Jaką farbę wybrać zależnie od pomieszczenia?

30.12.2019 Chemia budowlana

Dzisiaj pokażemy Wam jak wybrać odpowiednią farbę zależnie od pomieszczenia i indywidualnych potrzeb. Jak sami się pewnie domyślacie nie jest to prosty wybór, dlatego postaramy się Wam nieco przybliżyć ten temat.

Wybór produktu do malowania nie należy obecnie do łatwych. Na rynku istnieje bowiem bardzo bogata oferta farb akrylowych, lateksowych i mineralnych. Czym więc tak naprawdę powinniśmy się kierować przy wyborze farby do wymalowań wewnętrznych?

Wybór farby do wnętrz zależnie od panujących warunków

W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (takich jak np. kuchnia czy łazienka) do malowania ścian zalecamy farby lateksowe o najwyższej odporności na szorowanie na mokro: PROFILATEX, PROLATEX PÓŁMAT lub AKRYLATEX W a do malowania sufitów wysoko paroprzepuszczalną farbę dyspersyjno-krzemianową AQUATEX. W pomieszczeniach suchych możemy stosować wszystkie farby z oferty Farby KABE Polska.

 

Ściany narażone na zabrudzenia

W przypadku malowania ścian narażonych na zabrudzenia oraz częste mycie i szorowanie stosujemy satynowe lub półmatowe farby lateksowe takie jak: PROFILATEX, AKRYLATEX W i PROLATEX PÓŁMAT. W przypadku malowania sufitów lub powierzchni z intensywnym oświetleniem naturalnym stosujemy głęboko matowe farby takie jak AQUATEX, OPTILATEX czy TOP WHITE-ANTI-REFLEX.

Przy doborze farby należy zwrócić także uwagę na rodzaj i wiek podłoża:

- malowanie nowych tynków mineralnych powinniśmy wykonać wysoko paroprzepuszczalną farbą AQUATEX,.

 

Farba do sufitów

My do pomalowania naszego mieszkania wybraliśmy trzy farby z bardzo bogatej oferty Farby KABE Polska:

Na sufity - TOP White – śnieżnobiałą farbę, której antyrefleksyjny charakter jest w stanie ukryć niedoskonałości w przygotowaniu podłoża i wszelkie refleksy jakie mogą pojawić się na dużych, mocno doświetlonych powierzchniach.

 

Farba do ścian

Na ściany w pokojach użyjemy mineralnej, głęboko matowej farbą AQUATEX, którą możemy nakładać na nowe tynki mineralne już po 2 tygodniowym okresie sezonowania i to bez konieczności gruntowania. Takie cechy produktu pozwalają o połowę skrócić czas realizacji inwestycji i koszty z tym związane. Ponadto niski opór dyfuzyjny farby i chemiczny sposób łączenia z podłożem sprawia, że nie musimy się obawiać problemów związanych nadmiarem wilgoci technologicznej znajdujących się w murach nowo wznoszonych budynków. Produkt jest także klasyfikowany jako głęboko matowy – antyrefleksyjny, podobnie jak wcześniej zastosowana na suficie farba TOP WHITE.

 

Farba do kuchni

Do zabezpieczenia ścian w kuni, łazience oraz na ciągach komunikacyjnych użyjemy farby PROFILATEX. Jest to farba ekstremalnie odporna na szorowanie na mokro oraz wszelkie zabrudzenia. Z łatwością i bez obawy o odbarwienie powłoki usuniemy z jej powierzchni zabrudzenia po kawie, herbacie, kredkach woskowych, czerwonym winie czy tłuszczach. Bardzo istotną cechą tego jak i wszystkich innych farb lateksowych, produkowanych przez Farby KABE Polska, dla wykonawców jest fakt, iż w kolorze białym są wolne a od lotnych związków organicznych.

Farbę nanosimy na podłoże w dwóch warstwach za pomocą pędzla, wałka malarskiego z runa owczego o długości włosia 18 mm lub przez natrysk (w tym także metodą „airless”). Drugą warstwę farby możemy nanosić dopiero po wyschnięciu pierwszej czyli po około 4 godzinach.

 

Jak sami widzicie, wybór odpowiedniej farby jest uzależniony od pomieszczenia, jego przeznaczenia oraz indywidualnych potrzeb. Mamy nadzieję, że wiedząc jakich cech farb oczekujecie w kuchni, pokoju czy na suficie wybór stanie się łatwiejszy!

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook