Mostki termiczne – czym są, gdzie się pojawiają i jak im zapobiegać?

21.08.2017 Inne

Każda osoba budująca bądź remontująca dom, chce aby koszty ogrzewania były jak najniższe. Niestety pojęcie mostków termicznych nie jest wszystkim znane, a znacząco wpływa na podniesienie rachunków. Każda budowla posiada newralgiczne miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła, dlatego należy zadbać o to, aby podczas murowania nie pozwolić na powstanie mostków termicznych.

W tym tekście postaramy się przybliżyć wam sposoby na ograniczenie powstawania problemów z uciekającym ciepłem.
 

Czym jest mostek termiczny?

Jest to miejsce, w którym ciągłość izolacji termicznej została zaburzona bądź przerwana. W takim osłabionym punkcie dochodzi do zwiększenia współczynnika przenikania ciepła, przez co w tym właśnie miejscu dodatnia temperatura będzie bardzo szybko uciekała z naszego domu.

Niestety mostki termiczne są problemem, którego nie można dostrzec gołym okiem, jednakże na pewno znajdując się w pomieszczeniu z takim defektem, odczujemy, że nie jest tam tak ciepło jak powinno być.
 

Rodzaje mostków cieplnych

Mostki cieplne dzielą się na dwa rodzaje : punktowe oraz liniowe

1. Punktowe

Ich powstawanie spowodowane jest najczęściej przez elementy mocujące takie jak np. stalowe kotwy. W większości przypadków nie można ich uniknąć, jednakże są sposoby które znacznie ograniczają powstawanie mostków. W takim wypadku najlepiej wybrać produkty, które słabiej przewodzą ciepło, przykładowo do ocieplenia zewnętrznych ścian najlepiej wybrać plastikowe elementy do mocowania styropianu

2. Liniowe

Są bardziej kłopotliwe niż mostki cieplne punktowe. Najczęściej powstają w miejscach łączenia różnych elementów konstrukcyjnych, jak np. balkon z płytą stropową. W takim wypadku w miejscu, w którym balkon przecina izolację ściany zewnętrznej powstaje podłużne pasmo, przez które łatwo ucieka ciepło. 

Dlatego bardzo ważne jest aby przy takich elementach konstrukcyjnych zwracać uwagę na miejsca w których mogą powstać liniowe mostki cieplne i odpowiednio je zabezpieczyć.
 

Jak znaleźć mostki termiczne?

Najczęściej mostek termiczny stanowi przewiązanie murarskie z konstrukcyjną ścianą.W wypadku przemurowania pustaków obu ścian, należy pamiętać, że wznosi się je z elementów o różnej izolacyjności, ponieważ wewnętrzne ściany charakteryzują się innymi właściwościami termoizolacyjnymi niż te zewnętrzne.

Jeżeli chcemy uniknąć powstania mostka termicznego, należy w co drugiej warstwie muru umieścić przekładkę styropianową, która ujednolici izolacyjność.

 

big_mgram4

 

Jak murować ściany aby nie powstały mostki termiczne?

Aby ściana murowana była jednorodna, spoiny znajdujące się przy łączeniach nie powinny przekraczać grubością 3 mm. Jeżeli zatem chcemy aby spoiny były cienkie, pustaki muszą być szlifowane, dając gwarancję gładkiej i równej płaszczyzny poziomej. Należy pamiętać, że spoin pionowych nie wypełnia się zaprawą.

Zaprawę można nanosić przy pomocy specjalnego dozownika, który nakłada cienką warstwę bądź jeżeli nie dysponujemy specjalistycznymi narzędziami, pustaki można zamoczyć w zaprawie. Jeżeli decydujemy się na drugi sposób, to należy dolną powierzchnię pustaka zanurzyć równomiernie na głębokość nie przekraczającą 5mm i od razu ułożyć w murze.
 

