Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Styrodur - termoizolacja fundamentów i miejsc wilgotnych

14.04.2015

Co to jest Styrodur?

Styrodur jest wytwarzany z tego samego materiału co styropian czyli z polistyrenu, jednak proces technologiczny jest inny przez co styrodur ekstrudowany uzyskuje znacznie lepsze właściwości użytkowe niż styropian a nawet wełna mineralna.

Specyfika styroduru pozwala stosować go jako warstwę izolacyjną w bardzo wymagających warunkach takich jak izolacja fundamentów czy piwnic. Czy jest to wybór lepszy niż styropian? 
 

Izolacyjność i twardość styroduru

Jest to droższy materiał niż styropian, jednak układając nawet dwa razy cieńszą warstwę polistyrenu ekstrudowanego osiągamy taką samą izolacyjność. Można więc powiedzieć że jest materiał lepszy od styropianu. Dlaczego?

Ponieważ styrodur ma jednorodną strukturę zbudowaną z zamkniętych na gładko mikrokomórek. Dzięki temu, mniejsza objętość pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni.

Styrodur różni się od styropianu również wagą, twardością oraz odpornością na ucisk, a właściwości izolacyjne pozostają niezmienne mimo upływu czasu i niesprzyjających warunków.

Więcej na temat różnic pomiędzy styrodurem a styropianem przeczytasz w tym artykule.

Właściwości te pozwalają na niesamowitą żywotność i użyteczność, przez co raz zastosowany nie musi być wymieniany, jak potencjalnie w przypadku styropianu użytego jako warstwa hydroizolacyjna, czego nie polecamy.
 

Izolacja obwodowa ścian fundamentów

Zastosowanie płyt z polistyrenu ekstrudowanego przy fundamentów to tzw. izolacja obwodowa. Płyty kładzione są na zewnątrz budynku, układane w ciągłą i pozbawioną mostków termicznych izolacje.

Warstwa izolacji styka się bezpośrednio z gruntem. Termoizolacja tej części budynku jest bardzo istotna dla izolacyjności termicznej budynku, ponieważ straty ciepła w tej części to nawet 5-10%. W przypadku zastosowania styroduru mamy pewność, że spełnimy wszystkie wymagania, które stawia nam natura. Dodatkowo nie musimy przejmować się dodatkowym zabezpieczeniem płyt.
 

Styrodur, cena

Znaleźliśmy dosyć ciekawą opinię na forum budowlanym odnośnie ceny tego budulca, użytkownik "odaro" piszę:

Kup styrodur URSA tak jak ja i będziesz zadowolony

a później, zapytany dlaczego właśnie Ursa:

Ja dałem u siebie styrodur właśnie URSA.

URSA bardziej jest znana z wełny mineralnej ale byłem bardzo zadowolony z jakości styroduru dlatego polecam

Płyty styroduru są znacznie droższe od styropianu, jednak niezastąpione w pewnych warunkach, dlatego warto stosować je nie na całą elewację lecz w miejscach najbardziej wilgotnych, tam gdzie styropian czy wełna mineralna nie spełniałyby swojej funkcji.

Średni koszt pokrycia 1m2 matą ze styroduru o grubości 5 cm to około 22 zł (choć to zależy czy styrodur jest ryflowany czy gładki). 
 

Najczęstsze pytania

1. Jak ciąć styrodur?

Najlepiej jest to zrobić przy pomocy brzeszczotu (z bardzo małymi ząbkami). Im większe ząbki tym bardziej nasz materiał będzie "poszarpany". Dodatkowo jeżeli będziemy ciąć szybko to powierzchnia zrobi się nieco falista. 
 

2. Jaki styrodur na balkon?

Nie ma żadnych specjalnych wymagań co do styroduru na balkonie. Pamiętajmy jednak żeby nie wystawał on więcej niż kilka cm (mógłby się wtedy ułamać pod czyimś obciążeniem).
 

3. Czy styrodur pije wodę?

Nie. Styrodur bardzo dobrze radzi sobie z wodą i wilgocią. We wszystkich testach opiniach itp, jasno wynika że styropian radzi sobie z tym dużo gorzej. 
 

4. Czy na styrodur dajemy siatkę?

Tak. Jest to ważne zabezpieczenie naszego naszego materiału. Dodatkowo warto by nie był on zbytnio narażony na warunki atmosferyczne (nasz materiał może się wtedy zmiękczyć i wyblaknąć).
 

5. Czy styrodur jest materiałem łatwopalnym?

Styrodur (oraz styropian) są materiałami palnymi ale samogasnącymi. Jednak bardzo często materiały te mają środki opóźniające zapłon. 

Jak widzicie ten temat jest dosyć szeroki. Zapraszamy cię do naszej internetowej hurtowni budowlanej oraz do naszej kategorii ze styrodurem

Dziękujemy za przeczytanie artykułu.

Powrót do listy