Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Jak i czym ocieplić fundamenty? Styropianem, pianką PUR czy może styrodurem?

18.03.2021

Jeżeli zastanawiasz się jak i czym ocieplić fundamenty, to jesteś we właściwym miejscu.

Po przeczytaniu artykułu będziesz znać najpopularniejsze sposoby na ocieplanie fundamentów. Poznasz wady i zalety każdego z rozwiązań. Pozwoli Ci to na podjęcie lepszej decyzji zakupowej, co pozytywnie przełoży się na termoizolację i cenę ocieplania twoich fundamentów.

W artykule poruszamy kwestie takie jak:

  • Jak ocieplić fundamenty?
  • czym ocieplić fundamenty?
  • Czy to ma sens?
  • Jak ocieplić fundamenty - styropian, styrodur, pianka PUR?
  • Ocieplanie fundamentów w starym domie - na co zwrócić uwagę?

Duża dawka darmowej wiedzy znajduje się poniżej. Zapraszamy do czytania!

 

Czym ocieplić fundamenty i czy ma to sens?

To, czy ocieplanie fundamentów ma sens, jest kwestią całkowicie bezsporną – korzyści płynące z tej inwestycji bardzo szybko zrekompensują wszystkie poniesione z początku wydatki. Prawidłowo zaizolowane fundamenty domu zapewnią mniejsze straty energii oraz wyższy komfort termiczny w całym budynku.
 

Dodatkowo ocieplanie fundamentów doskonale współgra z instalacją ogrzewania podłogowego, umożliwiając tanie i łatwe ogrzanie całego domu. Decydując się na wykonanie warstwy izolacyjnej, musimy jednak wybrać odpowiedni materiał. Dlatego też dzisiaj podpowiemy Ci, czym ocieplić fundamenty i na co zwrócić uwagę podczas realizacji tej inwestycji.

 

Ciepłe fundamenty – ciepły i wytrzymały dom

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ocieplanie fundamentów pozwala uchronić się przed powstawaniem tak zwanych mostków termicznych, czyli miejsc, przez które z mieszkania ucieka ciepło. Jest to szczególnie ważne w przypadku budowy nowoczesnych domów energooszczędnych, ale sprawdza się także w przypadku klasycznego budownictwa.

Owszem, niesie to ze sobą konieczność poniesienia dodatkowych wydatków, ale dom zazwyczaj buduje się na całe swoje życie. A pamiętajmy, że na przestrzeni kilkudziesięciu lat oszczędności w wysokości kilkuset złotych rocznie potrafią zamienić się w niemałą sumę.
 

Ocieplanie fundamentów wzmacnia również wytrzymałość i strukturę całego budynku. Fundamenty domu działają jak korzenie drzewa – jeśli są zdrowe, to chronią go przed działaniem wiatru oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Natomiast problemy powstają wtedy, gdy zaczyna im dolegać jakaś choroba.
 

W przypadku domowych fundamentów jest to wszechobecna wilgoć, która potrafi obniżyć ich wytrzymałość, spowodować korozję lub pojawienie się pleśni, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do rozsadzania ław i ścian całego budynku.
 

Co prawda można zapobiec temu, wykonując odpowiednią hydroizolację, ale w praktyce nawet największa ilość dysperbitu nie sprawdzi się tak dobrze, jak solidne ocieplanie fundamentów.

 

Czym ocieplić fundamenty?

W zależności od warunków panujących na naszej działce budowlanej oraz zasobności naszego budżetu mamy do wyboru kilka różnych opcji. Musimy jednak pamiętać, by wybrany przez nas materiał był odporny na działanie wilgoci i cechował się obniżoną nasiąkliwością wody.
 

Izolator musi być także odporny na ściskanie i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Zatem, czym ocieplić fundamenty? Poniżej poznasz kilka naszych propozycji.

 

Ocieplanie fundamentów styropianem EPS

Klasyczny styropian to zdecydowanie najtańsza opcja. Posiada on stosunkowo dobre właściwości izolacyjne, chociaż w porównaniu do styroduru i pianki PUR wypada raczej kiepsko. Można to jednak zrekompensować, stosując dużo grubszą warstwę izolacyjną.
 

Pamiętaj również, że jeśli zdecydujesz się na ocieplanie fundamentów styropianem, to niezbędne będzie zakupienie materiału o wysokiej wytrzymałości na ściskanie. Najczęściej poleca się styropiany z rodziny EPS 200.

Ocieplanie fundamentów styropianem rozpoczyna się od wykonania warstwy hydroizolacyjnej na ścianie fundamentu. W tym celu stosuje się masy dyspersyjne i bitumiczne na bazie asfaltów i kauczuków. Następnie można przejść do przyklejenia płyt styropianowych do powierzchni fundamentu.
 

Tutaj sprawdzą się specjalistyczne kleje poliuretanowe odporne na wilgoć. Jednocześnie odradza się montaż mechaniczny przeprowadzany przy pomocy kołków, gdyż powodowałby on przerwanie warstwy hydroizolacji i powstawanie mostków termicznych.
 

Na samym końcu powinno się zaizolować przyklejony wcześniej styropian przy pomocy zbrojonej siatki zatapianej w zaprawie klejącej. Zamiast siatki można również użyć folii hydroizolacyjnej lub folii kubełkowej.

 

Ocieplanie fundamentów styrodurem XPS

W dużym uproszczeniu styrodur to ulepszona wersja styropianu. W porównaniu do swojego poprzednika zwycięża niemal w każdym aspekcie. XPS jest mniej nasiąkliwy, dzięki czemu dużo lepiej sprawdzi się na wilgotnych działkach budowlanych. Niestraszne będą mu także wody gruntowe.
 

Co więcej, styrodur jest wytrzymalszy od styropianu i wytrzymuje większe obciążenia mechaniczne. No i najważniejsze, ocieplanie fundamentów XPS zapewnia najlepsze parametry izolacyjne – styrodur jest jednym z najcieplejszych materiałów dostępnych do kupienia na rynku.


 

Podobnie jak w przypadku EPS’u ocieplanie fundamentów styrodurem wymaga wykonania dokładnej warstwy hydroizolacyjnej, na którą zostaną przyklejone płyty XPS. Na samym końcu również powinno zastosować się siatkę zbrojoną lub folię kubełkową.

 

Ocieplanie fundamentów pianką PUR

Trzecią proponowaną przez nas metodą jest ocieplanie fundamentów pianką poliuretanową (PUR). Jest to zdecydowanie najszybsza możliwość wykonania szczelnej i jednolitej warstwy izolacyjnej. Oferuje ona bardzo dobre właściwości termiczne i jest praktycznie niewrażliwa na działanie wilgoci.
 

Dodatkowo piany poliuretanowe posiadają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i są wyjątkowo nielubiane przez gryzonie, zabezpieczając tym samym nasz dom przed inwazją niechcianych szkodników. Oprócz tego są odporne na działanie pleśni oraz grzybów.


 

Przejdźmy zatem do szczegółów tej technologii – ocieplanie fundamentów pianką PUR odbywa się metodą natryskową. W praktyce oznacza to, że zatrudnieni przez nas fachowcy przy pomocy specjalnych narzędzi nakładają płynną pianę poliuretanową na fundament, która przylega do niego, a następnie zaczyna puchnąć, zwiększając tym samym swoją objętość.
 

Materiał wstępnie zastyga już po kilkunastu minutach, a pełnię właściwości izolacyjnych zyskuje w ciągu jednego dnia roboczego. Dzięki temu całkowite ocieplanie fundamentów pianką jest możliwe w rekordowo krótkim czasie, co szczególnie przyda się, gdy zależy Ci na szybkim przejściu da dalszych etapów inwestycji.
 

Niestety, za szybkość przyjdzie nam sporo zapłacić – ocieplanie fundamentów pianką poliuretanową zdecydowanie nie należy do najtańszych metod wykonania izolacji.

 

Ile kosztuje ocieplenie fundamentów?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to, ile tak naprawdę kosztuje ocieplanie fundamentów. Cena zależy od wielu różnych czynników – właściwości geotechnicznych gruntu, na którym zlokalizowana jest działka budowalna, rodzaju zastosowanego materiału oraz samej robocizny, którą przyjdzie zapłacić nam ekipie budowalnej.
 

