Jak zrobić ścianę działową - sucha zabudowa wnętrz

09.03.2015 Sucha zabudowa

Łatwy i szybki montaż, niewielki koszt materiałów oraz tania robocizna, to główne zalety stawiania ścianek działowych w technologii suchej zabudowy. Jest to często spotykany sposób dzielenia przestrzeni domu na poszczególne pomieszczenia. Dowiedz się z czego zbudowana jest ścianka działowa i jak ją wykonać.

 

Z czego zbudowana jest ściana działowa?

Ściany wykonane z prefabrykowanych płyt gipsowo-kartonowych lub płyt włóknowo-kartonowych spełniają wszystkie wymagania eksploatacyjne ścian działowych. Wymagania te, to m.in. zachowywanie zakładanej dla pomieszczeń izolacyjności akustycznej dla dźwięków powietrznych i uderzeniowych, izolacyjność cieplna i ognioodporność, które zapewnia nam izolacja z wełny mineralnej. Ponad to, sposób ich posadowienia musi wykluczać przewrócenie się i zniszczenie pod wpływem oddziaływań statycznych (obciążenie spowodowane elementami zawieszanymi) i dynamicznych, czyli powstałych np. w skutek wbijania gwoździ.

Zarówno płyty gipsowa, jak i włóknowo-kartonowa, mocowane są obustronnie na konstrukcji wsporczej (szkieletowej) tworzącej ruszt krzyżowy, rolę tą spełniają doskonale profile. Wnętrze takiej ściany ( przestrzeń między płytami) powinna zostać wypełniona izolacją termiczno-akustyczną(wełna mineralna). Jest to także miejsce, w którym instaluje się różne przewody elektryczne i sanitarne.

Elementy rusztu wykonane są z drewna lub metalu ( stal lub aluminium). Niezależnie od rodzaju materiału, ruszt składa się z nienośnych profili wspornikowych, które mocowane są wprost do podłoża, oraz z profili nośnych konstrukcyjnych, które wzmacniają stabilność ściany. Obecnie sytuacja na rynku konstrukcji wsporczych sprawiła, że możemy mówić o całych systemach ścianek lekkiej zabudowy. Skład takiego systemu to m.in. płyty, profile, złącza, taśmy spoinowe, wkręty i blachowkręty samogwintujące oraz inne akcesoria. Korzystając z gotowych systemów należy bardzo uważnie przestrzegać fabrycznych instrukcji montażowych, dzięki czemu zagwarantujemy sobie szybkie wykonywanie pracy oraz właściwą jakość montażu całego systemu.

Jak zrobić ściankę działową?

Poniżej przedstawiamy film: jak wykonać ściankę działową przy pomocy płyt g-k

Dokładne oznaczenie przebiegu ściany w pomieszczeniu jest bardzo ważne i zawsze powinno poprzedzać prace montażowe ścian działowych. Przy pomocy łaty, pionu i poziomicy określamy linie graniczne na podłodze, suficie i ścianach bocznych. Aby zachować wymagany poziom izolacyjności akustycznej należy odizolować profile wspornikowe od podłoża odpowiednimi elastycznymi taśmami kauczukowymi lub polietylenowymi.

Rozstaw punktów mocujących profile do podłoża w zależności od systemu wynosi zwykle 0, 8 – 1,0 m. Profile konstrukcyjne (słupki) wstawiamy pomiędzy profile. Rozstaw słupków nie powinien przekraczać długości mierzonej według połowy szerokości zamocowanej płyty (zwykle jest to 30, 40 lub 60 cm, w zależności od zaleceń danego systemu).

Będąc na etapie przykręcania płyt należy wykonać korektę ustawienia słupków. Ważne jest, aby odległość ostatniego profilu od ściany była większa niż 30 cm. W przypadku, gdy ściany działowe są dłuższe niż 6 m lub wyższe niż 3 m, należy stosować dodatkowe, poziome i pionowe wzmocnienia wspierające rusztowanie.

Płyty mocowane są do profili za pomocą odpowiednich, antykorozyjnych wkrętów. Płyty najczęściej montujemy w pozycji pionowej (węższym bokiem do podłogi), zachowując przy tym ok. 10 mm przestrzeni od strony posadzki, by możliwa była kompensacja drgań i ugięcia stropu.

Mężczyzna montuje płytę gk, by stworzyć ścianę działową.

Następnie powstałą szczelinę na etapie szpachlowania wypełniamy kitem elastycznym. Po umocowaniu płyt z jednej strony ściany i poprowadzeniu w środku przewodów instalacyjnych, układamy między profilami wełnę mineralną. Zwykle instalowana jest ona w formie płyt, więc nie wymaga dodatkowego mocowania w przeciwieństwie do elastycznych mat, które zabezpiecza się m.in. wieszakami systemowymi.

Po zamknięciu płytami drugiej strony ściany, konstrukcja uzyskuje ostateczną stabilność. Aby uzyskać jednolitą płaszczyznę ściany, odporną na ruchy destrukcyjne, należy zaszpachlować spoiny i wierzch wkrętów. Spoiny zbroi się papierową taśmą perforowaną lub taśmą z włókna szklanego, zatapianą w masie szpachlowej. Pożądaną gładkość otrzymamy po co najmniej dwukrotnym szpachlowaniu i szlifowaniu powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym.

Przygotowana w ten sposób powierzchnia ściany gotowa jest na malowanie lub tapetowanie.  

Jak widzicie proces stawiania ścian działowych nie jest skomplikowany (jeżeli pamięta się o kilku kluczowych kwestiach). Większość potrzebnych produktów wymienionych w artykule, znajdą państwo w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy do zakupów.

 

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook