Tynki – jaki rodzaj wybrać, aby nie zmagać się z pękaniem?

04.02.2019 Chemia budowlana

Osoby rozpoczynające budowę muszą dokonać wielu decyzji odnośnie firmy, którą pragną zatrudnić, niezbędnych materiałów oraz narzędzi. Jedną z decyzji, którą należy bezzwłocznie podjąć dotyczy tynku, a dokładniej ujmując jego rodzaju. Największą popularnością cieszą się tynki gipsowe oraz cementowo – wapienne, jak więc wybrać ten właściwy?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na walory użytkowe pokoi w których tynki będą kładzone. Najważniejszą cechą wydaje się więc pewność, że tynk nie będzie się kruszył bądź pękał, a także, aby nie było mowy o pojawieniu się pleśni lub grzyba, gdyż każdy człowiek obawia się, że w którymś momencie życia pojawi się ten niemile widziany gość we wnętrzu wymarzonego domu. Oprócz tego, tynki zapewniają gładkość zarówno na ścianach, jak i sufitach, a nieestetyczne zadrapania mogą wprawić w irytację nie jedną panią oraz pana domu. Rodzaj tynku musi być także uwarunkowany dobrym samopoczuciem ludzi mieszkających w tych pokojach, dlatego nie warto podejmować pochopnej decyzji, tylko dokładnie się zastanowić nad wyborem.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że zapominając o rodzaju tynku, czynność nakładania musi opierać się na zasadzie sztuki budowlanej, a dodatkowo nie można zapominać o korzystaniu z niezbędnych parametrów. Jeżeli więc tynki zostają wykonane w sposób prawidłowy przez osoby doświadczone, a nie tak zwanych amatorów – nie będzie on pękał, łuszczył się ani też odpadał.

Bardzo ważną rolę odgrywa właściwe przygotowanie podłoża, co rozumie się przez takie stwierdzenie? W pierwszej kolejności należy się upewnić, że nie jest ono zamarznięte, dlatego poleca się kładzenie tynku w czasie ciepłych pór roku. Oprócz tego tynki muszą być kładzone na suchej powierzchni, gdzie nie występuje kurz, ani pozostałości farb oraz innych brudów. Jak zostało już wspomniane temperatura odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż nie powinna być niższa od +5o, a z kolei podłoże nie powinno wykazanej mniejszej bądź większej wilgotności niżeli 3%. Jeżeli ze względu na terminy bądź pośpiech budowlańcy rozpoczną pracę w innych warunkach, skutki uboczne będą widoczne prędzej czy później.

Dodatkowo, osoby, które zdecydowały się na tynki cementowo – wapienne muszą zwrócić uwagę na metodę wykonania szpryca, a także czas oczekiwania na nałożenie następnej warstwy. W trakcie nakładania następnych warstw niezbędne jest respektowanie instrukcji podanych w karcie technicznej, co oznacza zachowanie okresu przejściowego zanim będzie miała miejsce kontynuacja wykonywania następnych czynności.

Nie można nie wspomnieć o roli jaką odgrywa wybór dobrego środka gruntującego, gdyż tani bądź nieodpowiednio dobrany sprawi, że praca będzie męcząca, a efekty niezadowalające.

Biorąc pod uwagę tynki gipsowe są one tynkami jednowarstwowymi, w związku z tym bardzo ważne jest, aby przed ich nałożeniem, odpowiednio przygotować powierzchnię, czyli zagruntować ją. Jeżeli czynność ta nie zostanie wykonana lub do gruntowanie zostanie wykorzystany błędnie dobrany środek można będzie zauważyć łuszczenie się oraz odpadanie tynku, co nie wygląda atrakcyjnie i oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami, jeżeli właściciele domu zdecydują się na ponowne wykonanie pracy. Jeżeli mamy do czynienia z podłożem chłonnych (chociażby pustakami ceramicznymi) wybór powinien paść na środek gruntujący, którego zadaniem jest regulowanie chłonności podłoża. W przypadku podłoża betonowego (jak chociażby betonowe stropy) należy skorzystać ze środka gruntującego zapewniającego powiększenie przyczepności tynku gipsowego do podłoża. Tynki gipsowe muszą zostać nałożone na podłoże, kiedy jest ono całkowicie wyschnięte, co szacuje się na około jedną dobę od momentu położenie  środka gruntującego.

Warto zdawać sobie sprawę, że w niektórych sytuacjach zastosowanie się do wyżej wymienionych rad oraz sposobów cały czas nie okaże się wystarczające i tynk popęka na skutek działania podłoża, co ma miejsce przed osadzeniem się budynku. Dobrze jest wiedzieć, że wybierając tynki cementowo – wapienne szanse na pojawienie się pęknięć są większe, gdyż taki mają one charakter, co odróżnia je od tynków gipsowych, które są znacznie elastyczniejsze i w momencie ich wysychania nie kruszą się.  

Aby nie musieć zmagać się zarówno z grzybami, jak i pleśnią należy mieć na uwadze wietrzenie pomieszczeń, kiedy tynki wysychają i zasada ta dotyczy się zarówno tynków cementowo – wapiennych, jak również tynków gipsowych.

Tynki cementowe, których grubość wynosi 1,5 cm potrzebują mniej więcej 30 dni, aby wyschnąć, gdzie musi mieć miejsce wspomniane powyżej właściwe wietrzenie pomieszczeń. Jeżeli wybór padnie na tynki gipsowe do ich całkowitego wyschnięcia potrzeba jedynie dwóch tygodni.

Jak widać zarówno tynki gipsowe, jak i tynki cementowo – wapienne posiadają swoje zalety, jak i wady, najważniejsze jednak, aby ich nakładanie było zgodne z instrukcją oraz było wykonywane przez osoby doświadczone, wtedy powinno się obyć bez pęknięć oraz odprysków.

Znajdź nas

Allegro Facebook