Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy
18.12.2021

Fundamenty to jeden z kluczowych elementów nieruchomości, który w dużej mierze decyduje o jej bezpieczeństwie, trwałości i komforcie użytkowania. Aby nie martwić się niekorzystnym wpływem wilgoci lub wody gruntowej na ich stan, niezbędna jest hydroizolacja. Na czym dokładnie ona polega? Jak się za nią zabrać? Z jakich materiałów skorzystać w tym celu? Poniższym artykuł krok po kroku przeprowadzi Cię przez kolejne etapy prac.

 

Znaczenie hydroizolacji fundamentów budynku
 

Jak wiadomo, woda i wilgoć mogą być wysoce szkodliwe dla elementów konstrukcyjnych nieruchomości, w tym także fundamentów, ścian, podłóg i sufitów. Długotrwały kontakt z mokrym podłożem skraca ich żywotność i skutkuje pogorszeniem parametrów fizycznych, w tym przede wszystkim izolacyjności.

Niezależnie od tego, z jakich materiałów fundamenty zostały wykonane, kontakt z wilgocią może prowadzić do obniżenia ich szczelności, co z kolei skutkuje występowaniem mostków cieplnych i słabszą ochroną przed zimnem. To nie wszystko, ponieważ dodatkowo pojawia się ryzyko korozji poszczególnych podzespołów.

 

Wilgoć przechodząca przez fundamenty do wnętrza pomieszczeń nie tylko ogranicza efektywność energetyczną i zwiększa cenę ogrzewania budynku, ale może też negatywnie wpływać na zdrowie domowników. Ponadto wykwity pleśni i innych grzybów na ścianach oraz suficie, które są efektem mokrych fundamentów, przyczyniają się do pogorszenia się stanu technicznego całej nieruchomości.

Wszystkich tych niekorzystnych zjawisk i skutków obecności wilgoci w konstrukcji budynku można uniknąć dzięki hydroizolacji domu. W takim razie jak ją wykonać krok po kroku? Tego dowiesz się z dalszej lektury niniejszego poradnika.

 

1. Wybierz rodzaj izolacji
 

Jednym z kluczowych warunków poprawnej hydroizolacji fundamentów jest odpowiednie dobranie materiałów do tej czynności. W takim razie jakimi kryteriami kierować się przy poszukiwaniu właściwych produktów? Podstawowy czynnik to rodzaj gruntu – od niego w dużej mierze zależy to, czy hydroizolacja będzie miała charakter przeciwwilgociowy (średnia lub lekka), czy przeciwwodny (ciężka). Na czym polega różnica?
 

Hydroizolacja przeciwwilgociowa
 

Hydroizolację przeciwwilgociową przeprowadza się w trakcie stawiania budynku, a jej rola polega na zabezpieczeniu fundamentów przed wilgocią i wodą, która nie napiera na nie pod wysokim ciśnieniem. Krótko mówiąc, dzięki temu konstrukcja domu jest chroniona przez negatywnym wpływem opadów atmosferycznych wsiąkających w glebę oraz wilgoci, którą podłoże nasiąka. Hydroizolacja przeciwwilgociowa jest zwana także lekką i ma zastosowanie m.in. w niepodpiwniczonych budynkach.
 

Hydroizolacja lekka
 

Lekką hydroizolację domu, nazywaną też poziomą, stosuje się w ogromnej większości budynków, wyłączywszy te, w których fundamenty zostały wykonane z betonu wodoszczelnego. Polega ona na użyciu materiałów izolacyjnych w przestrzeni pomiędzy ławami a ścianami fundamentowymi, a także pomiędzy ścianami parterowymi a fundamentami.
 

Lekka hydroizolacja fundamentów domu jest w pełni wystarczająca w przypadku budynków stawianych na gruntach cechujących się łatwą przepuszczalnością, które nie nasiąkają wilgocią, jak np. piaski i żwiry. Znajduje ona zastosowanie na obszarach, na których wody gruntowe nie osiągają poziomu stóp fundamentowych.
 

Hydroizolacja średnia
 

Pomiędzy hydroizolacja lekką a ciężką sytuuje się średnia, która stanowi kompromis między tymi dwoma skrajnymi typami. Czym się wyróżnia? Kiedy się jej używa? Znajduje ona zastosowanie w przypadku nieruchomości posadzonych na gruncie o niskiej przepuszczalności, a także na terenach, na których poziom wód gruntowych jest niejednorodnych i zdarza się, że czasowo przewyższa stopień stop fundamentowych.

Nie zabezpiecza ona jednak przed wodą napierającą na fundamenty pod ciśnieniem – w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem pozostaje hydroizolacja ciężka.

