Jak pomalować ściany farbami KABE? Kompletny poradnik.

22.04.2020 Chemia budowlana

Znasz to drażniące uczucie, kiedy już wiesz, że ściany w Twoim domu muszą zostać odświeżone? A może dopiero przymierzasz się do pierwszego malowania i zastanawiasz się jak to zrobić? Nasz kompletny poradnik pomoże Ci zaplanować i przeprowadzić prace krok po kroku. 

Dowiesz się:

- Jak przygotować podłoże do malowania tak, aby potem się nie denerwować?
- Jaką farbę wybrać zależnie od pomieszczenia, żeby nie zepsuć efektów pracy?
- Jak pomalować ściany raz a porządnie?

Po co to w ogóle gruntować? 

Bez odpowiedniego przygotowania powierzchni cała praca, którą poświęcisz na malowanie może pójść na marne. Nie chcesz chyba, aby farba łuszczyła się lub odchodziła ze ściany? Jeśli nie jesteś masochistą i takie efekty Cię nie interesują, w tym wpisie dowiesz się, jak dobrze przygotować podłoże.

Jeśli jednak czytanie Cię przeraża, to przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie poniższy filmik:

Uwaga! Szybka porada: 
Kabe aqualit to podkład gruntujący, którego potrzebujesz.

Jaką farbę wybrać?

Podstawowym pytaniem jakie musisz sobie teraz zadać to: co właściwie chcę pomalować? Od tego zależy, czy pochwalisz się efektami pracy podczas najbliższej domówki, a Twoi sąsiedzi będą pałać zazdrością, czy też raczej będziesz płakać w kącie i zastanawiać się nad sensem życia. 

Musisz wiedzieć, że użycie nieodpowiedniej farby może przynieść tragiczne skutki. W tym artykule wskazujemy jaki preparat użyć do danego pomieszczenia. Ponownie, jeśli masz jakiś problem z czytaniem to na spokojnie możesz obejrzeć poniższy filmik:


Szybki skrót poniżej. 

Uwaga! Mała podpowiedź: kliknij w nazwę produktu a przejdziesz bezpośrednio do opisu artykułu w naszym sklepie internetowym.

1. Bez zbędnego gadania, po prostu uniwersalna i najlepsza farba do pokoju:

- Farba dyspersyjno-krzemianowa AQUATEX.

2. Dwa najważniejsze miejsca w domu: kuchnia i łazienka. Czyli ściany, które pewnie zabrudzisz a potem będziesz próbować je umyć. Ten specyfik na to pozwala (magia!):

- Farba lateksowa o najwyższej odporności na szorowanie na mokro: PROFILATEX.

3. Powierzchnie nad głową, czyli sufity oraz ściany z intensywnym oświetleniem naturalnym: 

TOP WHITE-ANTI-REFLEX, czyli farba tak biała, że nie zauważysz na niej nawet niedźwiedzia polarnego. 

 

Malowanie farbami KABE raz a porządnie

Podamy Ci teraz parę ważnych wskazówek dotyczących malowania. Możesz je zapamiętać albo gdzieś zapisać. Tylko nie na dłoni, to się zmaże (serio!). Generalnie, w procesie malowania nie ma jakiejś większej filozofii, ale musisz pamiętać o:

  1. Dobrym zabezpieczeniu, za pomocą taśmy i folii malarskiej, podłogi i innych miejsc, które nie chcesz zbrudzić.
  2. Następnie sumiennie przygotuj powierzchnię i wybierz odpowiednią farbę, o czym wspomnieliśmy już wyżej. Bez tego nie ma co ruszać dalej. 
  3. Potem musisz wybrać swój oręż, czyli wałek lub pędzel, a najlepiej oba. Wałek do większych powierzchni, a pędzel do trudniej dostępnych miejsc. Im bardziej podłoże, które chcesz pomalować jest gładsze, tym krótsze runo (poszycie wałka) powinieneś wybrać. Jeśli jest nierówne to wybierz grubsze. 
  4. Pamiętaj! Dobrze wymieszaj posiadany preparat. Puszkę wstrząśnij, a duże wiadro wymieszaj, ale nie drewnianą kuchenną łyżką lub patykiem spod drzewa. Zrób to dobrze używając wiertarki z mieszadłem. Następnie wlej trochę farby do kuwety malarskiej (nie, to nie ta od kota) lub do mniejszego wiaderka. Resztę zamknij, by niepotrzebnie nie schła. Jeśli musisz to rozcieńcz farbę, ale zgodnie z zaleceniami producenta. No chyba, że chcesz oblecieć jednym wiadrem cały dom…
  5. Dobra, teraz już konkrety. Malowanie zacznij od sufitu, pamiętając, aby malować najpierw prostopadle, a potem równolegle względem okna w pokoju. Następnie zajmij się wszystkimi narożnikami i innymi trudnymi miejscami, do których dotrzesz za pomocą pędzla. Pamiętaj, aby nie robić przerw w połowie i od razu malować całą ścianę. Ruchy wałkiem wykonuj długie, jednostajne i pod delikatnym skosem. Możesz sobie wyobrazić, że robisz ścianie masaż. Dobrze by było gdyby poszczególne malowane fragmenty nachodziły na siebie, wtedy unikniesz śladów wałka.
  6. Jeśli bawisz się w Picasso i Twoja ściana będzie miała inny kolor niż sufit, to masz do wyboru dwie opcje. Pierwsza polega na tym, że linia łączenia jest na krawędzi sufit-ściana i wykonujesz ją wtedy gdy krawędź ta jest idealne równa na wszystkich malowanych powierzchniach. W przeciwnym razie końcowy efekt będzie nieestetyczny. Druga opcja to wykonanie białego paska na ścianie pod sufitem. Aby wszystko poszło dobrze biały pasek musi być równy a jego szerokość powinna być optycznie dobrana do szerokości malowanego pomieszczenia. Odcięcie wykonuje się przy użyciu taśmy malarskiej, którą rozciąga się od rogu do rogu pokoju i zdejmuje niż farba zaschnie. Dzięki temu unikniesz zniszczenia naniesionej warstwy.
  7. Ostatnia i niemniej ważna wskazówka to sprzątanie, czyli znienawidzony przez wielu krok kończący każdą pracę remontowo-budowlaną. Gdy już naniesiesz wszystkie potrzebne warstwy farby warto dać jej odpocząć i poczekać, aż wyschnie. Potem możesz wnieść już wszystkie wcześniej wyniesione graty oraz przykręcić np. oprawki gniazdek.


Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi malowanie ścian już nie ma przed Tobą tajemnic. Jeśli jednak masz jakieś pytania to zachęcamy do kontaktu z nami. Zapraszamy Cię również do naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziesz szeroką ofertą materiałów i narzędzi budowlanych w cenach, które nie wyczyszczą Twojego portfela. 

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook