Jak spoinować płyty gipsowo-kartonowe z użyciem taśmy Tuff Tape?

13.05.2020 Sucha zabudowa

Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych to czynność, którą warto dobrze przeprowadzić. Ewentualne błędy będą skutkowały nieestetycznie wyglądającymi pęknięciami. Na szczęście są sposoby, jak i materiały, pozwalające uniknąć tych nieprzyjemnych rozczarowań. Jednym z takich produktów są taśmy Tuff Tape.

Jak przygotować się do spoinowania płyt?

Z pozoru zadanie nie wydaje się mocno skomplikowane. Przecież wystarczy oczyścić miejsce klejenia, użyć jakiegoś materiału np. siatki lub taśmy do łączenia płyt i zaszpachlować wszystko odpowiednią masą. Czai się tu jednak parę pułapek, w które można wpaść i w szybki sposób zmarnować poświęcony czas i pieniądze.

Przygotowanie płyt

Przede wszystkim, zanim zaczniemy pracę z płytami należy się upewnić, czy są one w odpowiedni sposób zamontowane do podłoża lub dedykowanej konstrukcji metalowej. Następnie należy sfazować krawędzie płyt, które nie są profilowane. Czynność trzeba wykonać przy tradycyjnych płytach posiadających specjalne skosy tylko przy dłuższych bokach lub wtedy gdy przecina się płytę wzdłuż lub wszerz. Krawędzie ścinamy najlepiej pod kątem około 45° i oczyszczamy.

Wybór dobrego materiału

Dobór odpowiedniego materiału do szpachlowania jest kolejną ważną czynnością. Na rynku są dostępne masy stosowane do spoinowania płyt bez i z wykorzystaniem taśm lub siatki. Ich dobór będzie miał wpływ na jakość połączenia. Z tego względu warto zapoznać się z etykietą danego produktu i zaleceniami producenta.

Szukać powinniśmy gipsowych mas szpachlowych, zarówno suchych rozdrabnianych z wodą jak i gotowych z wiaderka. Do wykończenia ostatecznej warstwy nadadzą się świetnie gipsowe masy typu finisz. Ich jaśniejszy odcień i odpowiednie uziarnienie sprawia, że spoinowane miejsce jest podobne do faktury płyty. Natomiast do połączeń płyt giętkich warto użyć masy o podwyższonej elastyczności. Jeśli nie chcemy używać taśmy lub siatki to wybieramy masę zbrojoną włóknami, która cechuje się większą wytrzymałością i przyczepnością do płyty.

W naszym sklepie znajdziecie spory wybór szpachli do spoinowania. gotowych mas, a także gładzi i gipsów.

Odpowiednie warunki atmosferyczne

Powinniśmy również zadbać o właściwą temperaturę w miejscu pracy. Do spoinowania płyt g-k powinna ona wynosić +10°C. W okresie letnim nie powinien być to problem, natomiast zimą można się wspomóc dodatkowych ogrzewaniem. Innym czynnikiem jest wilgotność powietrza, która powinna być niższa niż 60%. Dlatego zaleca się, aby łączenie płyt przeprowadzać po ukończeniu wszelkich prac mokrych.

Warunki panujące wewnątrz będą miały wpływ na odpowiednie schnięcie użytej masy szpachlowej. Duże wahania temperatury lub wilgotności powietrza mogą wpłynąć na pojawienie się pęknięć.

