powłoki. Po to właśnie w asortymencie chemii budowlanej pojawiły się preparaty gruntujące.

 

Do czego służą preparaty gruntujące?

 

Przede wszystkim preparaty te wyrównują chłonność podłoża i wzmacniają je. Dzięki czemu staje się ono jednolite i poprawia przyczepność farby. Szeroki asortyment chemii budowlanej pozwala wybrać takie preparaty, które pozwalają ujednolicić fakturę ściany i związać luźne cząstki pokrywające podłoże, dzięki czemu uzyskany efekt będzie jeszcze lepszy. Wagę gruntowania zwiększają jeszcze czynniki ekonomiczne, ponieważ dobrze zagruntowane podłoże to np. mniejsze zużycie farby nawierzchniowej, której ceny są znacznie wyższe od preparatów gruntujących.

 

UWAGA! W przypadku malowania należy rozróżnić podkłady gruntujące stosowane na poprzednie warstwy farby od tzw. gruntów wodnych stosowanych bezpośrednio na ścianę deweloperską. Nieodpowiednie zastosowanie tych preparatów może sprawić, że uzyskany efekt będzie odwrotny od oczekiwanego.

Chemia budowlana - gruntowanie


 

Jak zagruntować powierzchnie metalowe?

 

Chemia budowlana wykorzystywana do gruntowania znajduje oczywiście rozróżnienie ze względu na materiał, który będziemy gruntować. W przypadku metali istotne jest ich zabezpieczenie przed korozją i związanie drobnych zanieczyszczeń. Przed przystąpieniem do gruntowania, powierzchnię oczyszczamy z rdzy i kurzu, a następnie odtłuszczamy. Starą farbę natomiast albo usuwamy albo musimy ją zmatowić papierem ściernym. Wtedy stosujemy odpowiedni środek w postaci np. rozpuszczalnika lub etylu. Gdy powierzchnia jest już odpowiednio przygotowana, przystępujemy do właściwej czynności gruntowania. Preparat gruntujący nanosimy pistoletem natryskowym, jednak gdy takiego nie posiadamy można tę czynność wykonać również pędzlem. W zależności od rodzaju użytej chemii budowlanej producent poinformuje nas o ilości potrzebnych warstw jak i o odstępach ich nakładania.

 

Jak zagruntować powierzchnie drewniane?

 

Gruntowanie drewna to ze względu na organiczność tego materiału czynność cykliczna. Dobierając odpowiednią chemię budowlaną możemy mieć wpływ na długość okresu pomiędzy kolejnymi odnowieniami powłoki zabezpieczającej. Głównym celem w gruntowaniu drewna jest zabezpieczenie go przed wilgocią i zmniejszenie jego higroskopijności. Jest to możliwe przez fakt wnikania preparatów w pory drewna i uszczelnienie ich. Jak w takim razie zagruntować drewno ? Przede wszystkim należy zabezpieczyć sęki, następnie usunąć za pomocą szpachelki i opalarki żywicę. Kolejny etap to zeszlifowanie powierzchni drobnym papierem ściernym i usunięcie pyłu drzewnego za pomocą nasączonej w ekstrakcie benzyny szmatce. Chemia budowlana oferuje nam różne preparaty izolujące lub szelaki zatrzymujące wyciekającą żywicę. Drewno musimy doprowadzić do stanu, w którym jest suche, gładkie i czyste. Dopiero na tak przygotowany podkład możemy rozprowadzać właściwą warstwę preparatu.

 
Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook