Styrodur - termoizolacja fundamentów i miejsc wilgotnych

14.04.2015 Docieplenia

Styrodur jest wytwarzany z tego samego materiału co styropian czyli z polistyrenu, jednak proces technologiczny jest inny przez co styrodur ekstrudowany uzyskuje znacznie lepsze właściwości użytkowe niż styropian a nawet wełna mineralna. Specyfika styroduru pozwala stosować go jako warstwę izolacyjną w bardzo wymagających warunkach takich jak izolacja fundamentów czy piwnic. Czy jest to wybór lepszy niż styropian? 

 

 

Izolacyjność i twardość styroduru

Jest to droższy materiał niż styropian, jednak układając nawet dwa razy cieńszą warstwę polistyrenu ekstrudowanego osiągamy taką samą izolacyjność. Dlaczego? Ponieważ styrodur ma jednorodną strukturę zbudowaną z zamkniętych na gładko mikrokomórek. Dzięki temu, mniejsza objętość pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni. Styrodur różni się od styropianu również wagą, twardością oraz odpornością na ucisk, a właściwości izolacyjne pozostają niezmienne mimo upływu czasu i niesprzyjających warunków. Właściwości te pozwalają na niesamowitą żywotność i użyteczność, przez co raz zastosowany nie musi być wymieniany, jak może to się zdarzyć w przypadku styropianu użytego jako warstwa hydroizolacyjna, czego nie polecamy.

Styrodur czy styropian?

Klienci zastanawiają się co wyjdzie taniej, styrodur czy styropian. Np. Martinezzz, użytkownik znanego forum budowlanego zadaje pytanie:

Ocieplać styrodurem czy styropianem FS20?

Zastanawiam się czy strodur to tylko niepotrzebny wydatek, bo może wystarczy dobrze zasmarować FS20 i efekt będzie taki sam, a dużo taniej.

Użytkownik Adamol odpowiada:

Dlaczego dużo taniej?

Styrodur kosztuje ok. 100 euro netto/m3, a styropian FS 200 - 250 zł netto (Austrotherm). Właściwości nie porównywalne!

W przypadku styroduru przyklejasz i zasypujesz ziemią, wykańczasz tylko część wystającą ponad powierzchnię gruntu...

W przypadku styropianu trzeba klej, siatkę, itd. 

Cenowo wyjdzie to samo, a styrodur dużo lepszy.....

Całkowicie zgadzamy się z tą opinią. Styrodur to materiał zwarty, twardy, nienasiąkliwy przez co jest odporny na dyfuzje pary wodnej oraz jest mrozoodporny, przez co jest niemalże niezastąpiony przy ociepleniu ścian fundamentów. Raz założony, zostaje przykryty ziemią i więcej nie musimy przejmować się termoizolacją naszych fundamentów. To niezastąpiona pewność. Para wodna nie wchodzi w strukturę styroduru, nie zmienia swojej objętości pod wpływem zamrażania i rozmrażania wody. Polistyren ekstrudowany może być stosowany w miejscach o najwyższej wilgoci, oprócz ścian fundamentowych, również na mostkach termicznych, piwnicach, ścianach, cokołach oraz na dachach płaskich, odwróconych i skośnych.

styrodur termoizolacja obwodowa

Izolacja obwodowa ścian fundamentów

Zastosowanie płyt z polistyrenu ekstrudowanego przy fundamentów to tzw. izolacja obwodowa. Płyty kładzione są na zewnątrz budynku, układane w ciągłą i pozbawioną mostków termicznych izolacje. Warstwa izolacji styka się bezpośrednio z gruntem. Termoizolacja tej części budynku jest bardzo istotna dla izolacyjności termicznej budynku, ponieważ straty ciepła w tej części to nawet 5-10%. W przypadku zastosowania styroduru mamy pewność, że spełnimy wszystkie wymagania, które stawia nam natura. Dodatkowo nie musimy przejmować się dodatkowym zabezpieczeniem płyt.

Styrodur, cena

W tym samym temacie na forum, użytkownik "odaro" piszę:

Kup styrodur URSA tak jak ja i będziesz zadowolony

a później, zapytany dlaczego właśnie Ursa:

Ja dałem u siebie styrodur właśnie URSA.

URSA bardziej jest znana z wełny mineralnej ale byłem bardzo zadowolony z jakości styroduru dlatego polecam

Płyty styroduru są znacznie droższe od styropianu, jednak niezastąpione w pewnych warunkach, dlatego warto stosować je nie na całą elewację lecz w miejscach najbardziej wilgotnych, tam gdzie styropian czy wełna mineralna nie spełniałyby swojej funkcji. Średni koszt pokrycia 1m2 matą ze styroduru o grubości 5 cm to około 22 zł (choć to zależy czy styrodur jest ryflowany czy gładki). Naszym klientom polecamy płyty styroduru właśnie URSA, gdyż oferuję dobry stosunek jakości do ceny. Kliknij by zobaczyć: styrodur

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook