Kleje do płytek odporne na mróz i złą pogodę

24.07.2018 Materiały budowlane

Aktualnie na rynku jest dostępnych ponad 150 różnych produktów służących do klejenia płytek na zewnątrz. Taka liczba na pewno nie ułatwia wyboru, jednakże każdy znajdzie coś dla siebie. Postaramy się przyjrzeć różnym klejom i sprawdzić, który będzie odpowiedni w danej sytuacji.

Jaki klej do płytek zewnętrznych?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej ilość produktów dostępnych na rynku może niejednemu z nas sprawić zawrót głowy. Najbardziej ogólnie można podzielić zaprawy klejowe na cementowe oraz żywiczne. Te pierwsze są najbardziej powszechne i są dużo bardziej elastyczne od zapraw stosowanych w pomieszczeniach na podłożach nieodkształcalnych.

Oprócz cech, takich jak elastyczność, niektóre z zapraw są szybkowiążące. Nie możemy jednak zapomnieć o zaprawach żywicznych, które są jeszcze bardziej elastyczne, wodoszczelne i przyczepne od tych cementowych. Na ogół nazywa się je klejami poliuretanowymi czy też epoksydowymi. Takie produkty są wybierane najczęściej przy nietypowych zastosowaniach (podłoża krytyczne czy miejsca narażone na działania wody/chemikaliów).

Omówiliśmy podstawowy podział zapraw klejowych, co niestety nie do końca ułatwia nam wybór konkretnego produktu. Kryteriów jest wiele – jak trwała ma być okładzina, jak ma wyglądać czy jaki budżet chcemy przeznaczyć itd.

 

Gres, terakota i inne płytki – jaki klej?

Podstawową kwestią przy wyborze kleju jest bez wątpienia dostosowanie do konkretnego rodzaju płaszczyzny, na której będzie on zastosowany. Należy pamiętać, że nie wszystkie kleje są przeznaczone do płaszczyzn pionowych jak i poziomych. Przykładem mogą być produkty, które przez swoją półpłynną konsystencję zalecane są do klejenia posadzek. Nie możemy również zapominać o stanie technicznym podłoża. Jeżeli chcemy przykleić płytki na nowo wykonanej wylewce betonowej wtedy w zupełności wystarczy zaprawa cementowa. W wypadku podłoża drewnianego, metalowego czy najzwyczajniej starego/zniszczonego o słabej nośności, trzeba będzie wykorzystać zaprawy, które będą cechować się większą przyczepnością (żywiczne).

Oprócz samego podłoża, trzeba dobrze zastanowić się nad odpowiednim doborem kleju do rodzaju okładziny. Większość wykonawców czy inwestorów wie, że na rynku są specjalne kleje do ceramiki i kamienia, jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę, że podział ten jest bardziej szczegółowy.

Płytki ceramiczne – w wypadku ceramiki, zaprawa nie wchodzi w grę, ponieważ nie zwiąże płytek na trwałe z podłożem. Często zdarza się, że producenci zapraw określają stopień nasiąkliwości płytek, które mogą zostać przyklejone przy pomocy ich produktu. Niestety w większości przypadków jest to podział ogólny i na opakowaniu znajdziemy jedynie informację, że produkt jest przeznaczony do płytek nasiąkliwych (glazura/terakota/mozaika porcelanowa) lub nienasiąkliwych (gres/klinkier).

Na szczęście znaleźć możemy również produkty z bardzo szczegółowymi informacjami dotyczącymi stopnia nasiąkliwości płytek. Warto zwrócić uwagę na takie zaprawy i nie bać się szczegółowych informacji, które bez odpowiedniego rozeznania mogą wydawać się niezrozumiałe i przytłaczające. Zanim przystąpimy do kupna zaprawy, należy sprawdzić kartę techniczną naszej okładziny i sprawdzić jej nasiąkliwość. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ nienasiąkliwe płytki potrzebują kleju o dużej sile wiązania.

Płytki kamienne – jeżeli nie mają dużej nasiąkliwości i nie są podatne na różnego rodzaju odbarwienia (np. granitowe), mogą być przyklejane takimi samymi klejami jak te ceramiczne.

Znajdź nas

Allegro Facebook