Jak wykonać nadproże z betonu komórkowego?

27.05.2020 Materiały budowlane

Nadproża są ważnymi elementami konstrukcyjnymi umieszczanymi w otworach drzwiowych oraz okiennych w czasie budowania domu. Ich funkcją jest przeniesienie obciążenia, które oddziałuje na przerwę w murze, na ściany bo obu jej stronach.

Dzięki takiemu rozwiązaniu niweluje się ryzyko zawalenia budynku. Montuje się je zarówno na ścianach nośnych jak i działowych. Więcej o różnych odmianach nadproży dowiesz się w tym artykule. Natomiast w niniejszym tekście opowiemy więcej o nadprożach wykonanych z betonu komórkowego.

Trwały budynek dzięki betonowi komórkowemu 

Beton komórkowy, zwany też gazobetonem, jest popularnym oraz korzystnym cenowo materiałem wykorzystywanym do budowania domu. Bloczki z niego wykonane są tworzone z naturalnych surowców, czyli piasku kwarcowego, wapna, cementu, gipsu i wody. Do tego dodaje się proszek lub pastę aluminiową. Przez to w strukturze betonu komórkowego powstają mikropory wypełnione powietrzem. 

Wykonawcy chętnie wybierają beton komórkowy ze względu na jego zalety. Materiał ten posiada świetne parametry izolacyjne, jest łatwy w obróbce, ma niewielką wagę oraz nadaje się do budowy ścian różnych rodzajów. Dzięki temu możemy wznosić mury zewnętrzne jedno lub wielowarstwowe, jak i ściany wewnętrzne.

Jeszcze więcej informacji o betonie komórkowym, jego właściwościach i wykorzystaniu zawarliśmy w tym artykule.

Nadproża wykonane z gazobetonu są atrakcyjnym elementem konstrukcyjnym, ponieważ ich montaż jest niezwykle prosty, a w dodatku bardzo szybki. Ponadto nie wymagają one instalacji za pomocą zaawansowanych maszyn i można je mocować ręcznie.

Jak zrobić nadproże z produktów marki Ytong?

Nadproża Ytong z betonu komórkowego pełnią funkcję przezbrojenia otworu okiennego czy drzwiowego. W technologii Ytong występuje kilka rodzajów nadproży. 

Nadproże YN 

Są to prefabrykowane belki nadprożowe, które można dopasować do szerokości wymurowanej ściany. Możemy je stosować na otworach do rozpiętości do 175 cm. Bloki układa się na murze na zaprawie cienkowarstwowej symetrycznie nad przykrywanym otworem. 

Montaż takiego nadproża jest szybki i zajmuje kilkanaście minut. Warto pamiętać, aby napis Ytong znajdujący się na belce nie był odwrócony.

Nadproże YF

W przypadku szerszych otworów można zastosować inny rodzaj belek, czyli nadproża typu YF. Pozwalają one na przykrycie otworów do rozpiętości aż 2,5 m. Charakteryzują się one trochę mniejszym przekrojem niż belki typu YN, ale wymagają nadmurowania warstwy nadproży warstwą bloczków Ytong.

Dodatkowo ten typ nadproża możemy wykorzystać również do przezbrojenia otworów na ściankach działowych z bloczków Ytong Interio. Oba rodzaje materiałów posiadają tą samą szerokość, dlatego idealnie się komponują. Dowiedz się jak postawić ścianę działową z betonu komórkowego w tym artykule.

Kształtki U

W przypadku jeszcze szerszych otworów można zastosować formułę wykorzystania tzw. kształtek U, w których mieści się nadproże żelbetonowe. Można je stosować na otworach o dużej rozpiętości. 

Układa się je na podporach montażowych, które służą, jako wsparcie tymczasowe dla murowanego nadproża. Do tego zadania znakomicie nada się deska licowana z górną powierzchnią warstwy bloczków. Przy dużych rozpiętościach otworu, deskę warto podeprzeć np. stemplami, tak, aby nadproże nie uległo ugięciu. 

Na przygotowanym pomoście należy ułożyć kształtki wmurowane na styk, a spoiny pionowe pomiędzy nimi wypełnić cienkowarstwową zaprawą murarską Ytong. Wewnątrz kształtek umieszcza się warstwę izolacji cieplnej z styropianu lub wełny mineralnej. Następnie zwilża się otwór wodą, a w środku układa się odpowiedniej wielkości zbrojenie i zalewa wszystko betonem. 

Kształtki U tworzą tzw. szalunek tracony. Dodatkowo pasują one do obydwu systemów oferowanych przez firmę Xella, czyli znajdują zastosowanie zarówno na ścianach murowanych z bloczków Ytong jak i tych wykonanych z produktów Silka.

Szybsza budowa i lepsza izolacja 

Szybkość układania nadproży z betonu komórkowego, jak i dostępność wielu rodzajów gotowych elementów, zdecydowanie przyspiesza pracę na budowie. W dodatku są one skonstruowane z tych samych materiałów, z których zbudowany jest dom. Dlatego dzięki swoim właściwościom eliminują wystąpienie mostków termicznych.

Przy murowaniu ścian w systemie Ytong polecamy użycie zaprawy do cienkich spoin. Ten materiał jest stosowany przy ścianach stawianych z elementów o wysokiej dokładności wymiarowej, która nie przekracza 2 mm. W takim przypadku grubość spoiny powinna wynieść około 1-3mm. Takie użycie zaprawy spowoduje maksymalne ograniczenie jej wpływu na termoizolacyjność ściany.

Wszelkie nadproża (nie tylko z gazobetonu), a także inne materiały z betonu komórkowego znajdziecie w naszym sklepie internetowym w wyjątkowo niskich cenach.

 

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook