Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy
18.12.2021

Z tego artykułu dowiesz się, jak kłaść płytki – innymi słowy, jak kafelkować podłogę, aby uzyskać pożądany efekt. Przechodzimy przez całość prac krok po kroku, przy okazji udowadniając, że nie są aż tak trudne, jak mogłoby się zdawać. Czy bez kwalifikacji i fachowego doświadczenia nauczysz się, jak kłaść kafelki podłogowe? Po lekturze niniejszego poradnika zapewne znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Pora zacząć i wyjaśnić wszystko, co najważniejsze, od A do Z.

 

Przygotowania
 

Wybór płytek podłogowych, które pasują do Twojej wizji aranżacji wnętrz, jest tematem na odrębną dyskusję czy poradniki, jak zestawiać ze sobą kolory lub wzory. Załóżmy zatem, że masz już za sobą tę decyzję i wiesz, które konkretnie kafelki chcesz położyć na posadzce danego pomieszczenia. Upewnij się jednak, że upatrzony model jest odpowiedni dla przeznaczenia konkretnego wnętrza.
 

Kategoryzując glazurę, używa się pięciu klas ścieralności. Przykładowo, najwyższa klasa ścieralności, czyli 5., jest zalecana do najbardziej wymagających zastosowań, np. w garażu, gdzie posadzka zostaje poddawana bardzo dużym obciążeniom przez parkujący samochód.

Z kolei 3. klasa ścieralności najzupełniej wystarczy w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia. Jeżeli masz wątpliwości, czym kierować się podczas wyboru kafelków, skonsultuj zakup np. ze sprzedawcą w salonie, poczytaj również więcej na temat parametrów technicznych, które mają znaczenie przy użytkowaniu płytek podłogowych.

 

Podpowiedź: zawsze kupuj płytki z przynajmniej 10-procentowym zapasem względem rzeczywistych wymiarów posadzki do kafelkowania. W trakcie prac lub na przestrzeni lat eksploatacji może dojść do uszkodzeń, dlatego warto mieć zapasowe płytki, aby dokonać bezproblemowego uzupełnienia.
 

Istotne znaczenie na etapie przygotowań ma również wybór właściwej zaprawy klejowej. Przykładowo, ogrzewanie podłogowe lub podłoże pracujące wymuszają zastosowanie specjalnej zaprawy klejowej uszlachetnionej tworzywem sztucznym. Niezbędnymi zakupami na tym etapie są również grunt oraz zaprawa do fug. Część fachowców doradza konsekwencję w wyborze artykułów z linii tej samej marki. Co do stosowania poszczególnych produktów, należy trzymać się wytycznych producenta.

 

1. Przygotuj podłoże do kafelkowania
 

Zanim wyjaśnimy, jak układać płytki, przypomnijmy o podstawowym, w zasadzie pierwszym kroku ścisłych prac, do których przystępujesz. Przygotuj podłoże, czyli oczyść bardzo precyzyjnie całą powierzchnię, którą zamierzasz kafelkować.
 

Pozbądź się:

  • pozostałości po dawnej okładzinie,
  • plam i zabrudzeń,
  • tłuszczu,
  • kurzu.


Im większe płytki do położenia, tym istotniejszego znaczenia nabiera kwestia równości posadzki. Masz z tym problem? Użyj specjalnej, samopoziomującej masy szpachlowej. Wystarczy rozrobić ją z wodą według wytycznych producenta, a potem rozprowadzić w miejscach, które wymagają wyrównania i uzupełnienia.
 

Za powyższe prace zabierz się możliwie jak najszybciej, ponieważ samo zasychanie masy samopoziomującej może zabrać od kilku godzin do… kilku dni. Poza tym podłoże trzeba odpowiednio przygotować – gruntowanie jest niezbędne w przypadku chłonnej posadzki, np. z jastrychu cementowego, podczas gdy beton i pozostałe niechłonne podłoża wymagają poprawy przyczepności za pomocą innego preparatu. Z kolei w pomieszczeniach ze zwiększonym poziomem wilgotności, np. łazienkach czy pralniach, w ramach przygotowania stosuje się masę uszczelniającą.