Za wykonanie izolacji styropianem EPS przyjdzie nam zapłacić od 50 zł do 90 zł za m2, wliczając do tego robociznę. Ocieplenie styrodurem będzie wymagało większych nakładów finansowych – tutaj będziemy musieli liczyć się z kosztami zaczynającymi się od 250 zł za m2, a kończącymi się nawet na poziomie 400 zł za m2.
 

Podobnie przyjdzie zapłacić nam za ocieplanie fundamentów pianką poliuretanową. Natomiast w przypadku PUR rozrzut cen potrafi być znacznie większy ze względu na stosunkowo młody wiek tej technologii, a co za tym idzie, mniejszą liczbę fachowców wykonujących izolacje piankowe.
 

Nieco inaczej wygląda ocieplanie fundamentów w starym domu – tutaj ze względu na konieczność odkopania starych fundamentów cena usługi znacząco wzrośnie. Dodatkowo zaleca się, by przed wykonaniem nowej izolacji zbadać zawilgocenie starej i odpowiednio dopasować technologię ocieplenia do stanu technicznego domu oraz warunków panujących na działce.

 

Jakich błędów wystrzegać się podczas ocieplania fundamentów

Najczęstszym i zarazem najpoważniejszym błędem, jaki można popełnić podczas wykonywania izolacji fundamentów, jest oszczędzanie na materiale. I mówiąc to, nie mamy tutaj na myśli wybierania tańszych wariantów materiałów budowalnych, lecz stosowania ich w zbyt małej ilości.
 

Dobrym przykładem może być dysperbit, a konkretniej rozrabianie go z wodą. Tak rozcieńczona masa znacząco traci swoje właściwości i w przyszłości może przysporzyć nam sporo problemów. Dlatego też zawsze stosujmy chemię budowlaną zgodnie z przeznaczeniem producenta oraz z wytycznymi zawartymi w dokumentacji technicznej danego produktu.
 

Oszczędzanie dotyczy również samego rodzaju materiału izolacyjnego. Jeśli w projekcie naszego domu zostało przewidziane ocieplanie fundamentów styrodurem, to użyjmy do tego styroduru, a nie kombinujmy z zamianą go na zwykły styropian. A jeśli jednak z jakiegoś powodu chcemy coś zmienić, to przynajmniej skonsultujmy to z wykonawcą lub kierownikiem budowy.
 

Dobrą praktyką jest także stosowanie kompletnych systemów izolacyjnych. Ocieplanie fundamentów przy ich pomocy zagwarantuje nam pełną kompatybilność wszystkich materiałów i sprawi, że będą ze sobą idealnie współgrały.

Wielu producentów ma w swojej ofercie pełne spektrum różnych produktów – poczynając od hydroizoalcji, przez zaprawy klejące i folie kubełkowe, a kończąc na samych materiałach izolacyjnych. Zagwarantuje to wykonanie szczelnej i wytrzymałej warstwy ociepleniowej, która będzie bezproblemowo służyć przez kilkadziesiąt lat.
 

Pamiętajmy również, że jeśli zdecydujemy się na ocieplanie fundamentów styropianem lub styrodurem, to niezbędne będzie zastosowanie właściwych klejów. Oba materiały nie są odporne na działanie chemii budowlanej, która zawiera w sobie rozpuszczalniki.
 

Jeśli nie czujemy się na siłach, by własnoręcznie ocenić kompatybilność poszczególnych materiałów, to możemy o to poprosić pracownika hurtowni, w której je kupujemy.
 

Ostatnim punktem na naszej liście są już same błędy konstrukcyjne. Co prawda, jeśli budowę domu zlecasz obcej ekipie, to trudno będzie Ci ocenić staranność, z jaką wykonują oni swoje powinności.
 

Możesz jednak odpowiednio wcześniej zasięgnąć opinii na temat danej firmy, a przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac spisać dokładną umowę, która będzie stanowić pisemną gwarancję jakości świadczonej usługi.
 

Mamy nadzieje że nasz artykuł był dla ciebie przydatny. Zachęcamy do sprawdzenia naszego sklepu internetowego maldrew (prawy górny róg).

Powrót do listy

Promocje