Prace budowlane w okresie jesiennym i zimowym

07.11.2017 Inne

Zima zbliża się wielkimi krokami, a nawet podczas Jesieni odczuć możemy bardzo niskie temperatury – nie oznacza to jednak, że prace budowlane muszą zostać przerwane. W takich wypadkach trzeba poszukać produktów przeznaczonych do stosowania w niskich temperaturach. Mogą być to zimowe zaprawy murarskie, pianki montażowe czy dodatkowe materiały przyspieszające wiązanie.

 

Niska temperatura a produkty budowlane

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów przeznaczonych do użytku w niskich temperaturach, wahającej się od 0 do -10°C. Oprócz samych materiałów znaleźć możemy także dodatki, które modyfikują działanie wyrobów przygotowywanych razem z wodą. Przyspieszają one wiązanie, odparowywanie wody oraz zwiększające plastyczność. Szczególną uwagę należy zwrócić na zalecenia producenta dotyczące przygotowywania, ponieważ dodatki mrozowe różnią się znacznie od zwykłych dodatków, które wykorzystywane są na budowach.

building-work-in-winter

 

Murowanie na sucho

Ostatnio na rynku bardzo popularny stał się system murowania na sucho. Jest to sposób, w którym szlifowane pustaki ceramiczne łączy się przy pomocy zaprawy w postaci piany. Przy takim rozwiązaniu, prace murarskie mogą być prowadzone w temperaturze dochodzącej do -5°C. Sam proces wygląda następująco: najpierw należy nałożyć paski z pianki na wierzchu pustaków przy użyciu pistoletu a następnie ułożyć kolejna warstwę. Należy pamiętać, że jeżeli już zdecydujemy się na takie rozwiązanie systemowe, wyklucza to możliwość murowania fragmentu ściany z innego materiału.

 

Zaprawy murarskie zimowe

Zimowe zaprawy murarskie, można stosować przy temperaturach sięgających 0°C. Producenci chemii budowlanej coraz bardziej przekonują się do ich produkcji. Takie zaprawy są zazwyczaj szybkowiążące i cienkowarstwowe. Nawet w wypadku tradycyjnej zaprawy, rozrabianej w betoniarce dodaje się dodatki mrozowe, zawierające substancje, które uplastyczniają i przyspieszają wiązanie.

 

Dodatki pozwalające przyspieszyć wiązanie betonu

Aby wiązanie odbyło się prawidłowo a parametry wytrzymałościowe betonu były odpowiednie, należy spodziewać się oczekiwania około siedmiu dni, wraz ze schnięciem – około czterech tygodni. Jest to szacunkowy czas potrzebny dla tego procesu w optymalnej temperaturze. Jeżeli chodzi zaś o jesienno-zimowe temperatury jest to znacznie dłuższy okres. Dodatki, które przyspieszają wiązanie betonu, pozwalają na układanie go w temperaturze poniżej 5 stopni. Ich zadaniem jest podniesienie temperatury hydratacji cementu. Ważną kwestią jest przykrycie betonu plandeką bądź styropianem, tak aby ciepło się nie ulatniało a pozostało w mieszance.

 

Produkty zimowe i dodatki mrozowe

Niektóre zaprawy murarskie należy rozrabiać z ciepłą wodą lub użyć denaturatu. Dlatego bardzo ważne jest aby dokładnie przeczytać zalecenia producenta. W kartach technicznych znajdziemy wszelkie informacje dotyczące przygotowania materiału oraz temperatury w jakiej należy go stosować. Należy także pamiętać, że produkty modyfikowane, ze specjalnymi dodatkami są przeważnie droższe niż standardowe.

0119_Bad_Weather_01.jpg

 

Murowanie i betonowanie poniżej 5°C

Jeżeli decydujemy się na mokre prace budowlane w temperaturze, która jest niższa niż 5°C, musimy spodziewać się, że materiały nie zawsze odpowiednio się utwardzą i często przebieg ich wiązania może być zakłócony. Bardzo ważną kwestią jest, aby pamiętać, że mokrych bądź pokrytych lodem elementów nie można używać do murowania ponieważ skutkować to będzie brakiem zespolenia z zaprawą. Nawet w wypadku suchych elementów, takich jak cegły czy pustaki – powinno się je umieścić w ciepłym pomieszczeniu na co najmniej jedną dobę przed rozpoczęciem prac.

Warlyn-3-concrete-temperature-sensor

 

 

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook