Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Jak pomalować ściany farbami KABE? Kompletny poradnik.

22.04.2020


Malowanie ścian wcale nie musi być takie trudne. Wystarczy że odpowiednio się do tego przygotujemy! Częstym problemem podczas wykańczania ścian jest powstawanie nieestetycznych smug, jednak bardzo łatwo temu zapobiec za sprawą kilku rad, które poznasz poniżej.
 

Po przeczytaniu naszego artykułu przygotowanie powierzchni do malowania, wybór farby czy właściwe oddzielenie sufitu od ściany nie będzie dla ciebie żadnym problemem! 
 

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak przygotować podłoże do malowania tak, aby potem się nie denerwować?
  • Jakie farby wewnętrzne będą odpowiednie?
  • Jak pomalować ściany raz a porządnie?
  • Jak wykorzystać wałki podczas malowania?
  • Jak wybierać odpowiednie pędzle?

Jeżeli planujesz malować mieszkanie, jesteś we właściwym miejscu. Nie pomijaj tego artykułu.

 

Po co to w ogóle gruntować? 

Bez odpowiedniego przygotowania powierzchni cała praca, którą poświęcisz na malowanie może pójść na marne. Nie chcesz chyba, aby farba łuszczyła się lub odchodziła ze ściany? Jeśli nie jesteś masochistą i takie efekty Cię nie interesują, w tym wpisie dowiesz się, jak dobrze przygotować podłoże.
 

Jeśli jednak czytanie Cię przeraża, to przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie poniższy filmik:

Uwaga! Szybka porada: 

Kabe aqualit to podkład gruntujący, którego potrzebujesz.
 

Jaką farbę wybrać?

Podstawowym pytaniem jakie musisz sobie teraz zadać to: co właściwie chcę pomalować? Od tego zależy, czy pochwalisz się efektami pracy podczas najbliższej domówki, a Twoi sąsiedzi będą pałać zazdrością, czy też raczej będziesz płakać w kącie i zastanawiać się nad sensem życia. 
 

Musisz wiedzieć, że użycie nieodpowiedniej farby może przynieść tragiczne skutki. W tym artykule wskazujemy jaki preparat użyć do danego pomieszczenia.
 

Ponownie, jeśli wolisz oglądanie od czytania to na spokojnie możesz obejrzeć poniższy filmik:

Szybki skrót poniżej. 

Uwaga! Mała podpowiedź: kliknij w nazwę produktu a przejdziesz bezpośrednio do opisu artykułu w naszym sklepie internetowym.

1. Bez zbędnego gadania, po prostu uniwersalna i najlepsza farba do pokoju:

- Farba dyspersyjno-krzemianowa AQUATEX.

2. Dwa najważniejsze miejsca w domu: kuchnia i łazienka. Czyli ściany, które pewnie zabrudzisz a potem będziesz próbować je umyć. Ten specyfik na to pozwala (magia!):

- Farba lateksowa o najwyższej odporności na szorowanie na mokro: PROFILATEX.

3. Powierzchnie nad głową, czyli sufity oraz ściany z intensywnym oświetleniem naturalnym: 

- TOP WHITE-ANTI-REFLEX, czyli farba tak biała, że nie zauważysz na niej nawet niedźwiedzia polarnego. 
 

Jak malować ściany?

Podstawą jest odpowiednie przygotowanie podłoża, musimy upewnić się że powierzchnia na której chcemy malować jest równa, nie występuje na niej grzyb ani co gorsza tłuste plamy.
 

Przed malowaniem powinniśmy dokładnie umyć ścianę i pozbyć się możliwych starych, odstających czy łuszczących się powłok malarskich.
 

Co w przypadku kiedy znajdziemy takie defekty jak pleśń czy grzyb? W takim momencie należy na takie miejsca nałożyć odpowiedni środek grzybobójczy oraz ponownie przemyć powierzchnię czystą wodą.
 

Kiedy ściany i sufit całkowicie wyschną, należy uzupełnić ewentualne nierówności, rysy i spękania masą szpachlową. Następnie wyrównujemy i odpylamy podłoże i w tym momencie możemy już przystąpić do malowania!

 

Technika malowania

Sama technika malowania jest także bardzo istotna, od tego zależy jak nasze ściany będą się prezentować, czy nie wystąpią na nich nieestetyczne smugi i inne niedoskonałości.
 

Malowanie rozpocznij od dokładnego wymieszania farby i zapoznania się z jej specyfikacją oraz instrukcją. Jeżeli planujesz malowanie sufitu, pamiętaj aby zrobić to w pierwszej kolejności, koniecznie zanim zabierzesz się za ściany.
 

Najistotniejsze podczas malowania jest oczywiście właściwe pokrycie powierzchni, aby tak się stało musimy podczas malowania sufitu, tworzyć równolegle pasy w taki sposób żeby kierować wałek od najlepiej oświetlonej krawędzi, ku tej ciemniejszej. Malując, musimy zwrócić uwagę na to aby pasy na siebie nie nachodziły.
 

Pomiędzy pasami nie mogą występować żadne odstępy. Po pomalowaniu sufitu, możemy zabrać się za nałożenie farby w narożnikach ścian a następnie za pomalowanie przestrzeni tuż przy suficie oraz przy listwach podłogowych - najlepiej za pomocą naprawdę niewielkiego pędzla. Nie zapomnijmy też o nałożeniu farby w trudno dostępnych miejscach np. przy gniazdkach czy framugach.

 

Nakładanie farby

Jak już zadbaliśmy o powyższe elementy, możemy zająć się pokrywaniem farbą największych powierzchni ścian. Ważne jest, aby nabierać farbę na wałek w sposób obfity, a kolejno nie dociskać go za mocno do podłoża.
 

Podczas malowania wałek powinniśmy przesuwać po ścianie od góry, do dołu. Pamiętać należy również, aby ewentualnych poprawek dokonywać dopiero po wyschnięciu farby, a jeżeli ściany po pierwszym malowaniu będą tego wymagać, nałożyć farbę ponownie.
 

Kiedy skończymy pracę nad tymi powierzchniami, koniecznie odrywamy taśmę malarską od podłoża. 
 

Jak malować ściany na styku z sufitem?

Początkowo powinniśmy odpowiednio wszystko zaplanować i przede wszystkim wyznaczyć zakres ścian i sufitu. W tym zakresie prac nie obędzie się bez akcesoriów, jedną z niezbędnych będzie z pewnością taśma malarska, za której pomocą wyznaczymy właściwie krawędzie i zakryjemy brzegi koloru, który już wcześniej nanieśliśmy. 

 

Taśma malarska 

Takie rozwiązanie pomoże nam w jak najlepszy sposób zabezpieczyć wcześniej pomalowaną powierzchnię. Co ważne nie jest to również kosztowne, a efekt będzie taki jak sobie zaplanowaliśmy.
 

Po skończonym malowaniu od razu należy ściągnąć taśmę zabezpieczającą! Następnie czekamy aż farba wyschnie, zanim zabierzemy się za kolejne prace.
 

Warto sobie zdawać sprawę że tradycyjnie malowanie sufitu na kolor obnaży wszelkie nierówności i niedociągnięcia także w takich możliwych może pozostać dostępny pod sufitem 3-5 cm pasek w kolorze sufitu, zagwarantuje nam to że nie dostrzeżemy żadnych rażących nierówności.

 

Wałek do odcinania sufitu

Kolejną rzeczą która z pewnością nam się przyda, będzie wałek odcinający, za co on odpowiada? Wałek do odcinania sufitu wyposażony został w specjalny ogranicznik, który umożliwi nam bardzo precyzyjne prowadzenie narzędzia oraz uzyskanie doskonale równej linii.
 

Wybierając wałek, koniecznie pod uwagę musimy wziąć kilka istotnych czynników: wielkość i strukturę malowanej powierzchni, efekt, który chcemy uzyskać, oraz rodzaj farby, której planujemy użyć.
 

Odpowiednio wybrany do naszych potrzeb, dobry wałek odcinający mocno ułatwi pracę przy malowaniu ścian i sufitów.
 

Narzędzie to pozwala bowiem na uniknięcie nieestetycznych smug, zachlapań i zacieków, a dodatkowo ogranicza zużycie farby do minimum. Poświęćmy więc kilka minut, żeby dobrze przemyśleć jego wybór.

 

 

 

Miarka i poziomica

Kolejnym etapem jest wyposażenie się w miarkę i poziomice, bez których nie mamy prawa rozpocząć prac nad malowaniem ścian i sufitów. Te narzędzia niezbędne są do wszelkich pomiarów i ustalenia czy powierzchnia na której podejmiemy się pracy wykończeniowej jest równa.
 

Poziomica laserowa 

Tradycyjne poziomice cieczowe ciągle cieszą się dużą popularnością, jednak coraz częściej sięgamy po ich bardziej nowoczesne odmiany wykorzystujące światło laserowe.
 

