Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Impregnat czy lakierobejca – który preparat wybrać do ochrony drewnianych powierzchni?

24.09.2020

Drewno to piękny i naturalny materiał, który pozwala nadać naszemu domowi szlachetny wygląd. Chociaż jest niezwykle wytrzymałe, to niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie go, aby móc cieszyć się jego wyglądem przez wiele lat.

W sklepach budowalnych spotkamy się najczęściej z dwoma rodzajami preparatów ochronnych, którymi są impregnaty i lakierobejce. Czym się różnią oraz który z nich wybrać?
 

Dlaczego drewno się niszczy?

Jako materiał biologiczny i całkowicie naturalny drewno podlega naturalnym procesom degradacji i starzenia się. Główną przyczyną jego niszczenia są niekorzystne warunki atmosferyczne oraz działanie bakterii.

drewniany pomalowany płot

Na szczęście procesom tym można niemal całkowicie zapobiec poprzez odpowiednie zabezpieczenie go środkami chemicznymi. Przyjrzyjmy się teraz dokładnie, co najbardziej szkodzi drewnu:

  • Niekorzystne warunku atmosferyczne – niezabezpieczone drewno wchłania w siebie wilgoć, która zgodnie z prawami fizyki zależnie od temperatury zmienia swoją objętość. Powoduje to nadmierne pęcznienie oraz kurczenie się włókien, co znacząco degraduje jego właściwości. Niezabezpieczone drewno, które jest narażone na długotrwałą ekspozycję na opady deszczu lub nawet samą wilgoć zacznie być kruche i łamliwe. Dodatkowo w obecnych czasach coraz częściej deszczówka jest zanieczyszczona chemicznie, co dodatkowo przyśpiesza niszczenie materiału.
  • Na drewno źle również wpływa słońce. Promieniowanie UV powoduje jego odbarwianie i szarzenie oraz zmienia jego wierzchnią strukturę. Może też doprowadzić do pogorszenia się jego struktury wewnętrznej.
  • Bakterie i mikroorganizmy - drewno to materiał organiczny, dlatego też występują w nim różnego rodzaju drobnoustroje. Niezabezpieczone deski w połączeniu z wysoką wilgocią stanowią dla nich wprost idealną pożywkę.
  • Grzyby – tutaj znowu zasadniczą rolę odgrywa wysoka wilgotność. Pleśń oraz grzyby uwielbiają takie warunki, stopniowo niszcząc oraz szpecąc strukturę drewna. Co gorsza, po ich pojawieniu się trudno je usunąć.
  • Szkodniki – chyba każdy z nas widział kiedyś w lesie drzewo zniszczone przez korniki. Wbrew pozorom mogą się one zadomowić również w deskach na przydomowym płocie. Drewno stanowi również pożywkę dla wielu innych owadów, a ich inwazji może zapobiec tylko solidna bariera chemiczna.
     

Czym jest lakierobejca i jakie ma zastosowania?

Lakierobejca to hybrydowy środek, który łączy zalety klasycznego lakieru do drewna z bejcą. Ten pierwszy zapewnia preparatowi właściwości ochronne, a drugi nadaje mu barwę.

Nowoczesne lakierobejce pozwalają na podkreślenie walorów estetycznych drewna poprzez wydobycie z niego i zaakcentowanie pierwotnej barwy materiału.

Lakierobejca

Zaschnięta powłoka zapewnia bardzo dobrą ochronę i sprawia wrażenie, że malowany element wygląda naturalnie. Lakierobejca doskonale nadaje się do malowania mebli oraz powierzchni, które nie są bezpośrednio wystawione na działanie deszczu lub wody.
 

Czym jest impregnat i w jakich sytuacjach należy go stosować?

Zadaniem środka impregnującego jest dokładne zabezpieczenie powierzchni drewnianych. Po nałożeniu dokładnie wchłania się w strukturę drewna, dokładnie je zabezpieczając.

Imprgnat

Pozwala to uchronić deskę przed niekorzystnym działaniem wilgoci, promieniowania UV oraz rozwijania się w niej drobnoustrojów. Można zakupić go zarówno w wersji bezbarwnej, jak i wzbogaconej o pigment. Niestety, kolory takich preparatów są na ogół nieco słabsze i bardziej „nienaturalne” niż w przypadku lakierobejc.
 

 

Impregnat czy lakierobejca? Czym pomalować drewno?

Głównym kryterium wyboru jest ekspozycja drewna na warunki atmosferyczne. Inaczej trzeba będzie zabezpieczyć płot dookoła działki, a inaczej meble stojące na tarasie.

Zasadniczo większą ochronę oferuje impregnat. Dogłębnie penetruje strukturę drewna, dokładnie je zabezpieczając. Niestety, elementy nim wykończone mogę wyglądać nieco sztucznie, ponieważ impregnaty posiadają ograniczoną paletę kolorów.

Nie można zarzucić im natomiast braku efektywności – pomalowane nimi drewno zachowuje swoje właściwości przez co najmniej kilka lat, a gdy wierzchnia warstwa impregnatu zacznie się starzeć, to wystarczy ją tylko odświeżyć.

Lakierobejca natomiast pozwala na znacznie piękniejsze wykończenie drewna, dlatego też jest powszechnie stosowana w stolarstwie oraz przy produkcji mebli. Można ją z powodzeniem stosować na elementach, które nie są bezpośrednio narażone na deszcz lub słońce. Dodatkowo bardzo łatwo można ją odświeżyć poprzez położenie kolejnej warstwy.
 

Zatem który preparat wybrać?

W przypadku, gdy potrzebujemy maksymalnej ochrony, powinniśmy zdecydować się na impregnat. Dokładnie spenetruje on drewno i zabezpieczy przed najpopularniejszymi zagrożeniami. Jeśli liczy się dla nas styl, to lepszym wyborem będzie lakierobejca. Jej bogata paleta barw pozwala wydobyć naturalne piękno drewnianych mebli.

Czy jest zatem jakiś kompromis? Tak – wielu producentów oferuje rozwiązania systemowe. Dzięki temu możemy zakupić impregnat oraz lakierobejcę, które idealnie ze sobą współgrają i nawzajem się uzupełniają. Jako pierwszą warstwę aplikuje się bezbarwny impregnat, a po jego wyschnięciu nakłada się kolorową lakierobejcę.

Mamy nadzieję że artykuł znacząco ułatwił ci wybór pomiędzy  lakierobejcą a impregnatem. Zachęcamy cię do sprawdzenia naszej internetowej hurtowni budowlanej.

Powrót do listy

Promocje