Tynk na ogrzewania ścienne

28.02.2017 Docieplenia

Niegdyś, nie mając żadnego wyboru, decydowaliśmy się wyłącznie na zastosowanie klasycznego ogrzewania z grzejników, a nowością było ogrzewanie podłogowe. Obecnie bardzo często w nowym budownictwem korzysta się z dużo lepszego i efektywniejszego rozwiązania, jakim jest ogrzewanie ścienne. Wówczas najbardziej istotny staje się tynk, jaki będzie okrywał taką instalację. Musi dobrze przewodzić ciepło, a jego skład będzie chronił przed pękaniem.

tynk gfZalety ogrzewania ściennego

Ogrzewanie ścienne ma bardzo wiele plusów. Przede wszystkim instalacja w postaci np. grzejników jest schowana pod tynkiem, a więc zupełnie niewidoczna. Kaloryfery nie zabierają miejsca, a pomieszczenie staje się dużo bardziej użytkowe. To jedna z wielu widocznych zalet takiego rozwiązania, które ułatwia aranżację budynków.

Ogrzewanie takie jest poza tym bardzo wydajne energetycznie, ponieważ to system niskotemperaturowy. Pomiędzy powierzchnią grzewczą i powietrzem nie powstają prądy powietrza, a więc znacznie ograniczymy w ten sposób ilość wznoszącego się kurzu.

W każdym pomieszczeniu uzyskujemy tę samą temperaturę, dlatego mieszka się nam dużo przyjemniej i zdrowiej. Nie angażujemy też dużych finansów na eksploatację domu, szczególnie w miesiącach zimowych, ponieważ to wydajniejsze rozwiązanie.

knauf gfPlanowanie instalacji

Ogrzewane ścienne wymaga bardzo precyzyjnego planowania, najlepiej już na etapie wznoszenia konstrukcji budynku. Instalacja będzie się bowiem znajdować wewnątrz ścian, których później nie będziemy musieli demontować. Co ważne, aranżację wewnątrz także trzeba dużo wcześniej zaplanować, ponieważ wężownice grzewcze nie powinny stać np. za meblami czy szafkami, gdyż będą blokowały swobodny przepływ ciepła.

Niepotrzebnie tracilibyśmy energię. Nie montujemy ich również na ścianach zewnętrznych, pod oknami czy zaraz obok balkonu. Taka utrata ciepła byłaby zupełnie nieefektywna, a do tego narażałaby instalację na chłodzenie. O ile ogrzewanie ścienne sprawdza się głównie w takich pomieszczeniach, jak biura czy sypialne, o tyle w kuchni czy w łazience warto zainstalować ogrzewanie podłogowe, ponieważ zagwarantuje nam przyjemne korzystanie z tych miejsc. Możemy się tam swobodnie poruszać na boso, co jest niezwykle komfortowe, szczególnie zaraz po opuszczeniu np. kabiny prysznicowej.

Tynk dedykowany do ogrzewania ściennego

Instalując ogrzewanie ścienne, koniecznie należy zainwestować również w dedykowany tynk, jak np. Knauf MP 75 G/F THERM. To bardzo ważne, ponieważ nie pęka on pod wpływem temperatury. Za pomocą tej suchej zaprawny gipsowo-wapiennej wykonuje się jednowarstwowe tynki wewnętrzne. Jego istotną zaletą jest optymalna konsystencja, wiązanie bez kurczenia, a także wysokie przewodnictwo cieplne, ponieważ oddaje temperaturę na zewnątrz ścian. Nie pęka, nie powoduje rys i jest idealna do tego rodzaju celów. Stosowana na podłoża mineralne, zapewnia idealnie gładką powierzchnię, a do tego nie wymaga wielkiego zaangażowania podczas montażu.

Jak położyć tynk Knauf MP 75 G/F THERM?

Zanim zajmiemy się nakładaniem tynku przeznaczonego do pokrywania ściennej instalacji grzewczej, musimy zadbać o suchą powierzchnię, wolną od pyłu oraz innych elementów utrudniających przyczepność. Konieczne jest przygotowanie tzw. przyjaznej powierzchni, która powinna wynosić co najmniej 80%.

Jeśli nie ma takich warunków, istnieje możliwość nabycia nośników tynku. Podczas montażu należy zatopić rurki instalacji grzewczej w tynku, dokładnie je oplatając, aby nie pozostawić żadnych wolnych przestrzeni. Instalacja układu grzewczego podczas montażu tynku nie powinna mieć temperatury wyższej, niż 60°C. Rurki instalacji muszą zaś pozostawać pod ciśnieniem roboczym.

Jak nakładać tynk Knauf MP 75 G/F THERM?

 

1)Tynk o grubości ok. 5 mm nakładamy w sposób równomierny, powyżej górnej krawędzi rury. Następnie wtapiamy siatkę zbrojącą Knauf Profix. Kolejny raz nakładamy tę samą warstwę tynku metodą „świeże na świeże”. Tyk należy wygładzić w formie tynku filcowanego lub wygładzającego.

 

2)Siatka zbrojąca powinna być wtopiona przynajmniej 20 cm poza polem grzewczym w miejscach, gdzie znajdują się przejścia z powierzchni ogrzewanej i nieogrzewanej. Zakład siatki musi wystawać przynajmniej 10 cm.

 

3)Powierzchnię ścian oddziela się używając taśmy Knauf Trenn-Fix lub zwyczajnie nacinając kielnią.

 

4)Podczas tynkowania instalacja grzewcza może grzać wyłącznie do temperatury nieprzekraczalnej 25°C.

Rozruch ogrzewania po nałożeniu tynku

Rozruch odbywa się w dwóch etapach i trwa ok. 7 dni. Gdy temperatura powietrza nie jest wyższa niż 10 °C można uruchomić ogrzewanie, ale przez 3 dni nie przekraczać temperatury 25 °C. Dopiero po tym czasie podnosimy temperaturę do maksimum utrzymując ją aż do 4 dni. Ogrzewanie można później wyłączyć nie doprowadzając do szybkiego wychłodzenia ścian poprzez przeciągi.

Technologia nakładaniu tyku na ścianę

1. Podłoże

2. Grunt

3. Instalacja grzewcza

4. Tynk MP 75 G/F THERM i siatka zbrojąca Knauf Profix

6. Tynk MP 75 G/F THERM

Więcej sprawdzonych produktów znajdziecie w naszym sklepie internetowym. Na rynku jesteśmy od ponad 30 lat, i przez tyle samo lat klienci ufają w oferowane przez nas produkty. Zapraszamy do zakupów. 

 

 

 

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook