Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Mostki termiczne – czym są, gdzie się pojawiają i jak im zapobiegać?

21.08.2017


Jeżeli zastanawiasz się czym są i jak usunąć mostki termiczne, to nie opuszczaj naszego artykułu. 

Poniżej znajduje się rozbudowany poradnik, który pomoże Ci w odnaleźć i zwalczyć miejsca przez które uciekają duże ilości ciepła. Wszystko to staraliśmy się przedstawić w jak najbardziej jasny sposób.

W artykule poruszamy kwestie takie jak:

  • Co to są mostki termiczne

  • Jakie są rodzaje mostków termicznych

  • Co mogą spowodować mostki termiczne?

  • Jakie metody wykrywania mostków termicznych?

  • Przez jakie miejsca najczęściej ucieka ciepło?

  • Jakie są metody zwalczania mostków termicznych?

Zapraszamy do czytania! 

 

Mostki termiczne - ciągle niedoceniany problem

Każda osoba budująca bądź remontująca dom, chce aby koszty ogrzewania były jak najniższe. Niestety pojęcie mostków termicznych nie jest wszystkim znane, a znacząco wpływa na podniesienie rachunków. Każda budowla posiada newralgiczne miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła, dlatego należy zadbać o to, aby podczas murowania nie pozwolić na powstanie mostków termicznych.

W tym tekście postaramy się przybliżyć wam sposoby na ograniczenie powstawania problemów z uciekającym ciepłem.

 

Czym jest mostek termiczny?

Jest to miejsce, w którym ciągłość izolacji termicznej została zaburzona bądź przerwana. W takim osłabionym punkcie dochodzi do zwiększenia współczynnika przenikania ciepła, przez co w tym właśnie miejscu dodatnia temperatura będzie bardzo szybko uciekała z naszego domu.
 

Niestety mostki termiczne są problemem, którego nie zawsze można dostrzec gołym okiem, jednakże na pewno znajdując się w pomieszczeniu z takim defektem, odczujemy, że nie jest tam tak ciepło jak powinno być.

Gorąco polecamy obejrzeć filmik poniżej

 

Rodzaje mostków cieplnych

Mostki cieplne dzielą się na dwa rodzaje: punktowe oraz liniowe.

 

1. Punktowe

Ich powstawanie spowodowane jest najczęściej przez elementy mocujące takie jak np. stalowe kotwy. W większości przypadków nie można ich uniknąć, jednakże są sposoby które znacznie ograniczają powstawanie mostków.
 

W takim wypadku najlepiej wybrać produkty, które słabiej przewodzą ciepło, przykładowo do ocieplenia zewnętrznych ścian najlepiej wybrać plastikowe elementy do mocowania styropianu.

 

2. Liniowe

Są bardziej kłopotliwe niż mostki cieplne punktowe. Najczęściej powstają w miejscach łączenia różnych elementów konstrukcyjnych, jak np. balkon z płytą stropową. W takim wypadku w miejscu, w którym balkon przecina izolację ściany zewnętrznej powstaje podłużne pasmo, przez które łatwo ucieka ciepło.
 

Dlatego bardzo ważne jest aby przy takich elementach konstrukcyjnych zwracać uwagę na miejsca w których mogą powstać liniowe mostki cieplne i odpowiednio je zabezpieczyć.

 

Konsekwencje mostków termicznych

Mostki termiczne to problem, którego pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Udowodnimy Ci to w poniższym fragmencie.

 

Spadek temperatury

Efekty uboczne spowodowane mostkami termicznymi, będą pojawiać się stopniowo. W pierwszym etapie będziemy mogli odczuć spadek temperatury w pomieszczeniu, co również przełoży się na opłaty za ogrzewanie.
 

Przyjdzie nam wtedy wybierać pomiędzy temperaturą a rachunkami. Należy pamiętać że mostki termiczne mogą zwiększyć rachunki za prąd nawet o 30%. Trend odnośnie cen za ogrzewanie od kilku lat jest mocno wzrostowy, i nie zapowiada się żeby miało się to zmienić.

 

Grzyby i pleśń

Niestety jest to najmniejszy problem, ponieważ w kolejnych etapach w miejscu gdzie powstał mostek termiczny, zacznie gromadzić się woda. Wszystko przez nieodpowiednią cyrkulację powietrza. W konsekwencji zaczną pojawiać się grzyby i pleśnie.
 

