Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy
06.02.2022

Pytanie, jak fugować klinkier jest w pełni uzasadnione, ponieważ w praktyce prace przebiegają nieco inaczej niż przy wykańczaniu elewacji czy ściany standardowymi płytkami ceramicznymi. Zanim obejrzysz film czy skontaktujesz się z fachowcami, zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym wyjaśniamy, jak zrobić to prawidłowo, skutecznie i estetycznie.

 

Jak fugować klinier – podstawowe informacje

Jeżeli wiesz, w jaki sposób spoinuje się płytki ceramiczne czy gresowe, fugowanie klinkieru nie powinno być dla Ciebie szczególnie skomplikowanym wyzwaniem.

Niemniej jednak różnice dostrzega się już na etapie doboru materiałów i narzędzi, a w trakcie prac także zauważysz, że praktyka jest nieco inna. Wynika to z prostego faktu – płytki klinkierowe różnią się od gresowych i ceramicznych, a i same w sobie mogą być fugowane za pomocą dwóch metod.

Brak doświadczenia nie jest szczególną przeszkodą, choć jeśli zależy Ci na czasie lub martwisz się o efekt wizualny, na lokalnym rynku znajdziesz niejednego fachowca, który podejmie się tego typu zlecenia.

Mimo to wiele osób zastanawia się, jak fugować klinkier samodzielnie – dla własnej satysfakcji i niewątpliwych oszczędności jest to korzystny wybór.


Niniejszy poradnik ułatwi Ci przeprowadzenie prac krok po kroku. Twoim celem jest osiągnięcie estetycznego oraz trwałego rezultatu – tak jak sam klinkier cieszy się opinią ładnego i solidnego materiału wykończeniowego.

To o tyle istotne, że nadaje się on zarówno do pokrycia powierzchni wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, jako ich elewacja. W obu przypadkach założenia są te same – spoinowanie musi być przeprowadzone precyzyjnie i zgodnie z wytycznymi producentów materiałów, które stosujesz.


Zanim przejdziemy do omawiania prac krok po kroku, wspólnie przygotujmy listę niezbędnych zakupów. Na szczęście dostęp do materiałów i narzędzi jest szeroki, a ich zastosowanie nie nastręcza dodatkowych problemów i jest relatywnie łatwe, nawet dla początkujących majsterkowiczów.

Fasada, Klinkier, Przebranie, Kamienia

 

Czym fugować klinkier – lista niezbędnych narzędzi i materiałów

Choć w teorii możesz sięgnąć po uniwersalną fugę, nie jest to dobry wybór. Dużo lepiej zainwestować w specjalną fugę do klinkieru, wyprodukowaną z myślą o spoinowaniu płytek tego konkretnego typu.

Takie zaprawy są ponadto łatwe w użyciu, ponieważ ich producenci precyzyjnie tłumaczą, jakie proporcje z wodą zastosować, aby uzyskać pożądany efekt.


Samo fugowanie możesz wykonać za pomocą różnych narzędzi, a ich dobór zależy od indywidualnych preferencji, a przede wszystkim specyfiki powierzchni, która wymaga wykończenia. Do niewielkich i szybkich prac powinna wystarczyć „fugówka” – paca do fugowania – lub ewentualnie dobrze dobrana szpachelka.

Na większych przestrzeniach czynności idą sprawniej z użyciem rękawa bądź pistoletu do fugowania. Wśród innych narzędzi ułatwiających spoinowanie fachowcy wymieniają kielnię do spoin pionowych i poziomych, specjalne korytko do spoinowania czy sznurek murarski dla zachowania niezbędnej precyzji.


Podkreślmy znaczenie porządku w trakcie prac. Przygotuj pojemnik do wykonania zaprawy czy szczotkę i gąbkę do czyszczenia powierzchni. Na końcu potrzebujesz też skrobaka do fug albo optymalnie dobranej szczotki.

Fasada, Klinkier, Dachówka, Tło, Szablon

Podsumowując ten wątek, oto lista niezbędnych materiałów, akcesoriów i narzędzi do fugowania klinkieru:

  • fuga do klinkieru,
  • szpachelka, paca, rękaw lub pistolet do fugowania,
  • sznurek murarski,
  • korytko do spoinowania,
  • kielnia do spoin poziomych i pionowych,
  • szczotka i gąbka,
  • skrobak do fug.


Fugi i zaprawy do klinkieru, a także praktyczne narzędzia i akcesoria znajdziesz w asortymencie sklepu internetowego Mal-Drew. Zamów je w atrakcyjnej cenie i miej pewność, że to właściwie wyselekcjonowane, wysokojakościowe produkty, których potrzebujesz w trakcie planowanych prac.

 

Kiedy zacząć prace i którą metodę wybrać?

Załóżmy, że masz już niezbędne materiały i narzędzia, a płytki klinkierowe znajdują się na powierzchni. Nie spiesz się! Od momentu wykonania elewacji czy pokrycia ścian wewnętrznych musi minąć ok. 7-14 dni, zanim przejdziesz do spoinowania. Zadbaj o to, żeby przez ten czas cała powierzchnia była chroniona przed zamoknięciem.


Już na etapie zakupów zwróć uwagę na jakość wykonania produktów. Na efekt wizualny oraz wytrzymałość powierzchni wpływa zarówno standard samych płytek klinkierowych, jak i wybranej fugi.


