Spoinowanie i szpachlowanie natryskowe płyt g-k - jak wykonać?

28.11.2019 Materiały budowlane

W tym artykule przedstawimy Wam odpowiedni sposób spoinowania oraz jak wykonać szpachlowanie natryskowe przy użyciu produktów firmy Knauf. Odpowiednie spoinowanie uzyskamy dzięki użyciu gotowej masy do spoinowania Knauf Fill&Finish w połączeniu z mocną taśmą hybrydową.

Przed spoinowaniem należy zadbać o to aby płyty były czyste i suche. Docinane krawędzie należy odpylić za pomocą pędzla i środka gruntującego na około godzinę przed szpachlowaniem.

 

Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych przy użyciu gotowej masy i taśmy hybrydowej

Stabilne oryginalne krawędzie oraz wcześniej zagruntowane krawędzie cięte płyt gipsowo-kartonowych wypełniamy przygotowaną masą Knauf Fill&Finish a następnie zbieramy na równo „zerując” z powierzchnią płyty.

Wklejamy hybrydową taśmę zbrojącą delikatnie wtapiając ją przy użyciu szpachelki typu półksiężyc. Proces ten nazywamy etapem szpachlowania Q1.

Na tym etapie szpachlujemy również miejsca w których znajdują wkręty na powierzchni ścian i sufitów.

 

Ponieważ masa gotowa jest materiałem dosychającym (wiąże poprzez odparowanie), czas do przykrycia kolejnej warstwy może znacząco się wydłużyć. Produkt doschnięty jest wtedy kiedy nie jesteśmy wstanie wgnieść go palcem. Jeżeli mamy pewność, że nasze połączenie jest doschnięte, możemy przejść do przykrycia taśmy tym samym produktem.

Tak przygotowaną przedściankę możemy teraz wyszpachlować materiałem finishowym, przygotowując ją tym samym pod malowanie.

 

Szpachlowanie natryskowe ścian

Do wyszpachlowania mamy ściany zarówno murowane jak i zrobione w systemie zabudowy lekkiej (płyty G-K). Przygotowanie ściany w systemie suchej zabudowy omawialiśmy ostatnio, dziś przedstawimy etapy przygotowania pod szpachlowanie ścian murowanych/tynkowanych.

Przygotowanie podłoża:

- odpylenie/odkużenie ścian (wystarczy miotła),

- zagruntowanie środkiem gruntującym,

- uzupełnienie wszelkich dziur/zadrapań/ubytków.

 

Jeżeli jesteśmy już pewni, że wszystkie ściany zostały naprawione i zagruntowane, możemy przystąpić do przygotowania materiału. U niektórych producentów można dostać materiały specjalnie przygotowane do nakładania natryskowego, takie produkty nadają się do użytku prosto z pojemnika/worka. Jeżeli jest to standardowa gładź gotowa, która ma uniwersalne zastosowanie (szpachlowanie ręczne oraz maszynowe), należy ją rozcieńczyć wodą według zaleceń producenta.

 

Szpachlowanie agregatem - natryskowe:

 

Materiał rozkładamy jak najbardziej równomiernie, zapobiegnie to powstawaniu zgrubień.

 

Ścianę wygładzamy nożami do gładzi, ale równie dobrze można użyć innych narzędzi do tego przystosowanych (blichówki/kosy/etc.). 

Jeżeli ściany wymagają dwukrotnego szpachlowania to do nakładania kolejnej warstwy powinniśmy przystąpić najwcześniej po upływie 24h. 

 

Szlifowanie wykonujemy za pomocą papieru do tego przeznaczonego (najczęściej stosowane gradacje to od 150 do 220).

 

Tak przygotowaną powierzchnię należy zagruntować środkiem gruntującym zgodnie z zaleceniami producenta farby.

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook