Izolacja akustyczna pomieszczeń - montaż przedścianki krok po kroku

20.11.2019 Sucha zabudowa

Komfort akustyczny oraz odpowiednie docieplenie, to bez wątpienia jedne z ważniejszych czynników zarówno w domowym zaciszu jak i miejscu pracy. W dzisiejszym artykule, pokażemy Wam jeden ze sposobów wykonania przedścianki z płyt gipsowo-kartonowych Knauf Akustik Plus na konstrukcji stalowej. Taka przedścianka w systemie suchej zabudowy nie tylko pomoże docieplić zimną ścianę ale przede wszystkim wygłuszy zbyt głośnych sąsiadów. Najważniejszą kwestią jest dopasowanie specyfikacji do indywidualnych potrzeb.

Przedścianka jest lekką ściana zbudowaną z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji z profili. Montuje się ją tuż przed ścianą masywną, a jej celem jest poprawienie właściwości termoizolacyjnych ściany, zmniejszenie hałasu z pomieszczeń poza ścianą lub ukrycie widocznych instalacji. W dzisiejszym artykule skupimy się na budowie ścianki, której głównym celem będzie izolacja akustyczna pomieszczenia, wykorzystamy do tego specjalne płyty Knauf Akustik Plus, które posiadają bardzo dobre parametry izolacyj.

 

Montaż przedścianki - jak wykonać?

 

Na początku określamy parametry przedścianki, którą zamierzamy zbudować. Stopień izolacyjności termicznej i akustycznej jest uzależniony od grubości wełny mineralnej zastosowanej jako wypełnienie oraz od rodzaju płyty gipsowo-kartonowej użytej jako okładzina. Im grubsza przedścianka, tym lepsze będą jej własności termoizolacyjne. Im większa masa zastosowanej płyty g-k, tym wyższa izolacyjność akustyczna.

 

Krok 1 - Wyznaczenie linii ustawienia przedścianki:


Montaż przedścianki Knauf rozpoczynamy od zaplanowania jej ustawienia. Używając kątomierza (tradycyjnego lub laserowego), wyrysowujemy punkty pod kątem prostym do ściany bocznej - to będzie punkt odniesienia. Następnie korzystając z narysowanej linii, określamy odsunięcie przedścianki od ściany masywnej, którą będziemy zabudowywać. Po wyznaczeniu dolnej linii zabudowy, przechodzimy do wyznaczania pionów. Robimy to po obu stronach ściany, za pomocą poziomnicy tradycyjnej lub laserowej.

 

Krok 2 - Montaż profili UW do podłogi i sufitu:


Na tym etapie przycinamy nożycami profile UW i obklejamy je taśmą akustyczną o szerokości 50 mm. Do stropów mocujemy profile kołkami rozporowymi 6x40. Zalecamy montaż kołków w rozstawie ok. 60 cm. W ten sposób powstanie obrys przedścianki*.

(*obrys przedścianki)

 

Krok 3 - Montaż profili CW:


Następnym krokiem jest zaplanowanie montażu profili CW. Przycinamy profile na odpowiednią długość, zostawiając około 1 cm wolnej przestrzeni. Słupki z profili CW rozmieszczamy w odstępach co 60 cm. Profile CW mocujemy również do ścian bocznych do których będzie przylegać nasza przedścianka. Montaż następuje przy użyciu kołków rozporowych 6x40. Kiedy słupki są już rozstawione, możemy przejść do ich ustawiania/pionowania. Żeby profile zostały na swoich miejscach możemy wspomóc się zwykłą taśmą klejącą. Nie należy konstrukcji łączyć na „sztywno”.

 

Krok 4 - Wypełnienie konstrukcji przedścianki wełną mineralną:


Kiedy konstrukcja jest już poskręcana, wypełniamy ją szczelnie wełną mineralną, także w przestrzeniach za profilami, jest to bardzo ważny etap, który pozwoli uzyskać odpowiednie wyciszenie wraz z płytą gipsowo-kartonową. Ważne! - wełna nie może być grubsza niż szerokość obudowy.

 

Krok 5 - Wykonanie połączenia ślizgowego:


Następnie przygotowujemy tzw. połączenie „ślizgowe”. Dzięki temu możemy kontrolować pęknięcie, które może pojawić się w samym narożniku. Połączenie wykonujemy za pomocą taśmy przekładkowej przyklejając ją przy profilu po obwodzie przedścianki.

 

Krok 6 - Montaż płyt gipsowo-kartonowych:

Ostantim etapem wykonania przedścianki jest płytowanie - czyli montaż płyt G-K. Płyty montujemy równolegle do profili w taki sposób, by połączenia płyt miały na nich podparcie. Pierwszą warstwę przykręcamy wkrętami TN 3,5x25 w rozstawie co 50 cm. Uwaga - w wysokich pomieszczeniach może zaistnieć potrzeba łączenia płyt G-K. Przesunięcie sąsiednich połączeń poziomych powinno wynosić co najmniej 40 cm. Drugą warstwę układa układa się zachowując mijankę względem pierwszej (w pionie o 60 cm w poziomie min 40 cm), drugą warstwę przykręcamy wkrętami TN 3,5x35 mm, wkręty powinny mieć rozstaw 25 cm. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, w tym konkretnym przypadku zależało nam głównie na odpowiedniej izolacji akustycznej, dlatego wykorzystaliśmy płyty specjalnie do tego przeznaczone - Knauf Akustik Plus.

 

Jak widać, przy zastosowaniu niewielu materiałów i stosunkowo niskim nakładzie pracy, możemy uzyskać bardzo zadowalający efekt. Mamy nadzieję, że poradnik pomoże Wam w budowie przedścianki dopasowanej do Waszych indywidualnych potrzeb, niezależnie czy chodzi o odpowiednią akustykę czy docieplenie istniejącej ściany.

Wszystkie produkty widoczne na filmie i opisane w tym poście, dostępne są w naszym sklepie internetowym, najważniejsze z nich znajdziecie poniżej!

Znajdź nas

Allegro Facebook