Pora przejść do wyjaśnienia, jak fugować klinkier. Zasadniczo wyróżnia się dwie metody:

  • suchą (inaczej półsuchą), która polega na przygotowaniu gęstej zaprawy przy użyciu niewielkiej ilości wody,
  • mokrą (inaczej „szlamowanie”), która polega na wykonaniu rzadkiej zaprawy z dużą ilością wody.


Fugowanie klinkieru na sucho jest nieco trudniejsze i bardziej czasochłonne ze względu na kwestię rozprowadzania gęstej zaprawy, ale rezultat jest wyjątkowo estetyczny. Z kolei „szlamowanie” przyspiesza pracę, bo rzadka zaprawa z łatwością wypełnia spoiny.

Jednak minusem jest fakt, że na mokro nie można fugować chropowatych płytek klinkierowych, do których struktury mogłaby dostać się tak rzadka masa. Innymi słowy, szlamowanie wchodzi w grę jedynie w przypadku gładkiego, szczelnego klinkieru, np. pokrytego glazurą lub szkliwem.

Ceglana Ściana, Cegły Klinkierowe

 

Niezbędne informacje – jak fugować klinkier

Szukasz informacji, jak fugować klinkier, dlatego zachęcamy do uważnego zapoznania się z naszymi poradami, które zgromadziliśmy poniżej. Oto najlepsze praktyki oraz błędy, których warto się wystrzegać.


Istotną kwestią jest szerokość spoiny między płytkami klinkierowymi, która według fachowców powinna wynosić przynajmniej 10 mm, czyli więcej, niż praktykuje się przy wykańczaniu powierzchni standardowymi płytkami ceramicznymi.


Fuga musi dotykać zaprawy, dlatego tak ważne jest jej precyzyjne umieszczenie w spoinie, w związku z czym fachowcy korzystają z rękawów, pistoletów czy fugówek. Jednocześnie niech naniesiona masa delikatnie wystaje za okładzinę.
Fasada, Klinkier, Dachówka, Płytka, Tło

Zaczynaj od spoin pionowych, dopiero w następnej kolejności zajmij się poziomymi. Użyj wspomnianego wcześniej korytka, żeby docisnąć wypełnione spoiny, a później zbierz nadmiar i wyrównaj naniesiony materiał.


Kluczowe jest mocne dociśnięcie i precyzyjne wygładzenie. Błędy popełniane na tym etapie skutkują widocznymi nierównościami, które psują efekt wizualny. Do oczyszczania klinkieru po przeprowadzeniu prac wystarczy użyć miękkiej szczotki – zwróć jednak uwagę, żeby wszystkie wykonywane ruchy były delikatne, tak aby fuga nie przyklejała się do włosia.

Fasada, Klinkier, Dachówka, Płytka, Tło

 

Fugowanie klinkieru – co jeszcze warto wiedzieć?

  • Dokładne wytyczne dotyczące działania fugi znajdziesz w opisie konkretnej zaprawy.
  • Fugi do klinkieru są dostępne w różnych kolorach – np. szarym czy brązowym. Daje to możliwość estetycznego wykończenia pod kątem barwy i stylistyki wybranych płytek.
  • Fachowcy rekomendują zazwyczaj wybór metody na sucho (inaczej półsucho).
  • Zakończeniem prac jest moment związania fugi. Tempo tego procesu zależy m.in. od czynników zewnętrznych, szczególnie gdy mowa o zewnętrznej elewacji budynku narażonej na działania atmosferyczne.
  • Do czyszczenia fugi klinkieru i samych płytek można zastosować m.in. specjalistyczne preparaty dostępne na rynku. Należy pamiętać o regularnej pielęgnacji i konserwacji materiału, aby nie doprowadzić do pogorszenia wyglądu i trwałości powierzchni.
  • Bardzo ważnym momentem prac jest zbieranie nadmiaru fugi i jej wyrównywanie. Wygładzenie nie będzie możliwe po związaniu zaprawy spoinowej.
  • Rekomendujemy unikanie pozornych oszczędności, np. poprzez zakup fugi uniwersalnej czy stosowanie innych narzędzi niż rekomendowane przez fachowców. Niska jakość materiałów czy praktyczne błędy podczas pracy zmuszą Cię do znacznie szybszych, a co za tym idzie, kosztowniejszych poprawek oraz dodatkowych, niepotrzebnych czynności.

Fasada, Klinkier, Dachówka, Tło, Szablon

Przejdźmy do podsumowania. Wiesz już, jak fugować klinkier, być może dodatkowy film czy poradnik nie będą Ci już potrzebne, choć zawsze zachęcamy do zbierania jak najszerszej, praktycznej wiedzy.


Zapraszamy również do przeczytania naszego artykułu: "Jak odnowić klinkier z zaprawy po fugowaniu"

W tym tekście znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące odnawiania klinkieru i przywrócenia mu pierwotnego blasku



Pamiętaj, że przy użyciu materiałów i narzędzi ze sklepu internetowego Mal-Drew prace prowadzone krok po kroku przynoszą estetyczny i trwały, czyli pożądany efekt. Powodzenia!

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, mamy nadzieję, że będzie on przydatny. Zapraszamy również do naszego sklepu internetowego.

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!