W poziomicach tego typu rolę libelki przejmuje wiązka światła laserowego. Urządzenia te najlepiej sprawdzają się wewnątrz pomieszczeń, na zewnątrz musimy wybrać taką porę by laser był widoczny niestety często dzienne światło powoduje że nie widać go zbyt dobrze.
 

Laserowe poziomice sprawdzą się do wyznaczania pionowych i poziomych linii oraz przy omawianym malowaniu ścian i sufitów i tapetowania. Narzędzia te doskonale sprawdzają się do wskazywania pionu i poziomu kilku osobom jednocześnie, co jest szczególnie przydatne podczas bardziej zaawansowanych prac budowlanych.
 

Drabina

Podczas malowania sufitów powinniśmy również zadbać o swoje bezpieczeństwo, z tego względu odradzamy stawanie na wszelkiego rodzaju stołkach czy krzesłach ich wytrzymałość pozostawia sporo do życzenia.
 

Ponadto pracując w tak niewygodnej pozycji, wyciągając się do sufitu z niestabilnego stołka możemy nabawić się nieprzyjemnych urazów kręgosłupa i zakwasów, czego na pewno chcielibyśmy uniknąć.
 

W tym celu warto wyposażyć się w średnio półkową drabinę, odpowiadającą naszym potrzebom. W tym wypadku jest to malowanie sufitu w domu czy mieszkaniu więc warto wyposażyć się niedużą drabinkę.

 

Jak malować ściany wałkiem?

Jednym z najchętniej wybieranych narzędzi do malowania jest wałek, nie bez przyczyny! Ten artykuł zapewnia nam niezwykłą wygodę podczas pracy i nie sprawia większych problemów w obsłudze.
 

Aby właściwie pomalować ściany i być zadowolonym z efektów przede wszystkim zapoznajmy się z narzędziem wykorzystywanym do tego przedsięwzięcia. W miarę możliwości wałek dobierajmy do powierzchni, na którą będziemy nanosić farbę. Im bardziej jest ona chropowata, tym dłuższe włosie powinien mieć wałek.
 

Nie kierujmy się jednak samą długością, równie istotna jest gęstość runa. Im większa, tym lepiej będzie ono chłonąć farbę i pigment, co zdecydowanie ułatwi nam pracę.

 

Jak malować ściany aby nie było smug?

To, czy farba będzie równą, cienką warstwą pokrywała powierzchnię ścian tworząc jednorodną powłokę, zależy w dużej mierze od podłoża. Właściwe przygotowanie polega na naprawie ubytków oraz pokryciu gruntem.
 

Dzięki temu wyrównana zostaje chłonność ścian na całej jej powierzchni co jest gwarancją właściwej aplikacji farby. Aby na pomalowanej przez nas ścianie nie znalazły się żadne smugi, musimy każdorazowo nabierać na wałek podobną ilość farby i nakładać ją wykonując te same długie ruchy góra-dół.

 

Dlaczego powstają smugi?

Zbyt małe ilości farby oraz chaotyczne ruchy wałka to jedne z najczęstszych przyczyn powstawania smug na powierzchni ścian. Często przyczyną jest sam sprzęt.

Nowy wałek może podczas malowania pozostawiać na ścianie fabryczne resztki runa i tym samym szpecić efekt naszych starań. Przed rozpoczęciem prac dobrze jest więc wałek namoczyć w wodzie i mocno odwirować aby zapobiec takiej sytuacji.
 

Pamiętając o tym możemy być niemal pewni że na naszych ścianach nie powstaną żadne nieestetyczne smugi.

Jak malować już pomalowane ściany?

Malowanie ściany to nic trudnego, jednak ponowna praca na tej samej powierzchni wymaga już nieco innego przygotowania, jak zatem zabrać się za nałożenie kolejnej warstwy farby w wybranym pomieszczeniu?
 

 W pierwszej kolejności musimy dokładnie umyć ścianę oraz pozbyć się wszystkich luźnych fragmentów po poprzednim malowaniu.
 

Potem gdy to już mamy za sobą możemy zabrać się za wyrównanie ubytków ścian, pozbyciu się wspomnianych wcześniej tłustych plam itp.
 

Jeżeli nasza powierzchnia wcześniej była pomalowana na intensywny kolor, w celu jej przykrycia możemy a nawet powinniśmy wykorzystać tzw. farby podkładowe.
 