Należy pamiętać że pleśń i grzyby nie są tylko kwestiami estetycznymi. Odbijają się one znacząco na zdrowiu ludzi a w szczególności dzieci i niemowląt. Powodują one choroby reumatyczne, układu oddechowego, nasilenia alergii, grzybice a nawet nowotwory. 

 

Uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia

Oprócz tego, wilgoć może spowodować pojawienie się widocznych rys oraz pęknięć na elewacji. W skrajnych przypadkach skraplająca się woda może powodować gnicie naszych ścian i fundamentów. Jest to poważne zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Niestety koszty naprawy jak i zakres potrzebnych czas będzie niezwykle czasochłonny jak i kosztowny. 
 

Skoro wiesz już jakie konsekwencje wynikają z opisywanego dziś problemu, to zapewne zastanawiasz się jak go wykryć? Temu tematowi poświęcimy następny fragment.

 

Metody wykrywania mostków termicznych

Wykrywanie mostków termicznych nie należy do najprostszych zadań. Istnieje kilka najpopularniejszych metod. Jedne wymagają specjalistycznego sprzętu i wiedzy, inne są dosyć proste. Wszystko zależy od tego z jakimi mostki mamy do czynienia. Przeanalizujmy teraz kilka najpopularniejszych sposobów.

 

Ogląd domu 

Pierwszym dosyć prostym sposobem jest po prostu obejrzenie naszego domu. Warto sprawdzić czy gdzieś nie znajdują się jakieś szczeliny, dziury, przerwy itp. Problemem może być także odpadająca/popękana izolacja.
 

Szczególnie warto zajrzeć w takie miejsca jak okna i drzwi. Jeśli zlokalizujemy potencjalne miejsce, przez które uciekać może ciepło to warto przyłożyć tam rękę aby sprawdzić czy nie jest nieco zimnej. Jest to metoda szczególnie skuteczna zimą (bardziej wyczujemy miejsca, przez które tracimy ciepło). 

 

Użycie dymu

Metoda ta jest dosyć kreatywna. Powinniśmy w nie zaopatrzyć się w jakieś nieszkodliwe kadzidełka. Jeżeli nie jest to dla ciebie problem można użyć też dymu z papierosów.
 

Niezbędnym w tym badaniu jest zamknięcie wszystkich okien i drzwi, wyłączenie wszelkich źródeł ogrzewania (do wody, piecyki itp) oraz włączenie każdej wentylacji w domu. Zostało nam już tylko przejść się po domu i sprawdzić w których miejscach dym zaczyna wirować/kręcić się. Są to miejsca w których mamy do czynienia z mostkami termicznymi.

 

Uczucie wilgoci

Metoda ta jest dosyć prosta i niewymagająca. Co istotne sprawdzi się ona tylko zimą lub późną jesienią i ewentualnie wczesną wiosną. Polega ona na przyłożeniu palców w miejsca typu drzwi, okna (i inne potencjalne gdzie mogą znajdować się mostki termiczne). Jeżeli dochodzi tam do utraty ciepłą to poczujemy na palcach lekką wilgoć i przeciąg. Proste i w wielu przypadkach niezwykle skuteczne.

 

Topniejący śnieg

Jeżeli na nasz dach spadła duża warstwa śniegu, to warto sprawdzić czy w jakimś miejscu śnieg topnieje wyraźnie mocniej. Jest to bardzo dobry sygnał że powinniśmy się zainteresować tym miejscem. 

 

Profesjonalne badanie termowizyjne  

Wszystkie poprzednie metody są dobre, jednak nigdy nie zastąpią profesjonalnego badania termowizyjnego. Specjalista w tej dziedzinie będzie w stanie wykryć mostki termiczne w naszym budynku (w tym te nieoczywiste).

Niestety nie wszystko załatwimy przyłożeniem ręki do parapetu lub dymem z kadzidła. Badanie takie nie jest tanie, natomiast z pewnością zwróci nam się po pewnym czasie (w postaci niższych rachunków za ogrzewanie oraz braku konieczności renowacji budynku).
 

Metod jest oczywiście więcej jednak żadna z nich nie zastąpi profesjonalnego badania termowizyjnego. I właśnie te rozwiązanie, mimo że nie najtańsze, rekomendowalibyśmy dla ciebie. 