 

Hydroizolacja przeciwwodna – ciężka
 

Hydroizolacja przeciwwodna, czyli ciężka, w odróżnieniu od przeciwwilgociowej stanowi zabezpieczenie fundamentów budynku przed wodą napierającą pod ciśnieniem. Jest ona wymaga wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko, że poziom wód gruntowych przekroczy wysokość ław fundamentowych. Jeśli nie wiesz, czy ten problem dotyczy Twojej nieruchomości, odpowiedź na to pytanie pozwolą Ci znaleźć wyniki badań geotechnicznych.

Ponadto przeciwwodna hydroizolacja fundamentów jest zalecana podczas budowy na niespoistych, mokrych, nasiąkliwych gruntach, które przyciągają wodę kapilarnie. Jeżeli więc stawiasz nieruchomość np. na piasku pylastym czy glinie, zaleca się zastosowanie ciężkiej hydroizolacji.


 

Najskuteczniejszym rozwiązaniem chroniącym nawet budynek stojący na gruntach niespoistych znajdujący się w pobliżu wód gruntowych, których poziom stale przewyższa ławy fundamentowe, jest właśnie hydroizolacja ciężka. Dzięki niej można zabezpieczyć nieruchomość przed kontaktem z wodą napierającą na fundamenty dużym ciśnieniem.

Co ważne, zastosowanie samych materiałów hydroizolacyjnych to w tym przypadku jednak za mało – aby maksymalnie skutecznie ochronić konstrukcję domu przed wodą, konieczne jest wykonanie podłóg i ścian w technologiach oraz za pomocą materiałów gwarantujących wodoszczelność.

 

Jak nietrudno się domyślać, cena ciężkiej hydroizolacji jest najwyższa spośród wszystkich jej typów, a jej wdrożenie wymaga najwięcej czasu. Obejmuje ona fundamenty ze zbrojonego, wodoszczelnego betonu oraz folię lub papę, którą stosuje się na zewnętrznej powierzchni ścian.

W przeciwieństwie do lekkiej składa się na nią hydroizolacja zarówno pozioma, jak i pionowa. Ta pierwsza ma za zadanie zabezpieczyć konstrukcję domu przed wsiąkającą wilgocią, a druga przed bezpośrednim naporem wody.

Beton, Fundamenty, Struktura

 

2. Wybierz materiały do wykonania hydroizolacji
 

Odpowiedź na pytanie, jakich materiałów użyć do hydroizolacji, jest uzależniona przede wszystkim od jej rodzaju, a zatem od typu gruntu oraz poziomu wód gruntowych w pobliżu nieruchomości.  Zacznijmy więc od najprostszego i najmniej wymagającego typu, którego cena jest najniższa, czyli od hydroizolacji lekkiej.
 

Hydroizolacja lekka
 

Ma ona charakter poziomy i polega na układaniu materiałów poprzecznie w stosunku do fundamentów i może obejmować także docieplenie podłogi od gruntu. Dzięki niej wilgoć nie podchodzi w górę i nie przesiąka do konstrukcji domu. Do jej wykonania poleca się przede wszystkim:

  • masy bitumiczne, m.in. lepiki i masy asfaltowe,
  • masy KMB,
  • papy,
  • szlamy cementowe,
  • folie (membrany).


Uwaga! Hydroizolacja lekka nie nadaje się do budynków podpiwniczonych, które przeważanie wymagają lepszego zabezpieczenia przed wilgocią i wodą.

 

Hydroizolacja średnia
 

Podczas gdy w ramach lekkiej hydroizolacji fundamentów poszczególne materiały stosuje się z reguły jednowarstwowo (niekiedy dwuwarstwowo), w przypadku hydroizolacji średniej standardem jest nanoszenie co najmniej dwuwarstwowe. W tym celu zaleca się identyczne produkty jak przy izolacji lekkiej, z tym, że zamiast mas bitumicznych sięga się po asfaltowe.

 

Hydroizolacja ciężka
 

Najbardziej skomplikowana, czyli ciężka hydroizolacja, jest zarazem najdroższa. Jej wysoka cena wynika m.in. z konieczności zastosowania betonu wodoszczelnego do wykonania ścian i fundamentów. W celu jej wykonania poza wspomnianym betonem wykorzystuje się identyczne materiały jak w przypadku hydroizolacji średniej, czyli:

  • masy asfaltowe,
  • masy KMB,
  • mineralne masy hybrydowe,
  • papy,
  • szlamy cementowe,
  • folie (membrany).


Jak więc widać, niezależnie od rodzaju hydroizolacji używa się podobnych materiałów – jedyna różnica dotyczy hydroizolacji lekkiej, w której stosuje się masy bitumiczne oraz ciężkiej, do której wymagany jest beton wodoszczelny.

Stopa, Buty, Concrete, Fundacja

 

3. Wykonaj hydroizolację krok po kroku
 

Czas na przejście do właściwych prac. Dowiedz się, jak one przebiegają krok po kroku!
 

Przygotowanie fundamentów
 

Pierwszym krokiem do poprawnego wykonania hydroizolacji fundamentów jest ich odpowiednie przygotowanie. Warunkiem koniecznym jest ich czystość i gładkość – przed przystąpieniem do pracy należy się pozbyć wszelkich zabrudzeń i krzywizn. Podłoże musi być wolne od elementów i cząsteczek, które mogłyby obniżyć jego właściwości przylegające.

Wykluczone są także wszelkiego rodzaju wgniecenia, spękania czy dziury – ściany i fundamenty powinny pozostać idealnie równe, stabilne i pozbawione krawędzi, które należy sfazować, a naroża zaokrąglić. Z kolei punkty styczne pomiędzy powierzchniami pionowymi a poziomymi powinny zostać wyoblane, a każde inne nierówności i ubytki zlikwidowane bądź wypełnione.

 

Izolacja pozioma
 

Następnie można przejść do izolacji poziomej, do której przeważnie wykorzystuje się papę na lepiku, papę termozgrzewalną lub folie fundamentowe. Ma ona formę uzupełnienia zlokalizowanego między ścianą fundamentową a ławami fundamentowymi oraz w punkcie łączenia ścian fundamentowych ze ścianami zewnętrznymi nieruchomości. Na tym kończy się izolacja pozioma – teraz czas na poziomą.
 

Izolacja pionowa
 

Ten rodzaj hydroizolacji polega na zabezpieczeniu zewnętrznych, pionowych powierzchni ścian i fundamentów. W sytuacji, gdy mają one formę bloczków betonowych, konieczne jest uprzednie naniesienie na nich roztworu gruntującego. Następnie można nanieść dwie warstwy masy bitumicznej lub polimerowej – drugą po wyschnięciu pierwszej.

Tak wygląda hydroizolacja lekka – w przypadku średniej dodatkowo wykorzystuje się dwie warstwy papy, które skleja się lepikiem bądź też folię z PCW, również w dwóch warstwach. Z kolei w przypadku ciężkiej hydroizolacji niezbędne jest nałożenie papy dwu- lub trzywarstwowo, a także użycie folii o dużej grubości, zapraw hydroizolacyjnych zbrojonych siatką oraz betonu komórkowego do wykonania ścian i podłóg.

Co ważne, hydroizolacja fundamentów od wewnątrz nie jest konieczna, a jej zastosowanie nie przynosi wymiernych rezultatów.

Kopanie, Budynek, Budowa, Poza

 

Hydroizolacja fundamentów w starym domu
 

O ile pod kątem architektonicznym stare budownictwo często zachwyca wyjątkowymi projektami, o tyle pod względem technologicznym nieruchomości z dawnych lat pozostawiają sporo do życzenia. Wiele z nich nie posiada izolacji pionowej fundamentów, jednak istnieje możliwość jej montażu również w już istniejących, starych obiektach.

W tym celu niezbędne jest odkopanie fundamentów – należy robić to etapami, kawałek po kawałku, tak aby w danym momencie były one odsłonięte na długości maks. 2 m, a głębokość wykopu wynosiła nie więcej niż 1 m poniżej powierzchni gruntu.

 

Odkopane fundamenty należy odpowiednio przygotować, osuszając, a następnie usuwając zanieczyszczenia i wszelkie nierówności, po czym można przejść do właściwych prac polegających na nakładaniu materiałów izolacyjnych na zewnętrzną część starych fundamentów.

Przebiegają one w identyczny sposób, jak opisaliśmy powyżej, a więc konieczne jest dobranie właściwego rodzaju hydroizolacji. Przy okazji można rozbudować ocieplenie budynku, jeśli pojawia się taka potrzeba. Na koniec pozostaje już tylko zakopanie i przysłonięcie fundamentów starego domu – polecamy w tym celu piasek lub żwir, które wyróżniają się skutecznym działaniem drenującym.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, mamy nadzieję że okazał się on pomocny. Zapraszamy również na naszą stronę internetową.
Zobacz też nasz wpis, w którym opisujemy jak przeprowadzić hydroizolację łazienki 

Link: https://www.maldrew.com.pl/blog/hydroizolacja-lazienki 
Pozdrawiamy!

 

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!