Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Jak zamaskować połączenie tapet? Pozbądź się tego problemu!

07.10.2021


Jeżeli zastanawiasz się jak zamaskować połączenie tapet, to znalazłeś się w odpowiednim miejscu. 

W dzisiejszym artykule skupimy się na tym:

  • Co powoduje powstawanie brzydkich połączeń tapet?
  • Jak temu zapobiec?
  • Jak je zlikwidować?

Zapraszamy do czytania!

 

Tapety - Sposób na łatwe i szybkie wykończenie

Tapety w ostatnich latach nieco wyszły z mody, ale są świetnym sposobem na wykończenie mieszkania. Ich naklejanie na ściany jest szybkie i stosunkowo proste, a bogata paleta wzorów i kolorów pozwala dopasować je do niemal każdego pomieszczenia.
 

Jednak czasami nawet najlepszym fachowcom zdarzają się drobne wpadki, czego efektem może być brzydka szczelina pomiędzy poszczególnymi fragmentami okleiny. Zatem jak zamaskować połączenie tapet?

 

Co powoduje brzydkie połączenia tapet?

Główną przyczyną rzucających się w oczy połączeń tapet jest ich nierówne przeklejenie. Okleina nakładana jest na ścianę w postaci długich i stosunkowo wąskich pasków, przez co nawet nieznaczne skrzywienie tapety na samej górze może zaowocować paskudną szparą na samym dole ściany.

Problemem może być także niedokładne docięcie poszczególnych fragmentów okleiny. Zdarza się to szczególnie często w przypadku, w którym ściana wykańczana jest w sposób artystyczny, przy pomocy kilku różnych tapet. Wtedy też kompozycja wymaga cięcia materiału na bardzo wąskie części, co znacząco zwiększa ryzyko skrzywienia poszczególnego paska.
 

Czasami łączenie okleiny może stać się nieestetyczne przez nadmiar kleju, który wypływa spod materiału i zasycha na wierzchu wzoru. Niestety, popularne spoiwa mają tendencję do żółknięcia pod wpływem światła słonecznego, co znacząco szpeci wzór.
 

Nie musisz się jednak martwić – przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rozwiązań, z których dowiesz się, jak zamaskować połączenie tapet i sprawić, by Twoja ściana wyglądała niemal idealnie. Zanim jednak przejdziemy do tej części, to mamy dla Ciebie nieco inną poradę.

 

Lepiej zapobiegać niż musieć naprawiać

Gdy czytasz ten artykuł, w momencie, w którym spotkał Cię już problem nieestetycznych połączeń, to w dalszej części naszego poradnika dowiesz się, jak zamaskować połączenie tapet. Jeśli jednak jesteś jeszcze przed przyklejeniem pierwszego paska okleiny do ściany, to pamiętaj, że lepiej jest dwa razy przymierzyć materiał, niż później w pocie czoła z nim walczyć.
 

Szczególną uwagę poświęcić odpowiedniemu dopasowaniu okleiny do konturów Twojego pokoju. Z kolei, jeśli chcesz artystycznie wykończyć dane pomieszczenie, to zamiast samemu docinać poszczególne paski, poproś o taką usługę sklep, w którym kupujesz materiał.

 

Jak zamaskować połączenie tapet?

Z wadami powstałymi podczas klejenia tapet należy walczyć jak najszybciej. Najlepsze efekty uda się uzyskać, jeśli klej do tapet jeszcze nie związał całkowicie. Wtedy też możliwe będzie nieznaczne naciągnięcie materiału, które pozwoli wyeliminować drobne szpary i nierówności. To samo dotyczy sytuacji, w której poszczególne paski za bardzo na siebie zachodzą.
 

Z kolei, jeśli klej zdążył już całkowicie zaschnąć, to zasadniczo stoją przed Tobą dwie opcje – pierwsza polega na całkowitym zerwaniu okleiny i ponownym naklejeniu nowego materiału. Jednak ciekawszym wariantem jest druga możliwość, która polega na naklejeniu na wszystkie łączenia tapet paska innej okleiny.
 

Nie tylko umożliwia całkowite zamaskowanie wszelkich niedociągnięć, lecz również pozwala nadać pomieszczeniu intrygujący charakter. Dodatkowo jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, a cały proces korekcji łączeń zajmie zaledwie kilkanaście minut.
 

Przygotowaliśmy dla Ciebie także poradę dotyczącą tego, jak zamaskować połączenie tapet, które zostały pobrudzone klejem. W takim przypadku czas jest kluczowy, dlatego warto jeszcze podczas nakładania materiału na ścianę regularnie sprawdzać, czy lepik nie wypływa spod poszczególnych warstw i w razie potrzeby na bieżąco go usuwać.

Można jednak spróbować rozprawić się z zaschniętym klejem. Aby to zrobić, trzeba namoczyć gąbkę lub szmatkę kuchenną w płynie do mycia naczyń, a następnie bardzo delikatnie starać się stopniowo usuwać spoiwo.
 

Warto również pomóc sobie szczoteczką do zębów, której włosie będzie umożliwiało przyłożenie większej siły i zebranie upartych resztek kleju. Niestety, ta metoda może być stosowana tylko na tapetach winylowych, których zewnętrzna warstwa jest odporna na wilgoć.

Powrót do listy

Promocje