Podstawowe informacje o montażu płyt gipsowych

19.03.2018 Sucha zabudowa

Płyty gipsowe są materiałem łatwym w obróbce, a sam montaż nie wymagającym zadaniem jeżeli wszystko odpowiednio przygotujemy. Jest to bez wątpienia jedna z najlepszych alternatyw dla tradycyjnego tynku. Do montażu płyt gipsowych najlepiej znaleźć pomocnika i kilka podstawowych narzędzi.


Jakie płyty najlepiej stosować?

Płytami, które są najczęściej używane do montażu są zwykłe płyty g-k bądź g-w o grubości zaczynającej się od 12,5 mm. Niektórzy wybierają płyty impregnowane, których oznaczenie to GKI, ich zaletą jest większa odporność na wodę niż w przypadku standardowych płyt, z tego względu są najczęściej używane przy wykończeniu łazienek czy pralni.

 

Klej do płyt

Klej używany do przyklejenia płyt do ścian jest materiałem tak samo ważnym, jak same płyty.

Sprzedaje się go w postaci suchej mieszanki, którą trzeba rozrobić z odpowiednią ilością wody.

Oprócz samego kleju do odpowiedniego montażu będziemy również potrzebowali masy do spoinowania płyt g-k. W tym przypadku również mamy dostęp do suchej mieszanki bądź gotowej, rozrobionej masy. Nie można zapomnieć o zakupie siatki bądź taśmy zbrojącej, która posłuży jako wzmacniacz spoiny, jak również o metalowych profilach do wzmocnienia narożników ścian.

 

Płyty g-k montowane na stelażu

Jest to bardziej pracochłonne wyjście niż w przypadku przyklejania płyt. Taki sposób montażu jest zalecany wówczas, gdy ściany mają większy odchył (od poziomu bądź pionu) niż 6 cm, bądź w sytuacji gdy powierzchnia nie jest dość stabilna.

Pierwszym krokiem jest wykonanie stelażu ze stalowych profili, przy czym trzeba zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie poziomu. Następnie pomiędzy profile bądź łaty można włożyć wełnę mineralną, co pozwoli na lepszą izolację pomieszczenia. Kiedy cały stelaż jest już zmontowany, należy przykręcić płyty nierdzewnymi wkrętami. Ostatnim krokiem jest wypełnienie szpachlą gipsową wszelkich spoin oraz otworów pozostawionych przez wkręcone śruby, a całość po wyschnięciu należy wyszlifować.

 

Podłoże

Przed przystąpieniem do samego montażu płyt, należy sprawdzić, w jakim stanie technicznym są ściany pomieszczenia. Jeżeli posiadamy nowe mury, to wystarczy je oczyścić. W wypadku starych ścian, tynki muszą być nośne. Jeżeli wydają głuchy odgłos podczas pukania w nie, najlepiej będzie je skuć. Przygotowaną ścianę należy odpowiednio zagruntować, chyba że zakupiliśmy klej, który nie wymaga gruntowania.

 

Obróbka płyt i klejenie

Zanim zaczniemy montaż płyt, należy je przyciąć na odpowiednią długość. Ważne, aby była ona mniejsza o około 1,5 cm od wysokości samego pomieszczenia. Na górze powinno zostawić się szczelinę o szerokości 0,5 cm, natomiast na dole – 1 cm. Aby uniknąć nierówności w dolnej szczelinie, płyty należy ustawić na podkładkach dystansowych. W wypadku, gdy podłoga nie jest równa, w niektórych miejscach trzeba podłożyć podwójną podkładkę bądź klin przycięty tak, aby zniwelował powstałą krzywiznę.

Jeżeli chodzi o klejenie płyt, sam klej nanosi się przy użyciu packi lub kielni, nanosząc go na płytę lub ścianę. Wybór sposobu nie ma znaczenia, aczkolwiek w wypadku nałożenia kleju na płytę, rozmieszczenie go jest bardziej precyzyjne.

Znajdź nas

Allegro Facebook