Najszybszy sposób na budowę ściany działowej

17.09.2018 Sucha zabudowa

Zapewne każdy z was miał styczność z murowaniem ścian przy użyciu cegieł czy pustaków. Jest to dosyć pracochłonny proces i zabiera mnóstwo czasu. Ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem stało się wznoszenie ścian działowych przy pomocy dużych paneli z betonu komórkowego. Są one stosunkowo lekkie, nie obciążają stropu tak jak inne materiały, także świetnie sprawdzą się przy budowie nowych ścian jak i wznoszeniu ich w istniejących budynkach. Jest to świetny sposób na dowolną aranżację wnętrza.

Beton komórkowy jest aktualnie uważany za jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, coraz częściej spotykamy go przy nowo wznoszonych budynkach. Jeżeli chodzi o bloczki z betonu komórkowego jest to już w naszym kraju norma, natomiast jeżeli chodzi o panele, z których wznosimy ściany działowe, jest to już rzadziej spotykany produkt. Dzięki takim panelom jesteśmy w stanie w bardzo szybkim tempie wznosić lekkie i solidne ściany. Oprócz szybkości z jaką możemy budować elementy przy użyciu tego materiału, warto również dodać, że pozwolą one na zredukowanie zużycia zaprawy.

 

Jak postawić ścianę przy użyciu paneli z betonu komórkowego?

Zasada budowy ścian przy użyciu paneli jest podobna jak przy murowaniu z innych materiałów.

Potrzebna jest oczywiście cienkowarstwowa zaprawa klejowa jak i zaprawa tradycyjna. Pierwsza warstwa powinna być murowana na zaprawie cementowo-wapiennej (tradycyjnej). Podczas stawiania ściany należy wykonać przekładkę w formie pasa wyciętego z folii bądź papy.

Panele podobnie jak w przypadku cegły na kolejnych warstwach powinny być przesuwane wobec siebie o mniej więcej połowę długości. Jeżeli chcemy połączyć ścianę z paneli z nośnym murem, możemy w tym celu użyć płaskich metalowych kotew. Łączy się je wtedy na styk, bez przewiązywania. Kotwy powinny być zamontowane w każdej spoinie pomiędzy panelami, w warstwie zaprawy. Ważne jest, aby pamiętać, że ścianek działowych nie powinno się murować na styk ze stropem. Zawsze należy zostawić przestrzeń o szerokości 20-25 mm a następnie wypełnić ją materiałem elastycznym i odpornym na ogień (np. wełną mineralną). Dzięki takiemu rozwiązaniu, dylatacja zapobiegnie uszkodzeniom spowodowanym uginaniem się stropu.

Bardzo dużą zaletą jest możliwość budowania nie tylko ścian lecz także przepierzenia, murków oraz zabudowy kominków bądź instalacyjnych pionów.

 

s-610-x (2)

 

Panele ścienne z betonu komórkowego w domach remontowanych

Często zdarzają się sytuacje, w których inwestorzy stwierdzają, że aktualny układ pomieszczeń nie jest odpowiedni. Wyznacza się wówczas ściany, które zostaną wyburzone a w ich miejscu pojawią się nowe, dzieląc pomieszczenia na mniejsze przestrzenie. Jest to ryzykowny proces, szczególnie przy starym budownictwie. Warto wtedy wykorzystać lekki materiał, który nie będzie balastem dla stropu. I tutaj z pomocą przychodzą panele z betonu komórkowego, które spełniają wszystkie kryteria potrzebne do dobudowania ścian w takich pomieszczeniach. Nie zapominajmy jednak, że przy starszych budynkach aby uniknąć komplikacji najlepiej skontaktować się z konstruktorem bądź budowlanym ekspertem.

Jak widać pomimo że takie panele to nadal niszowy wybór, mają one niewątpliwie dużo zalet, które z powodzeniem można wykorzystać na wiele sposobów w budownictwie.

Znajdź nas

Allegro Facebook