Jak wykonać imitację drewna na elewacji krok po kroku

11.10.2019 Materiały budowlane

Drewno jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Jest to jednocześnie jeden z najdroższych surowców, oprócz tego wymaga regularnej konserwacji. 

Piękno naturalnego drewna oraz niezawodne cechy tynku powodują coraz częstszy wybór alternatywy – imitacji deski na elewacji. W tym artykule wyjaśnimy jak szybko i skutecznie stworzyć efekt imitacji drewna.
Drewno jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Jest to jednocześnie jeden z najdroższych surowców, oprócz tego wymaga regularnej konserwacji. 

Piękno naturalnego drewna oraz niezawodne cechy tynku powodują coraz częstszy wybór alternatywy – imitacji deski na elewacji. W tym artykule wyjaśnimy jak szybko i skutecznie stworzyć efekt imitacji drewna.

 

Imitacja drewna na elewacji – podstawowe informacje

Imitacja jest alternatywą stosowaną, aby uniknąć wad naturalnego materiału. Bez wątpienia największymi zaletami są – mała nasiąkliwość oraz brak porostu pleśnią i glonami. Oprócz tego materiały wykorzystywane przy imitacji drewna są przeważnie niepalne, trudnozapalne lub samogasnące.
 
Warto wspomnieć, że przy wykonywaniu imitacji małą wadą może być powtarzalność wzoru, co może być widoczne z bliska.  Jest jednak sposób aby zniwelować powtarzający się wzór - matryca ze wzorem może być obrócona o 180 stopni co pozwoli na urozmaicenie. Nie zawsze imitacje są tańsze od drewna naturalnego (mowa tutaj o pospolitych gatunkach drzew jak np. sosnowe). Nie oznacza to jednak, że końcowe koszty będą wyższe – nie możemy zapominać o prostszym montażu i łatwiejszej eksploatacji.
 
 

Tworzenie efektu deski elewacyjnej – krok po kroku

 

1. Przygotowanie podłoża i gruntowanie

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, należy zadbać o to by podłoże było suche, stabilne i bez zanieczyszczeń. Imitacja deski może być wykonana na podłożach typowych dla tynków mineralnych-betonowych, tradycyjnych tynkach oraz podłożach gipsowo-kartonowych itp. (więcej informacji dotyczących podłoża jest opisana przez producenta na opakowaniu).
 
Jeżeli stan podłoża nie pozwala na wykonanie wzoru ze względu na szkody bądź ubytki należy najpierw naprawić jego powierzchnię.
Odpowiednio przygotowane podłoże należy dokładnie zagruntować, wykorzystując podkład tynkarski THERMAGrunt nanoSN pod tynk silikonowy THERMATynk nanoSN modelowy o uziarnieniu 0,5mm. 
Gruntowanie można wykonać za pomocą pędzla malarskiego lub wałka.
 
 

2. Nakładanie tynku

Do nakładania tynku należy użyć modelowego THERMATynk nanoSN, który dostarczany jest w wiaderkach 25kg jako gotowa masa, którą przed nakładaniem należy powoli wymieszać wiertarką wolnoobrotową. Tynk powinien być nakładany na ściany przy użyciu kielni oraz pacy wykonanej ze stali nierdzewnej.
 
Grubość nałożonego tynku powinna wynosić około 5mm i dlatego najlepiej posłużyć się zębatą pacą o grubości 8mm. Po tym procesie powierzchnię należy dokładnie wygładzić przy użyciu pacy stalowej. Przed przystąpieniem do odbijania wzoru deski, należy zadbać o to aby powierzchnia była wstępnie związana, ale nie wyschnięta.
 

3. Wykorzystanie matrycy

Do wykonania imitacji deski służy specjalna matryca silikonowa o wymiarach 2m x 20cm. Matryca jest wielokrotnego użytku i w celu zapewnienia jej długotrwałego wykorzystania, przed użyciem należy ją dokładnie pokryć środkiem antyadhezyjnym Arsanit Arte-Zion.
 
 
Przy tym etapie prac niezbędne będą przynajmniej 2 osoby. Silikonową matrycę należy rozwinąć, trzymając tak, by jak najmniej ingerować w zaaplikowany środek antyadhezyjny. Matrycę trzeba przyłożyć do powierzchni, zaczynając od krawędzi, rozwijając. Następnym krokiem jest wałkowanie powierzchni matrycy (lekko dociskając), w tym przypadku najlepiej sprawdzi się wałek do tapet.
 
Po przewałkowaniu powierzchni należy ostrożnie oderwać matrycę od ściany, jednocześnie uważając aby nie uszkodzić odbitego wzoru.
Czynność powtarzamy na kolejnych fragmentach elewacji, wykorzystując różne wzory matrycy oraz obracając je w celu urozmaicenia powstałego wzoru. Jeżeli po oderwaniu matrycy od tynku, tynk zacznie przywierać do matrycy – należy ponownie zastosować środek antyadhezyjny.
 

4. Tworzenie rowków między deskami

Po około 4 godzinach od czasu odciśnięcia szablonu, można wykonywać w tynku rowki przypominające szczeliny (fugi) między deskami. Do wykonania fug służą również listwy naklejane, które przykleja się jako szablon podczas nakładania tynku, a po około 4 godzinach odkleja od masy tynkarskiej.
Fugi wykonuje się na półtwardym tynku – nie można tego robić, gdy tynk jest jeszcze mokry. Należy również zwrócić uwagę, by głębokość fugi nie była zbyt duża i by nie uszkodzić warstwy bazowej z siatką.
 

5. Wykończenie

Po całkowitym wyschnięciu tynku, należy starannie przeszlifować nierówności, tak aby nie uszkodzić odbitego wzoru. Po przeszlifowaniu powierzchni należy oczyścić całą powierzchnię i przygotować pod impregnację.
 

6. Impregnacja

Etap impregnowania tynku preparatem ARSANIT Arte-WooDer, powinien nastąpić po całkowitym wyschnięciu i związaniu tynku, lecz nie wcześniej niż 2-3 dni od jego nałożenia.
 
Impregnat koloryzujący ARSANIT Arte-WooDer jest dostępny w 8 oryginalnych barwach. Nakładanie najlepiej przeprowadzić za pomocą pędzla malarskiego – dokładnie wcierając impregnat w podłoże. Należy nałożyć minimum 2 warstwy, przy czym drugą warstwę nakładamy dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej.
 
Dla uzyskania lepszego efektu uwydatnienia słoi, drugą warstwę można przed jej wyschnięciem delikatnie przetrzeć gąbką.
W trakcie wykonywania wszystkich prac, elewacja powinna być zabezpieczona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak deszcz, promienie słoneczne lub silny wiatr.
 
 
Mamy nadzieję, że poradnik przybliżył Wam nieco proces powstawania efektu deski elewacyjnej na elewacji. Wszystkie produkty opisane w poradniku możecie zakupić w naszym sklepie internetowym. Działamy na rynku od 30 lat i oferujemy jedynie sprawdzone produkty (w rozsądnych cenach).
 
 
 
 

Znajdź nas

Allegro Facebook