Do czego służą masy szpachlowe?

01.10.2019 Chemia budowlana

Masy szpachlowe to produkty niezastąpione podczas remontu. Ich zastosowanie jest często konieczne, by przygotować odnawiane podłoża do dalszych prac wykończeniowych. Do czego dokładnie służy masa szpachlowa i czym różni się od gładzi gipsowej?

Czym są masy szpachlowe?

Masa szpachlowa może mieć różne zastosowanie – zależy ono przede wszystkim od właściwości konkretnego produktu, a szczególnie od jego wytrzymałości. Najczęściej masy szpachlowe są masami naprawczymi, które stosuje się do wstępnego wyrównywania ścian, wypełniania ubytków, pęknięć, rys czy otworów po gwoździach.

Masy szpachlowe są również nieodzowne podczas budowy ścian oraz innych elementów konstrukcyjnych w systemach suchej zabudowy. W tym przypadku znajdują wiele zastosowań – służą do spoinowania łączeń płyt gipsowych, maskowania wkrętów użytych do ich montażu, a także montażu aluminiowych narożników. Uwagę zwracają w tym przypadku nowoczesne masy do spoinowania beztaśmowego, które dzięki zawartości zbrojących mikrowłókien pozwalają na spoinowanie płyt g-k bez użycia taśmy zbrojącej. Chociaż masa szpachlowa najczęściej stosowana jest miejscowo, niektóre produkty przeznaczone są również do aplikowania na większe powierzchnie, co pozwala zniwelować duże nierówności.

Masy szpachlowe zwykle wyróżniają się zwiększoną wytrzymałością w stosunku do gładzi i mogą być jednorazowo nakładane w grubszych warstwach, nawet o grubości 3, 5 czy 7 mm – w zależności od zaleceń producenta. Z tego powodu znajdują zastosowanie podczas wstępnego maskowania nawet głębszych i szerszych ubytków. Wyróżniają się dużą elastycznością, która ułatwia ich nakładanie, a także świetną przyczepnością. Można stosować je na różnych rodzajach podłoża, o czym producent informuje na etykiecie produktu.

Co bardzo ważne, masa szpachlowa może mieć jedną z dwóch postaci: suchej mieszanki lub gotowej masy. W pierwszym przypadku proszek należy samodzielnie rozrobić z odpowiednią ilością wody i doprowadzić do pożądanej konsystencji. Szpachle gotowe są natomiast fabrycznie rozrobione, a dzięki temu nadają się do natychmiastowego użycia. Oba rodzaje produktów aplikuje się ręcznie przy użyciu niewielkiej szpachelki.

Różnice pomiędzy masą szpachlową a gładzią

Masa szpachlowa bywa mylona z gładzią lub stosowana zamiennie, co niestety jest błędem i może prowadzić do niezadowalających i nietrwałych efektów pracy. Gładź gipsowa różni się od szpachli przeznaczeniem – służy ona do ostatecznego wykończenia powierzchni, co pozwala nadać jej idealną gładkość oraz przygotować do dekoracji, np. malowania lub tapetowania. W przeciwieństwie do stosownych najczęściej punktowo szpachli służy do całopowierzchniowego wygładzania ścian i sufitów oraz nakładana jest na wypełnione wcześniej szpachlą ubytki i spoiny.

Bardzo często dla uzyskania zadowalającego efektu gładź należy nałożyć na powierzchnię w kilku 1-2-milimetrowych warstwach (wszystko zależy jednak od stanu odnawianej powierzchni). Gładź gipsową można aplikować na dwa sposoby: ręcznie lub maszynowo. Niektóre produkty dostosowano do obu technik, więc wybór metody zależy wyłącznie od wykonawcy.

Co ciekawe, w zależności od stanu podłoża nie zawsze istnieje potrzeba sięgania po dwa osobne produkty – szpachlę i gładź. Niektóre gładzie mogą być punktowo nakładane także w grubszych warstwach, a to pozwala wykorzystać je najpierw w roli warstwy wyrównującej, a następnie w roli dekoracyjnej powłoki wygładzającej.

Jak odpowiednio zaaplikować masę?

Aplikacja masy szpachlowej nie jest trudna, szczególnie jeśli nakładamy ją tylko punktowo na spoiny czy ubytki. Zanim jednak przystąpimy od pracy, należy upewnić się, że panujące w otoczeniu warunki są zgodne z zalecanymi przez producenta. Najczęściej dotyczą one temperatury podłoża i otoczenia. Trzeba również pamiętać o uprzednim przygotowaniu powierzchni do naprawy. Masa szpachlowa spełni swoje zadanie tylko wtedy, jeśli ubytki zostaną pozbawione wszelkich luźnych elementów, pyłu i kurzu. Wąskie rysy i pęknięcia warto również odrobinę poszerzyć. Jeśli podłoże jest dodatkowo mocno chłonne i słabe, przed nałożeniem szpachli należy ubytek zagruntować. Każde z tych działań ma na celu poprawienie przyczepności masy szpachlowej, a w konsekwencji przekłada się na wytrzymałość wypełnienia.

Jeśli nasz wybór padł na gotową masę szpachlową, możemy po zagruntowaniu i wyschnięciu gruntu przystąpić do aplikacji masy niedużą szpachelką – należy wcisnąć ją w ubytek, by szczelnie go wypełniała. Trzeba przy tym koniecznie pamiętać, by nie przekroczyć jednorazowej grubości warstwy zalecanej przez producenta produktu. W przypadku sporych ubytków może się to wiązać z koniecznością nałożenia masy w dwóch lub nawet trzech turach (kolejną warstwę nakłada się zwykle po utwardzeniu poprzedniej).

Ostatecznie wyschnięte wypełnienie przeważnie należy przeszlifować i odpylić. Proces aplikacji sypkiej masy szpachlowej przebiega tak samo, poza tym, że w pierwszej kolejności należy ją samodzielnie rozrobić. Warto przestrzegać w tym zakresie zaleceń producenta, ponieważ nieprawidłowe proporcje spowodują, że masa będzie osłabiona i nie nabierze docelowych właściwości.

Bez względu na to, czy układamy na ścianach płyty gipsowe, czy naprawiamy pierwotne podłoże, masa szpachlowa i gładź najpewniej będą nieodzowne. Produkty dobrze dopasowane do potrzeb wzajemnie się uzupełnią, pozwalając w efekcie na uzyskanie idealnie równych, trwałych powierzchni.

Znajdź nas

Allegro Facebook