 

Miejsca przez które najczęściej ucieka ciepło

Pewną pomocą w walce z mostkami termicznymi będzie znajomość miejsc, które są najbardziej narażone na utratę ciepła. Przygotowaliśmy dla ciebie listę, która może być dla ciebie ściągą podczas "polowania na mostki termiczne”. Najbardziej zagrożone miejsca to wszelkiego rodzaju węzły konstrukcyjne (np łączenie balkonu z elewacją).

  • Okna oraz jego okolice,

  • drzwi zewnętrzne,

  • ściany piwnic i jego strop,

  • nadproża i wieńce,

  • łączenie balkonu ze stropem,

  • łączenie dachu i elewacji,

  • kominy,

  • miejsca bez odpowiedniej izolacji.

 

10 metod zwalczania mostków termicznych

Wiesz już czym są i jak wykryć mostki termiczne. Przyszedł ten czas żeby dowiedzieć jak je zwalczać. Oczywiście bardzo często mamy do czynienia z konkretnym przypadkiem. Tutaj postaramy się jednak skupić na tych najważniejszych i najczęściej spotykanych.

 

1. Odpowiedni projekt i konstrukcja

Jeżeli dopiero planujesz budowę domu to jest to odpowiedni żeby już zacząć myśleć na temat walki z mostkami termicznymi. Zlekceważenie tego aspektu spowodować może bardzo przykre konsekwencje (opisywane przez nas poprzednio).
 

Warto pamiętać że im bardziej prostokątny dom (bez narożników, łuków) tym lepsza i łatwiejsza będzie jego termoizolacja. Odpowiednia konstrukcja to podstawa w uniknięciu dużych strat ciepła.

 

2. Solidność wykonania budynku i termoizolacji

Kolejną bardzo podstawową ale niezwykle ważną kwestią jest solidność wykonania termoizolacji jak i budynku jako tako. Wszelkie niedociągnięcia i zaniedbanie mogą odbić się na energooszczędności naszego budynku. 

Jest jednak kilka prostych zasad przy docieplaniu, dzięki którym ryzyko powstania mostków znacznie się zmniejszy. Przykładowo, jeśli ocieplamy nasz dom styropianem, powinny one ściśle do siebie przylegać i być klejone metodą krawędziowo-punktową. Oczywiście może wystąpić sytuacja w której pojawią się niewielkie szczeliny, wtedy jednak trzeba wypełnić je niskorozprężną pianką poliuretanową. 
 

Na tym etapie warto przyglądać się ekipie budowlanej, czy wykonują swoją pracę dobrze, ponieważ może to oszczędzić nam wielu problemów w przyszłości.

 

3. Odpowiednie wykonane nadproża

Nadproże to bardzo istotny element, który odpowiednio zamontowany pozwoli uniknąć strat cieplnych. Jeżeli składa się ono z kilku belek, można wstawić warstwę dodatkowej izolacji termicznej, ograniczając utratę ciepła. 
 

Warstwę takiego ocieplenia najczęściej układa się za pierwszym prefabrykatem, od zewnętrznej strony ściany. Takie rozwiązanie pozwala zachować ciągłość izolacji termicznej pomiędzy nadprożem a wieńcem.

 

4. Izolacja komina

Komin z oczywistych powodów jest miejscem, przez które może uciekać nam dużo ciepła. Warto zadbać o miejsce łączenia komina z dachem oraz o prawidłowe ocieplenie komina. Zaoszczędzimy w ten sposób wiele ciepła, co pozwoli nam na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

 

5. Lampy halogenowe

Myśląc o mostkach termicznych mało kto pomyśli o lampach halogenowych. W rzeczywistości jest to miejsce, przez które możemy stracić naprawdę wiele ciepła. Problem będzie tym większy czym starsze są lampy. Wszystko przez ich otwory, które tworzą idealna drogę do ucieczki ciepła przez dach. Warto zainteresować się tym tematem (szczególnie w biurach!).

 

6. Odpowiednie ocieplenie ścian

Punkt ten jest dosyć oczywisty jednak należy o nim wspomnieć. Odpowiednia izolacja elewacji to absolutna podstawa walki z mostkami termicznymi. Bardzo ważnym jest aby zadbać o odpowiedni dobór materiałów oraz dokładność wykonania.
 

W przeciwnym przypadku nawet przy wydaniu na ocieplenie dużych sum, może okazać się ono nieskuteczne. Temat ocieplenia jest na tyle szeroki że nie ma sensu teraz w niego wchodzić. Pamiętaj jednak że jest to kluczowa kwestia odnośnie termoizolacji twojego budynku. 

 

7. Ocieplenie fundamentów

Miejscem przez które tracić możemy dużą ilość ciepła są fundamenty. Zdecydowanie warto zainwestować w dobrej jakości styropian lub styrodur aby zminimalizować tam utratę ciepła. Ważnym jest aby docieplić zarówno grunt jak i ściany. Tylko w takim przypadku nasza termoizolacja będzie skuteczna. Zdecydowanie zalecamy zainteresować się tematem jak ocieplić fundamenty.

 

8. Rozważ ocieplenia natryskowe pianką

Szczególnie narażone na utratę ciepła są wszelkie łączenia w naszym dociepleniu (np styki płyt styropianowych). Są oczywiście specjalne metody i preparaty aby nasza izolacja była solidna jednak ryzyko zawsze istnieje.
 

Inaczej jest w przypadku specjalnych pianek do dociepleń. Z wiadomych względów żadne łączenia tam nie występują. Na naszym np poddaszu powstanie jednolita masa. Docieplanie takim preparatem jest też szybsze od np wełny mineralnej, styropianu lub styroduru. 

 

9. Odpowiednie murowanie

Najczęściej mostek termiczny stanowi przewiązanie murarskie z konstrukcyjną ścianą. W wypadku przemurowania pustaków obu ścian, należy pamiętać, że wznosi się je z elementów o różnej izolacyjności, ponieważ wewnętrzne ściany charakteryzują się innymi właściwościami termoizolacyjnymi niż te zewnętrzne.

Jeżeli chcemy uniknąć powstania mostka termicznego, należy w co drugiej warstwie muru umieścić przekładkę styropianową, która ujednolici izolacyjność.
 

Aby ściana murowana była jednorodna, spoiny znajdujące się przy łączeniach nie powinny przekraczać grubością 3 mm. Jeżeli zatem chcemy aby spoiny były cienkie, pustaki muszą być szlifowane, dając gwarancję gładkiej i równej płaszczyzny poziomej. Należy pamiętać, że spoin pionowych nie wypełnia się zaprawą.
 

Zaprawę można nanosić przy pomocy specjalnego dozownika, który nakłada cienką warstwę bądź jeżeli nie dysponujemy specjalistycznymi narzędziami, pustaki można zamoczyć w zaprawie. Jeżeli decydujemy się na drugi sposób, to należy dolną powierzchnię pustaka zanurzyć równomiernie na głębokość nie przekraczającą 5mm i od razu ułożyć w murze.
 

Jeżeli okaże się jednak, że problem znajduje się w samej konstrukcji budynku, będziemy musieli przeprowadzić kosztowne prace budowlane. Najlepszym wyjściem jest stała obserwacja i dbałość o odpowiednią izolację już w trakcie budowy.

 

10. Odpowiednie okna i drzwi

Okna i drzwi to miejsca, przez które możemy stracić naprawdę dużo ciepła. Dlatego powinniśmy zadbać o ich odpowiednia izolacją. Niezwykle istotnym jest także zadbanie o zakup ekologicznych okien (czyli takie z szybami które nie tracą zbyt dużo ciepła). To samo tyczy się drzwi. Zadbanie o te aspekty znacząco zmniejszy nasze rachunki za ogrzewanie.
 

Miejsc o które trzeba szczególnie zadbać jest oczywiście o wiele więcej. Na temat mostków termicznych moglibyśmy napisać książkę i to bynajmniej nie cienką. Każdy przypadek jest także dosyć indywidualny dlatego nic nie zastąpi profesjonalnej konsultacji ze specjalistą. I taką też drogę polecamy Ci obrać.
 

Jeżeli szukasz dobrej jakości materiałów budowlanych w atrakcyjnych cenach, to zapraszamy Cię do naszej internetowej hurtowni budowlanej. Jesteśmy przekonani ze znajdziesz tam to czego szukasz.

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!