Izolacja fundamentów przy użyciu folii kubełkowej

15.04.2020 Materiały budowlane

Folia kubełkowa jest popularnym materiałem zabezpieczającym powłokę hydroizolacyjną fundamentów oraz doskonale sprawdza się w rozwiązaniach drenażowych.

Czym jest folia kubełkowa?

Niczym innym jak materiałem stworzonym z polietylenu wysokiej gęstości.  Dzięki temu folia jest wytrzymała i nadaje się do ciężkich prac budowlanych. To sprawia również, że jest odporna chemicznie na działanie wszelkiego rodzaju substancji znajdujących się w gruncie. Nie ulega gniciu oraz nie rozwijają się na niej żadne grzyby czy bakterie. Ponadto posiada specjalne wytłoczenia, które zapewniają optymalną przestrzeń wentylacyjną wokół fundamentów.

Niestety, folia nie ma odporności na promienie UV i z tego względu należy ją zabezpieczyć przed słońcem. Na rynku możemy znaleźć różne jej grubości i wymiary.

Zastosowanie foli kubełkowej

Zacznijmy od tego, że działanie foli jest często mylone z funkcją powłoki hydroizolacyjnej. Warstwa wodoszczelna może być wykonana np. z materiałów bitumicznych. Chroni ona budynek przed wodą, natomiast nie jest w pełni odporna na różne czynniki zewnętrzne. Jej uszkodzenie może nastąpić w trakcie zasypywania, podczas ruchów gruntowych czy też na skutek rosnących korzeni drzew.

Natomiast folia kubełkowa nie tworzy stuprocentowej warstwy wodoszczelnej, ale za to skutecznie chroni powłokę hydroziolacyjną. Jej podstawowym zadaniem jest również odpowiednie odprowadzenie wilgoci do systemu drenażowego. Dzięki swoim wypustkom umożliwia cyrkulację powietrza i powoduje, że woda ścieka po pionowych powierzchniach.

Folia sprawdza się doskonale nie tylko przy zabezpieczaniu fundamentów, ale również jest stosowana przy budowie stropów, dzięki temu poprawia ich izolację cieplną i dźwiękową. Można ją także zastosować jako dodatkowe wzmocnienie w obrębie balkonów czy tarasów. Co ciekawe, często jest wykorzystywana przy zakładaniu ekologicznych ogródków na dachach budynków.  

Jak zamontować folię kubełkową?

Odpowiednio przeprowadzony montaż foli zapewni ciągłość izolacji. Nawet najdroższy i najlepszy materiał na rynku nie pomoże, jeżeli prace zostaną nieodpowiednio wykonane. Mocowanie foli powinno zostać przeprowadzone w sposób staranny, tak aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań.

  • Folię należy montować pamiętając o tym, aby jej wytłuczenia były zwrócone w kierunku ściany. Arkusze foli należy napiąć tak aby nie doprowadzać do jej fałdowania i powstawania niepotrzebnych szczelin,
  • Dla zachowania szczelności membrany, poszczególne odcinki foli montujemy na zakładkę o szerokości około 30 cm. Układamy je w taki sposób, aby wytłoczenia zadziałały jak zatrzaski,
  • Folię przytwierdzamy do ściany, co około 50 cm, za pomocą dedykowanych do tego gwoździ ze stali hartowanej lub kołków ze specjalnymi podkładkami dopasowanymi do wytłoczeń foli, które mają zapewnić szczelność konstrukcji,
  • Zaleca się aby membrana była umieszczona jak najniżej na fundamencie oraz aby folia wystawała około 20 cm powyżej poziomu gruntu.
  • Przytwierdzoną do ściany folię należy zabezpieczyć specjalną listwą montowaną u styku jej górnej krawędzi. Dzięki temu folia będzie szczelnie przylegała do powierzchni. Dodatkowo mamy pewność, że żadne zanieczyszczenia nie przedostaną się pomiędzy ścianę a folię.
  • W taki sposób wykonana ochrona fundamentów z foli kubełkowej może zostać zasypana.

Skuteczna ochrona fundamentów

Folia kubełkowa jest dobrym wyborem jeśli zależy nam na odpowiedniej ochronie fundamentów przed działaniem wody i innych czynników pochodzących z gruntów. Warto pamiętać, że folia nie cechuje się całkowitą wodoszczelnością. Natomiast dzięki specjalnym wytłoczeniom zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza pomiędzy jej powierzchnią a ścianą. Dodatkowo odprowadza nadmiar wilgoci do systemu drenażowego. Wytrzymałe i w dobrej cenie folie kubełkowe są dostępne w naszym sklepie internetowym.

Znajdź nas

Allegro Facebook