Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Jak wykonać wylewkę samopoziomującą – poradnik krok po kroku

30.07.2022

Sprawdź, jak od A do Z powinna zostać przeprowadzona wylewka samopoziomująca. Dowiedz się, jak zrobić krok po kroku wszystko, co potrzebne do uzyskania oczekiwanego rezultatu!

Przydatne materiały i narzędzia:

 

 

Przygotowanie powierzchni

Przed rozpoczęciem właściwych prac, zanim zacznie się wylewanie posadzki w formie zaprawy wyrównującej, należy zadbać o właściwe przygotowanie podłoża, na którym czynności będą wykonane. Jak się za to zabrać? Pierwszym krokiem jest pozbycie się wszelkich ciał obcych i materiałów zalegających na powierzchni, jak np. zaschnięte farby czy kleje. Przy użyciu odpowiednich środków czyszczących powinno się je usunąć, a następnie odkurzyć podłoże. Jeśli jest ono zaś popękane, pojawia się konieczność uzupełnienia wszelkich szczelin, np. przy pomocy żywicy epoksydowej i maty z włókna szklanego. Należy zadbać o to, żeby powierzchnia była stabilna, równa i gładka – wtedy efekty są najlepsze.

 

 

Ustalenie wysokości samopoziomującej

Ustal, jaka grubość (wysokość) wylewki będzie odpowiednia – to bardzo ważna kwestia, ponieważ ma wpływ na funkcjonalność pomieszczenia i koszt wykonywanych działań. Im wyższa warstwa, tym więcej materiału się zużywa i w związku z tym bardziej podwyższa się koszt prac. Aby określić grubość, jaką ma osiągać wylewka samopoziomująca, zastosuj poziomnice i repery, które zapewniają maksymalną precyzję podejmowanych czynności.

 

 

Wykonanie dylatacji obwodowej

W punktach łączenia ścian i posadzki należy zastosować specjalne rozwiązania uszczelniające w postaci taśm i pianek, która izolują przegrody od płynnej posadzki, zwane dylatacją obwodową. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego nasiąknięcia np. ścian materiałem, co mogłoby obniżyć ich trwałość i wytrzymałość.

 

 

Gruntowanie powierzchni

To nie koniec prac przygotowawczych – jeszcze zanim masa samopoziomująca zostanie wylana, zalecamy zagruntowanie powierzchni. W przypadku wyjątkowo chłonnych materiałów warto dwukrotnie przeprowadzić proces gruntowania. Dlaczego jest ono istotne?

Gruntowanie ma duże znaczenie dla finalnych efektów, ponieważ odpowiada m.in. za zwiększenie przyczepności powierzchnie i usunięcie z niej nieszczelności, które nawet w najdrobniejszej formie mogą stanowić przeszkodę przed osiągnięciem oczekiwanych rezultatów. Inne zadanie realizowane poprzez gruntowanie polega na zabezpieczeniu powierzchni przed napowietrzeniem. Warto zatem wykonać tę czynność w sposób maksymalnie precyzyjny.

 

Przygotowanie masy na wylewkę samopoziomującą

Zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na opakowaniu danego produktu przygotuj zaprawę, mieszając poszczególne składniki we właściwych proporcjach i stosując się do innych zasad. Przyłóż się do mieszania i najlepiej wykonaj je przy pomocy mieszadła wolnoobrotowego, tak aby uzyskać jednorodną, gładką masę.

 

 

Wylewanie zaprawy samopoziomującej

Teraz czas na właściwe działania, czyli po prostu wylanie odpowiednio rozrobionej zaprawy pasami o szerokości ok. 30-40 cm. Staraj się nakładać równomierne ilości na każdy metr kwadratowy powierzchni, pokrywając ją tak szybko, a zarazem dokładnie. Przerwy w wylewce mogą bowiem doprowadzić do tego, że w części już zaschnie, co zniweluje efekty.

 

Ułożenie i odpowietrzenie masy

Po wylaniu zaprawy można przejść do jej rozprowadzenia, tak aby tworzyła gładką, równomierną powierzchnię. W tym celu należy użyć pacy lub w razie potrzeby również wałka kolczastego.

 

 

Wysychanie wylewki

Na tym koniec – teraz posadzka musi spokojnie wyschnąć i stwardnieć, a to oznacza brak możliwości wykonywania jakichkolwiek prac na jej powierzchni. Jak długo trzeba czekać? Tu ważne są rodzaj i grubość zaprawy – w zależności od wybranego produktu i ilości materiału schnięcie zajmuje od 1 do kilkunastu dni. Najszybszy efekt zapewnia, jak nietrudno się domyślać, szybkoschnąca wylewka samopoziomująca.

 

 

Jak wybrać wylewkę samopoziomującą

Aby móc liczyć na satysfakcjonujące rezultaty, trzeba wiedzieć zarówno, jak wykonać wylewkę, jak i wybrać odpowiednie do tego celu produkty. Czym wobec tego się kierować, żeby podjąć dobrą decyzję?

 

 

Grubość

Podstawowym aspektem, od którego zależy wybór produktu, jest jego planowana grubość. Wylewki samopoziomujące sprzedawane są w dwóch wersjach: cienko- i grubowarstwowej. Wśród produktów zaliczanych do tej pierwszej kategorii występują zaprawy o grubości od 2 do ok 50 mm, podczas gdy grubowarstwowe osiągają wysokość nawet 10 cm.

 

 

Czas wysychania

Ile schnie wylewka samopoziomująca? W zależności od potrzeb możesz zamówić masę o standardowym czasie wysychania, który wynosi od kilku do nawet kilkunastu dni – im grubsza zaprawa, tym dłużej trwa jej utwardzanie się. W sprzedaży dostępne są też wersje szybkoschnące, które są gotowe już po 24 godzinach o zakończenia wylewki.

 

 

Rodzaj spoiwa

Możesz zdecydować się na posadzkę bazującą na anhydrycie. To rodzaj gipsu, którego grubość może być bardzo różnorodna – od zaledwie kilku mm do nawet kilku cm. Wyróżnia się m.in. tym, że jej czas otwarty wynosi nawet do 120 min od momentu uzyskania masy. Jej zaletą jest również to, że nie ma wymogu robienia szczelin dylatacyjnych. Nadaje się do zastosowania m.in. w budownictwie mieszkaniowym i do ogrzewania podłogowego – nie zaleca się jej natomiast do pomieszczeń o wysokiej wilgotności. Co równie ważne, jej cena jest niska.

Inny rodzaj wylewki samopoziomującej bazuje na cemencie. Wykorzystuje się ją do tworzenia posadzek o grubości od 1 mm do 1 cm. Czas jej wysychania jest krótszy niż masy anhydrytowej, a ponadto może być wylewana w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności oraz pozbawionych ogrzewania. Podobnie jak anhydrytowa, masa cementowa może być używana w mieszkalnictwie, a także przemyśle i miejscach publicznych. Jest to też dobra wylewka samopoziomująca na ogrzewanie podłogowe.

Który rodzaj wybrać? Do cienkich posadzek i małych, wilgotnych pomieszczeń polecamy anhydrytowe, a w przypadku grubej wylewki o długim czasie otwartym sugerujemy cementową.

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!