Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Uszkodzony tynk wewnętrzny – jak poprawnie naprawić?

03.08.2017

Jeżeli na tynku położonym na ścianie bądź suficie zaczynają pojawiać się dziury, spękania bądź odspojenia – należy przygotować się do naprawy. Tynk wewnętrzny powinien posiadać jednakowy kolor na całej powierzchni ściany. Najczęściej w wypadku zaobserwowania uszkodzeń bądź zmiany barwy, wystarczy szpachlowanie, jednak jeżeli tynk jest w naprawdę kiepskim stanie, całkiem możliwe, że trzeba będzie jeszcze raz tynkować całą powierzchnię.

 

Naprawianie zniszczonego tynku na suficie

Jeżeli zauważymy odspajanie się tynku od podłoża sufitu, należy niezwłocznie zacząć prace remontowe, zagraża to bowiem osobom przebywającym w środku pomieszczenia. Występuje tutaj prosta zasada, że jeżeli brakuje przyczepności to siła grawitacji prędzej czy później sprawi, że tynk odpadnie.

Zależnie od tego jak gruba wyprawa została ułożona, ciężar materiału znajdującego się nad głowami osób przebywających w środku, może osiągać nawet kilkanaście kilogramów na metr kwadratowy.

Dlatego tak ważne jest aby po zauważeniu uszkodzeń na suficie niezwłocznie zacząć naprawę. Pozwoli to także zredukować koszty i czas pracy, jeżeli zaczniemy działać od razu po zauważeniu defektu.

ff277ecfee6e0fdab604b5a20d7490d9--repairing-plaster-walls-plaster-repair

 

Tynkowanie ścian na nowo

Najszybszą i najprostszą metodą na sprawdzenie stanu przyczepności położonego tynku, jest opłukanie powierzchni. Jeżeli wówczas dźwięk odbijającej wody będzie głuchy oznacza to konieczność naprawy. Natomiast jeżeli odgłos będzie dźwięczny, oznacza to, że tynk jest w dobrym stanie. 

W pierwszym wypadku (głuchego tynku) należy skuć tynk aż do dotarcia do „zdrowych” miejsc, dobrze trzymających się podłoża. Jeżeli w trakcie sprawdzania bądź wstępnych prac okaże się, że ponad połowa powierzchni tynków jest w złym stanie, najlepiej ułożyć cały tynk na nowo, używając jednorodnego, tego samego materiału, w jednym ciągu na całej powierzchni ściany bądź sufitu. Pozwoli to otynkowanej powierzchni starzeć się równomiernie na całej ścianie.

Kit Stansley plaster drywall repair bob vila tools DSC_1474-1024x680

 

Pęknięcia, rysy i szpachlowanie

Bardzo częste zjawisko w nowo wybudowanych domach. Warto wtedy rozróżnić cienkie rysy od większych spękań na powierzchni tynku. Rysy często spowodowane są nadmiernym kurczeniem się wyprawy tynkarskiej i pojawiają się po pierwszym okresie wiązania, oznacza to, że zabrakło odpowiedniej ilości wody w zaprawie. Zazwyczaj takie uszkodzenia są niegroźne aczkolwiek nieestetyczne, więc także warto się nimi zająć, lecz priorytetowo skupić się na większych zniszczeniach.

Jeżeli zajmujemy się niewielkimi rysami, należy je pogłębić i poszerzyć, stwarzając odpowiednią ilość miejsca na nowy materiał. Wszelki braki należy uzupełnić takim samym tynkiem, jaki był użyty wcześniej, ewentualnie o bardzo zbliżonych parametrach.

Jeżeli defekt znajduje się w miejscu zetknięcia stałego muru i lekkiej konstrukcji np. z płyt gipsowo-kartonowych, wówczas trzeba wykonać odpowiednią dylatację. Elastyczne połączenie zapewni odpowiednie spoiwo dwóch różnych materiałów. Takie rozwiązanie może być wykonane za pomocą np. akrylu bądź silikonu.

repair

 

Szpachlowanie wzdłuż kabli

Kolejnym powodem powstających rys może być nieodpowiedniej grubości warstwa tynku ułożona nad przewodami elektrycznymi. Często także spotyka się sytuację w której pustki na stykach wypełnione są innym materiałem takim jak np. pianka. Efektem tego może być powstanie ciemnych śladów, a w niektórych przypadkach rys.

Ważne jest aby nad przewodami pogrubić warstwę tynku np. przy użyciu szpachli, oznacza to jednak konieczność zaszpachlowania całej ściany. Jeżeli w danym miejscu znajduje się piana, należy ją starannie usunąć, a resztę całej pozostałej przestrzeni wypełnić trwalszym materiałem bardziej stabilnym, może to być zaprawa tynkarska. Aby jeszcze bardziej całość wzmocnić, zaleca się także użycie siatki zbrojeniowej w miejscu łączenia.

 

Dziury i pęknięcia

Bardzo często takie zniszczenia znajdują się w okolicach otworów okiennych bądź drzwiowych. Konieczne jest wtedy wykonanie odkrywki, która zezwoli nam na ocenę stanu podłoża. Gdy nie jest jednorodne, należy wtedy stworzyć bruzdę na styku materiałów i wypełnienie szczeliny materiałem, który zapewni odpowiednie wiązanie. Taki zabieg pozwoli na zabezpieczenie przed następnymi spękaniami.

Niestety taka naprawa bardzo często wymaga skucia tynku i wykonania go od początku. Jeżeli chcemy mieć pewność odpowiedniego zreperowania, należy użyć gruntu bądź powiększyć spoiny pomiędzy cegłami. Na betonowe powierzchnie zalecane jest zastosowanie mineralnych warstw czepnych, nakładanych przy użyciu zębatej pacy.

124781

 

Ubytki

Ubytki powinny być zapełnione przy użyciu takich samych materiałów, bądź ewentualnie o bardzo zbliżonych parametrach. Wybierając taki materiał należy zwrócić uwagę na grubość ziarna zawartego w zaprawie, ponieważ jego rodzaj wpływa na fakturę powierzchni. Do naprawy ubytków najlepiej użyć szpachli cementowo-wapiennych. Często także spotyka się wykorzystanie drobnoziarnistego gipsu, co pozwala na uzyskanie gładkich wypełnień.

 tynk-870x400

Gładzie gipsowe i masy szpachlowe

W wypadku scalania naprawianych powierzchni, najczęściej używa się gipsowych gładzi bądź wapiennych i szpachli. Ważną kwestią jest aby pamiętać, że można je nakładać tylko na gipsowe tynki bądź te o spoiwie cementowym, wykonane na suchych powierzchniach.

Należy pamiętać, że gładzi i szpachli gipsowych nie powinno się stosować na tynkach wapiennych, ponieważ mogą okazać się za słabe. Natomiast szpachli cementowych nie powinno się stosować w ogóle, bo w większości przypadków byłaby mocniejsza niż wcześniej nałożony tynk, co mogłoby spowodować zerwanie przyczepności z powierzchnią. 

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda taka naprawa wizualnie, polecamy obejrzenie tego filmu. 

 

Jeżeli do naprawy tynku brakuje ci jakiś narzędzi lub materiałów, wtedy zapraszamy do naszego sklepu internetowego (lub stacjonarnego w Gliwicach) Maldrew. Znajdziesz tam to czego potrzebuje. Dodatkowo jesteśmy hurtownią budowlaną, więc nasze ceny cię "nie zabolą". Zapraszamy do zakupów :)

Powrót do listy