 

2. Ułóż płytki wybraną metodą


Na pytanie, jak kłaść płytki, istnieje wiele odpowiedzi, ale dwie padają najczęściej:

  • równolegle,
  • skośnie.


Omówimy obie metody. Dla mniej wprawnych majsterkowiczów polecana jest metoda równoległa. Jej główne założenie polega na symetrycznym układaniu płytek od wewnątrz na zewnątrz. Aby uzyskać pożądany efekt, musisz wiedzieć, gdzie jest środek pomieszczenia prostokątnego. Jeżeli na ścianie znajdują się kafle o identycznych wymiarach, należy zachować spójność spoin z płytkami na podłodze – powinny się pokrywać.
 

Metoda skośna jest nieco trudniejsza, ale daje inny, wg wielu opinie ciekawszy efekt wizualny. Tu również należy układać płytki od środka pomieszczenia, ale wyznaczając linie środkowe z kątem 45 stopni. Pierwszy rząd kafli ma tworzyć linię łączącą narożniki pomieszczenia.
 

Podpowiedź: najlepiej zacząć od układania płytek bez klejenia. W obu metodach możesz rozłożyć ok. kilkunastu kafli, by przekonać się, że tworzą pożądany układ i można przejść do ich mocowania.

Mozaika, Płytki, Szablon, Tekstura, Tło

 

3. Użyj zaprawy klejowej
 

Znajdujemy się na etapie, na którym masz już przyjętą metodę układania płytek, a podłoże jest odpowiednio oczyszczone i zagruntowane. Teraz pora na przygotowanie zaprawy klejowej, kierując się wytycznymi od producenta. Istotne jest, ile wody użyjesz, a także z jaką dokładnością poświęcisz się mieszaniu zaprawy. Dla własnej wygody i oszczędności czasu używaj do tego wiertarki z mieszadłem.
 

Gotową zaprawę nakłada się na podłoże kielnią lub metalową pacą. Powstała warstwa powinna mieć ok. 5-10 mm. Należy przejechać po niej pacą zębatą, a uzębienie trzeba dodać w zależności od wielkości płyty:

  • 6 mm dla płyt z bokiem do 100 mm,
  • 8 mm do płyt z bokiem od 100 do 200 mm,
  • 10 mm do płyt z bokiem od 200 do 300 mm,
  • 12 mm do płyt z bokiem od 300 mm.

Pamiętaj, żeby nie nakładać od razu zaprawy na całej podłodze – lepiej pracować stopniowo, krok po kroku, fragment po fragmencie.
 

A co z nakładaniem zaprawy klejowej na spód płytki? Czasami można spotkać się z poradami, żeby tak robić. Cóż, rzeczywiście jest to dobre działanie, ale przede wszystkim na posadzkach zewnętrznych oraz gdy płyta została wykonana np. z kamienia naturalnego lub jest podwójnie ciągniona i ma wyprofilowany spód.

Liść, Płytki, Podłoga

 

4. Przytwierdź płytki do podłogi


Płytki powinno się osadzać na zaprawie w sposób delikatny, a zarazem zdecydowany, nieznacznie nimi poruszając. Następnie należy dobić je za pomocą gumowego młotka. Upewniaj się, że na podłożu znajduje się dostatecznie dużo zaprawy. Szczególnie płyty z kamienia naturalnego wymagają 100-procentowego pokrycia!
 

Precyzja na tym etapie prac jest absolutnie niezbędna. Na szczęście, zanim zaprawa klejowa się zawiąże, możesz jeszcze dokonać poprawek w ustawieniu kafelków. Nie zapominaj o wytycznych względem szerokości spoiny (zazwyczaj to minimum 2 mm). Jak zachować spójność? To bardzo proste – zastosuj standardowe krzyżyki dystansowe. Jeżeli wystają ponad powierzchnię podłogi, możesz je bez trudu wyjąć w późniejszej części prac. Zaleca się również pozostawienie szczelin przy ścianach.

 

5. Przytnij płytki na krawędzi
 

W poradniku wyjaśniającym, jak kafelkować podłogę, nieuchronnie zbliżamy się do końca. Zarówno po zastosowaniu metody równoległej, jak i skośnej musisz jednak przygotować się jeszcze na docinanie płytek. W przypadku tego drugiego sposobu odpadów będzie naturalnie więcej.
 

Oto, czym najczęściej przycina się kafelki krawędziowe:

  • gilotyna do płytek ceramicznych,
  • „papużki”, czyli specjalne obcęgi do otworów,
  • otwornica na wiertarce.

Diamenty, Prostokąt, Płytka, Płytki

 

6. Czas na spoinowanie
 

Najwyższa pora na wypełnienie spoiny między ułożonymi płytkami. Wystarczy, że użyjesz w tym celu zaprawy do fug, która pasuje do zaprawy klejowej. Pierwszym krokiem jest usunięcie nadmiaru zaprawy klejowej ze spoin – najprościej będzie zrobić to cienkim klinem z drewna.
 

Przygotuj zaprawę do fug poprzez rozrobienie z wodą według proporcji podanych przez producenta. Nanieś ją precyzyjnie i dopiero wtedy, gdy zaprawa klejowa do płytek stwardnieje. Zbyt dużą ilość zaprawy usuniesz bez trudu specjalną pacą do spoinowania (lub, jeśli wolisz, gumowym ściągaczem).

 

7. Ostatnie niezbędne prace
 

Aby uzyskać pożądany efekt, konieczne jest oczyszczenie posadzki z ułożonych płytek. Rzecz w tym, żeby się nie spieszyć i poczekać, aż zaprawa od fug stanie się w sposób widoczny matowa. Wystarczy, że w tym celu użyjesz wilgotnej (ale nie za bardzo!) gąbki. Do polerowania sięgnij po prostu po suchą szmatkę pozbawioną zabrudzeń.
 

Pamiętaj, że spoina między ścianą a płytkami podłogowymi powinna być wypełniona elastyczną masą uszczelniającą, np. silikonem, czyli nie zaprawą do fug. Spoiny trzeba zawczasu oczyścić z nadmiaru zbędnej zaprawy, a jeśli podłoże jest chłonne, najpierw je zagruntować. Samego silikonu również używaj zgodnie z wskazówkami producenta, a otoczenie spoiny zabezpiecz taśmą malarską.

Podłoga, Złóg, Kamienna Podłoga, Płytka

 

Podsumowanie
 

Jak kafelkować podłogę? Teraz już wiesz, jak to wygląda w praktyce. Oczywiście, potrzeba wielu realizacji, żeby poczuć się prawdziwym fachowcem, ale z innej strony – nawet część mniej doświadczonych osób decyduje się na samodzielne prace w domu i nie żałuje.
 

Do uzyskania satysfakcjonującego efektu niezbędna jest przede wszystkim cierpliwość. Potrzebujesz też dobrze dobranych zapraw, silikonów, gruntów i innych preparatów. Dla wygody i pewności opłaca się korzystać ze sprawdzonych narzędzi.
 

Czy warto spróbować kłaść kafelki podłogowe samodzielnie? Tak. Jeśli dysponujesz sprzętem, czasem i chęcią do działania, spróbuj swoich sił. Daje to niezwykłą satysfakcję osobistego wykończenia pomieszczeń w budynku, ale przede wszystkim spore oszczędności.

Jednocześnie pamiętaj, że to zupełnie naturalne, jeżeli zdecydujesz się na wsparcie fachowej ekipy i skorzystasz z kompetencji profesjonalistów, którzy wiedzą, jak kłaść kafelki niezależnie od ich wymiarów czy materiału.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Mamy nadzieję że był on przydatny, zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!