Odpowiednie wykonanie nadproża

Nadproże to bardzo istotny element, który odpowiednio zamontowany pozwoli uniknąć strat cieplnych. Jeżeli składa się ono z kilku belek, można wstawić warstwę dodatkowej izolacji termicznej, ograniczając utratę ciepła. 

Warstwę takiego ocieplenia najczęściej układa się za pierwszym prefabrykatem, od zewnętrznej strony ściany. Takie rozwiązanie pozwala zachować ciągłość izolacji termicznej pomiędzy nadprożem a wieńcem.
 

Zła izolacja i jej konsekwencje

Efekty uboczne spowodowane złym montażem izolacji, będą pojawiać się stopniowo. W pierwszym etapie będziemy mogli odczuć spadek temperatury w pomieszczeniu, co również przełoży się na opłaty za ogrzewanie. 

Niestety jest to najmniejszy problem, ponieważ w kolejnych etapach w miejscu gdzie powstał mostek termiczny, zacznie gromadzić się woda. W konsekwencji zaczną pojawiać się grzyby i pleśnie.

Oprócz tego, wilgoć może spowodować pojawienie się widocznych rys oraz pęknięć na elewacji. Jeżeli doszło już do sytuacji w której jesteśmy prawie pewni, że w naszym domu są obecne mostki termiczne, warto zamówić badanie termowizyjne. 

Jeżeli okaże się jednak, że problem znajduje się w samej konstrukcji budynku, będziemy musieli przeprowadzić kosztowne prace budowlane. Najlepszym wyjściem jest stała obserwacja i dbałość o odpowiednią izolację już w trakcie budowy.

aaaaaa

 

Dobra izolacja i uniknięcie strat ciepła

Wbrew pozorom wykonanie poprawnej izolacji nie należy do najłatwiejszych zadań. Wiele czynników ma wpływ na to czy wszystko będzie odpowiednio wykonane, poczynając od doświadczenia zatrudnionych osób i ich wiedzy aż po same materiały wykorzystane przy budowie. 

Jest jednak kilka prostych zasad, dzięki którym ryzyko powstania mostków znacznie się zmniejszy.

Przykładowo, jeżeli ocieplamy nasz dom styropianem, powinny one ściśle do siebie przylegać i być klejone metodą krawędziowo-punktową. Oczywiście może wystąpić sytuacja w której pojawią się niewielkie szczeliny, wtedy jednak trzeba wypełnić je niskorozprężną pianką poliuretanową. 

Na tym etapie warto przyglądać się ekipie budowlanej, czy wykonują swoją pracę dobrze, ponieważ może to oszczędzić nam wielu problemów w przyszłości.
 

Pamiętaj o mostkach termicznych!

Jak zatem widać, powstawanie mostków termicznych jest bardzo kłopotliwe, lecz można zniwelować ryzyko ich powstania już przy etapie budowy domu. 

Warto zwrócić na to uwagę i pamiętać o tym, ponieważ pozwoli nam to oszczędzić dużo pieniędzy na ogrzewaniu jak i w bardziej problematycznych przypadkach uniknąć generalnego remontu. 
 

Przydatne artykuły o termoizolacji

Temat izolacji jest dosyć obszerny, dlatego stałe pogłębianie wiedzy na ten temat z pewnością pozwoli wam uniknąć niepotrzebnych błędów. Gorąco polecamy naszą kategorię na blogu na temat dociepleń. Znajdziesz tam między innymi artykuły o:

- Najważniejsze informacje o wełnie mineralnej.

- Jak ocieplić balkon i taras.

- Jak ocieplić poddasze.

- Jak wybrać pomiędzy wełną mineralną a styropianem.

- Jak wykonać termoizolację piwnic

- oraz wiele więcej.

Jeżeli jesteś już  zdecydowany na jakieś produkty to zapraszam cię do naszej hurtowni budowlanej online (oraz stacjonarnej) do kategorii docieplenia. Znajdziesz tam wiele przydatnych materiałów i akcesoriów w przystępnych cenach.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

 

Znajdź nas

Allegro Facebook