Takie farby sprawią że poprzedni kolor nie będzie prześwitywał a pomalowanie ściany na wybrany kolor będzie po prostu znacznie łatwiejsze!

 

 

Malowanie farbami KABE raz a porządnie

Podamy Ci teraz parę ważnych wskazówek dotyczących malowania. Możesz je zapamiętać albo gdzieś zapisać. Tylko nie na dłoni, to się zmaże (serio!). Generalnie, w procesie malowania nie ma jakiejś większej filozofii, ale musisz pamiętać o:
 

Zabezpieczenie i przygotowanie powierzchni 

Ważne jest przede wszystkim dobre zabezpieczenie, za pomocą taśmy i folii malarskiej, podłogi i innych miejsc, których nie chcemy zbrudzić.
 

Następnie sumiennie przygotuj powierzchnię i wybierz odpowiednią farbę, o czym wspomnieliśmy już wyżej. Bez tego nie ma co ruszać dalej. 

 

 

Odpowiedni wybór narzędzi 

 

Potem musisz wybrać swój oręż, czyli wałek lub pędzel, a najlepiej oba. Wałek do większych powierzchni, a pędzel do trudniej dostępnych miejsc.
 

Im bardziej podłoże, które chcesz pomalować jest gładsze, tym krótsze runo (poszycie wałka) powinieneś wybrać. Jeśli jest nierówne to wybierz grubsze. 

 

Przygotowanie farby i preparatów

 

Pamiętaj! Dobrze wymieszaj posiadany preparat. Puszkę wstrząśnij, a duże wiadro wymieszaj, ale nie drewnianą kuchenną łyżką lub patykiem spod drzewa. Zrób to dobrze używając wiertarki z mieszadłem.
 

Następnie wlej trochę farby do kuwety malarskiej (nie, to nie ta od kota) lub do mniejszego wiaderka. Resztę zamknij, by niepotrzebnie nie schła. Jeśli musisz to rozcieńcz farbę, ale zgodnie z zaleceniami producenta. No chyba, że chcesz oblecieć jednym wiadrem cały dom…

 

Technika malowania

 

Dobra, teraz już konkrety. Malowanie zacznij od sufitu, pamiętając, aby malować najpierw prostopadle, a potem równolegle względem okna w pokoju. Następnie zajmij się wszystkimi narożnikami i innymi trudnymi miejscami, do których dotrzesz za pomocą pędzla.
 

Pamiętaj, aby nie robić przerw w połowie i od razu malować całą ścianę. Ruchy wałkiem wykonuj długie, jednostajne i pod delikatnym skosem. Możesz sobie wyobrazić, że robisz ścianie masaż. Dobrze by było gdyby poszczególne malowane fragmenty nachodziły na siebie, wtedy unikniesz śladów wałka.

 

Oddzielenie sufitu od ściany

 

Jeśli bawisz się w Picasso i Twoja ściana będzie miała inny kolor niż sufit, to masz do wyboru dwie opcje. Pierwsza polega na tym, że linia łączenia jest na krawędzi sufit-ściana i wykonujesz ją wtedy gdy krawędź ta jest idealne równa na wszystkich malowanych powierzchniach.
 

W przeciwnym razie końcowy efekt będzie nieestetyczny. Druga opcja to wykonanie białego paska na ścianie pod sufitem. Aby wszystko poszło dobrze biały pasek musi być równy a jego szerokość powinna być optycznie dobrana do szerokości malowanego pomieszczenia.
 

Odcięcie wykonuje się przy użyciu taśmy malarskiej, którą rozciąga się od rogu do rogu pokoju i zdejmuje niż farba zaschnie. Dzięki temu unikniesz zniszczenia naniesionej warstwy.

 

Porządek na miejscu pracy

 

Ostatnia i niemniej ważna wskazówka to sprzątanie, czyli znienawidzony przez wielu krok kończący każdą pracę remontowo-budowlaną.
 

Gdy już naniesiesz wszystkie potrzebne warstwy farby warto dać jej odpocząć i poczekać, aż wyschnie. Potem możesz wnieść już wszystkie wcześniej wyniesione graty oraz przykręcić np. oprawki gniazdek.
 

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi malowanie ścian już nie ma przed Tobą tajemnic!
 

Jeśli jednak masz jakieś pytania to zachęcamy do kontaktu z nami. Zapraszamy Cię również do naszego sklepu internetowego (prawy górny róg), gdzie znajdziesz szeroką ofertą materiałów i narzędzi budowlanych w cenach, które nie wyczyszczą Twojego portfela. 


 

Powrót do listy