Taśmy do spoinowania

Taśmy zbrojące używa się po to, aby spoina była trwalsza i żeby nie ulegała pęknięciu.  Na rynku są dostępne różne rodzaje:

  • Taśma papierowa – popularny i mocny materiał mający stworzyć kompatybilność z płytą g-k. Wadą tego rozwiązania jest możliwość marszczenia się i falowania taśmy pod wpływem wilgoci. Z tego względu użycie papieru wymaga pewnej wiedzy i umiejętności.
  • Flizelina – materiał zbudowany z sprasowanych ze sobą włókien szklanych. Jest mniej trwały niż taśma papierowa, za to niweluje ryzyko wystąpienia pęcherzyków powietrza pod jego powierzchnią. Taśmy flizelinowe nie są polecane do łączenia narożników.
  • Siatka z włókna szklanego – najlepiej sprawdzają się na wykonania spoin pionowych. Są samoprzylepne, a ich budowa pozwala na przeciskanie się masy szpachlowej przez oczka. Ich wytrzymałość drastycznie spada przy działaniu sił pod kątem 45°. Dziś są produktem wypieranym przez inne materiały.
  • Taśma Tuff-Tape – w przeciwieństwie do papieru i flizeliny jest niejednorodna materiałowo. Składa się z paru komponentów: kopolimer etylenu i octanu winylu, bawełna, wełna i klej lateksowy. Taśma jest wodoodporna i doskonale sprawdza się przy spoinowaniu narożników. Może posłużyć również do maskowania pęknięć tam gdzie użyto papieru lub materiałów z włókien szklanych.

Gdy wybierzemy taśmę papierową, flizelinę lub taśmę tuff-tape musimy najpierw wypełnić spoinę masą szpachlową, potem nałożyć taśmę, a następnie znów masę szpachlową i końcową warstwę wykańczającą. Jeśli używamy siatki to wystarczy użyć tylko jedną warstwę masy szpachlowej, ewentualnie nałożyć jeszcze powłokę wykańczającą. W przypadku łączenia płyt bez pomocy taśm na jakość spoiny będzie wpływać użyta masa szpachlowa.

Jak spoinować płyty gipsowo-kartonowe z użyciem taśmy Tuff Tape?

Tuff Tape jest taśmą jest wielofunkcyjna, a jej największym atutem jest świetne łączenie wewnętrznych rogów płyt gipsowo-kartonowych. Produkt sprawdza się tak samo dobrze przy płaskich powierzchniach jak ściany czy sufity. Ponadto służy do maskowania pęknięć gdzie inne taśmy uległy zniszczeniu.

Ważną cechą taśmy jest jej wodoodporność co sprawia, że nie będzie się ona marszczyć i falować jak papier. Jest polecana do stosowania w miejscach narażonych na wilgoć, w pobliżu wanny lub kabiny prysznicowej.

Korzystanie z taśmy Tuff-Tape krok po kroku:

1. Odmierz i utnij potrzebny kawałek taśmy. Nie mocz jej przed użyciem.

2. Użyj masy gipsowej na łączeniu i przyklej taśmę. Następnie szpachelka wyrównaj i usuń nadmiar masy, tak aby nie zostawić pęcherzyków powietrza pod taśmą. Potem pokryj miejsce łączenia cienką warstwą masy ok. 0,6 mm, wyrównując z płaszczyzną powierzchni. Pozostaw do wyschnięcia/ 

3. W narożnikach wewnętrznych taśmę złóż wzdłuż, napisy powinny znaleźć się w środku. Taśma może mieć delikatny kąt rozwarty, dzięki temu będzie lepiej przylegać do podłoża. Następnie umieść taśmę w narożniku i wyrównaj masę gipsową. Dla zachowania równej prostej linii rogowej nie wypełniaj samego rogu masą szpachlową po zamocowaniu taśmy. 

4. Po wyschnięciu masy możesz ją przeszlifować lub nałożyć kolejną warstwę. Do wyrównania płaskiej powierzchni użyj papieru ściernego o gradacji min. 180. Następnie zegnij papier i przeszlifuj narożniki.

Spoinowanie - zrób to sam!

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik rozjaśnia temat spionowania płyt gipsowo-kartonowych. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu podłoża, dobrych materiałach i właściwej temperaturze oraz wilgotności wewnątrz budynku. Spełnienie tych paru warunków gwarantuje zakończenie prac sukcesem. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym oferujemy materiały i narzędzia budowlane w rozsądnej cenie.

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook