Szpachlowanie połączeń płyt gipsowych jak i czym ?

14.02.2017 Narzędzia i artykuły BHP

W nowych domach braki powstałe podczas budowy często nie są widoczne. Problemy mogą dotyczyć między innymi sufitów i ścian zbudowanych z płyt gipsowo-kartonowych. Najczęściej niedociągnięcia można zaobserwować przy stykach i łączeniach płyt wypełnionych masą szpachlową. Obecność lub brak nieestetycznych rys i pęknięć często uwarunkowane jest wyborem odpowiedniej masy szpachlowej oraz jej poprawnym nałożeniem. Ważnym jest nie tylko jak ale i czym spoinować łączenia płyt gk.

Rodzaje mas szpachlowych do łączenia płyt g-k:

W tym momencie pojawia się ważne pytanie.  Jaka szpachla na łączenie płyt gk? Masy szpachlowe możemy podzielić na dwie grupy:

  • Zawierające gips – ich twardnienie jest związane z uwodnieniem gipsu, tzw. rehydracją

  • Zawierające dyspersje tworzyw sztucznych – twardnieją poprzez naturalne wysychanie

Do pierwszej grupy możemy zaliczyć Knauf Fugenfüller-Leicht. Masy szpachlowe stworzone na bazie gipsu alfa wykazują znaczną wytrzymałość na zarysowania i pęknięcia – w tej grupie znajdują się Knauf Uniflott oraz Knauf Uniflott Impregnowany. Tego rodzaju masy zawierają różne dodatki modyfikujące, takie jak związki tworzyw sztucznych, środki spowalniające wysychanie oraz składniki poprawiające elastyczność obróbki. Zachęcamy cię do sprawdzenia naszej kategorii szpachle do spoinowania.
 

Rodzaje taśm do połączeń płyt g-k:

Masy szpachlowe, zarówno gipsowe, jak i zawierające domieszki tworzyw sztucznych, zazwyczaj wymagają zastosowania specjalnych taśm wzmacniających. Najczęściej polecane są taśmy papierowe, gdyż pozwalają osiągnąć najlepsze efekty.

Taśmy z włókna szklanego są znacznie mniej odporne na zarysowania, ale dają gwarancję, że materiały nie ulegną deformacji przy pojawieniu się wilgoci.
 

Skąd biorą się pęknięcia?

Pęknięcia i zarysowania płyt gipsowo-kartonowych najczęściej pojawiają się w okresie wczesnowiosennym i jesienno-zimowym, gdy występuje duża wilgotność powietrza i stosunkowo niskie temperatury. Powstają również przy połączeniach z bardziej masywnymi elementami budynku oraz w trakcie wykańczania poddaszy.

Szczególnie podatne na rysy są styki płyt ciętych na budowie, które wymagają odpylenia i zagruntowania przed szpachlowaniem. Pęknięcia mogą być także efektem braku przerw dylatacyjnych.

Z tego względu przy łączeniu płyt z masywnymi elementami niezbędne jest wykonanie specjalnych połączeń z „rysą kontrolowaną” za pomocą odpowiednio dobranej taśmy dylatacyjnej.
 

Jak zapobiec pęknięciom?

Aby zapobiec pęknięciom i rysom, należy zawsze pamiętać o tym, aby:

  • Rozpoczynać szpachlowanie dopiero wtedy, gdy jesteśmy pewni, że nie grożą nam gwałtowne zmiany temperatury i wilgotności powietrza

  • Nie ogrzewać pomieszczeń gwałtownie tuż po szpachlowaniu

  • Temperatura powietrza i płyt nie powinna być niższa niż 5°C zarówno dwa dni przed, jak i dwa dni po szpachlowaniu.

Warto tutaj również wspomnieć o możliwości wykończenia konstrukcji zbudowanych z płyt gipsowo-kartonowych przez szpachlowanie całej powierzchni, a nie tylko styków płyt. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie efektu białego tynku, który bez problemu można nawet wielokrotnie pokrywać farbą.
 

Fachowe wykonanie

Jak widać, możliwości wykorzystania mas szpachlowych są całkiem szerokie. Jeśli jednak chcemy osiągnąć naprawdę estetyczny i trwały efekt wykończenia ścian i sufitów, nie możemy zapominać o doborze właściwych produktów oraz przestrzeganiu zasad wykonawczych. Szczególnie przydatne będą odpowiednie narzędzia (np. Kielnie,pace i łaty).

Z tego właśnie powodu zaleca się zlecenie tego typu prac profesjonalnym ekipom.

Mamy nadzieję że artykuł był przydatny a pytanie czym szpachlować połączenia płyt gipsowych, nie pozostało bez odpowiedzi.

Jest jeszcze jedna bardzo istotna kwestia. Odpowiednie i sprawdzone materiały i narzędzia budowlane. Bez tego nawet najlepszy fachowiec może polec. Dlatego też zachęcamy cię do odwiedzenia naszej internetowej hurtowni budowlanej

Mamy nadzieje artykuł pozwoli ci rozwiązać kilka problemów budowlanych.  

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook